Wojna polsko-niemiecka 1939-1945

0
10. Powstanie Warszawskie. Powstańcy z kompanii Koszta czytają praw. niemiecką ulotkę fot. E. Lokajski 1 dekada sierpnia 1944 zbiory MPW
10. Powstanie Warszawskie. Powstańcy z kompanii Koszta czytają praw. niemiecką ulotkę fot. E. Lokajski 1 dekada sierpnia 1944 zbiory MPW

W gliwickim Muzeum otwarto dziś niezwykłą wystawę. 1 września 1939 roku… tego dnia nikt nie przypuszczał, że wojna będzie aż tak długa i aż tak brutalna.

Od dramatycznych wydarzeń kampanii wrześniowej, przez sytuację jeńców polskich w niewoli radzieckiej i niemieckiej, postawę społeczeństwa polskiego po powstanie i działalność Armii Krajowej.

W związku z 75 rocznicą wybuchu II Wojny Światowej Muzeum w Gliwicach przygotowało wystawę Wojna polsko-niemiecka 1939-1945. Czas okupacji, konspiracji i otwartej walki z wrogiem. Ekspozycja powstała we współpracy z Adamem Popielem, weteranem i uczestnikiem akcji Burza. Wystawa, której otwarcie odbędzie się 31 sierpnia w Willi Caro, nie rości sobie pretensji do wyczerpania podjętego tematu, ponieważ nie jest to możliwe. Naszym głównym celem była chęć uczczenia bohaterstwa ludzi, którym przyszło żyć w tak trudnych czasach, pokolenia Kolumbów, które oddało młodość i życie walcząc o godność i swój kraj – mówi kurator ekspozycji, Sonia Ogaza.

Rok 1939 należy do najtragiczniejszych w dziejach Polski. 1 września kraj został zaatakowany przez Niemcy, a 17 września – przez sowiecką Rosję, co wcześniej obaj agresorzy ustalili w tajnym zdradzieckim porozumieniu. Niestety, Wielka Brytania i Francja nie wywiązały się ze swych sojuszniczych zobowiązań wobec II Rzeczypospolitej, pozostawiając Polskę samą w walce z dwiema największymi potęgami militarnymi ówczesnej Europy.

Każda z trzech sal Willi Caro, w których usytuowana została ekspozycja Wojna polsko-niemiecka 1939-1945…, przybliża jakiś aspekt tamtego czasu. Wśród zgromadzonych zabytków znalazła się między innymi broń własnej produkcji, wykorzystywana do walki z okupantem, sprzęt wojskowy oraz elementy uzbrojenia żołnierzy polskich w 1939 r., a także uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy niemieckich i sowieckich. Warto zwrócić uwagę na dokument „Oblężenie”, który wyświetlany będzie na wystawie. Film zrealizował Amerykanin Julien Bryan podczas niemieckiej inwazji i oblężenia Warszawy w 1939 r. Interesujący materiał zawierają prezentacje multimedialne – obejrzeć będzie można niemieckie zdjęcia propagandowe ukazujące potęgę armii III Rzeszy czy przedstawiające sytuację Polski podczas kampanii wrześniowej. Jedna z prezentacji multimedialnych pozwala wysłuchać listów, które do swoich rodzin pisali polscy oficerowie zamordowani w Katyniu- listy odczytywane są przez aktorów. Z kolei atmosferę partyzanckiego życia odczujemy dzięki dioramie odtwarzającej leśny obóz.

Wystawa mówi o tym, co dla nas, Polaków, bardzo ważne – o życiu i śmierci w okupowanym przez Niemców kraju, o próbach, jakie podejmowano, by przetrwać okupację z godnością, bez utraty człowieczeństwa i świadomości narodowej. Zależało nam również, by przybliżyć, jak wyglądała codzienność w ekstremalnych warunkach II Wojny Światowej i jak odnajdywała się w nich ludność cywilna. W dniu otwarcia wystawy będziemy mieli wyjątkową możliwość spotkania i rozmowy z panem Adamem Popielem, uczestnikiem tamtych wydarzeń, z którym wspólnie zwiedzimy ekspozycję. Wystawie towarzyszyć będzie również bogata oferta edukacyjna skierowana do szkół – opowiada Sonia Ogaza.
Zabytki zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum w Gliwicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz ze zbiorów prywatnych. Wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej wystawy serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i wsparcie. Szczególne podziękowania pragniemy złożyć na ręce Pana Adama Popiela, który zainicjował oraz wniósł znaczący wkład w powstanie wystawy.

Wystawa dostępna dla zwiedzających od 31 sierpnia do 16 listopada 2014 – Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments