r e k l a m a


Wondół Challenge rusza po raz trzeci

Uwaga miłośnicy narciarstwa, turystyki i wspinaczki górskiej!

17 lutego rusza trzecia edycja Festiwalu Górskiego WONDÓŁ CHALLENGE. W programie: prezentacja najważniejszych filmów o tematyce górskiej, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz promocja aktywnego i bezpiecznego wypoczynku. Miejscem wydarzeń będą Gliwice i Szczyrk.

Motywem przewodnim tegorocznych spotkań będzie… woda. – Górskie spływy kajakowe, nurkowanie w wysoko położonych jeziorach czy wspinaczka po dostępnych tylko z wody skałach lub lodowych formacjach – jak widać „wodne” atrakcje mają z pewnością więcej wspólnego z górami niż mogłoby się wydawać. W związku z tym będziemy gościć WOPR, który w 2012 r. świętuje swoje 50. urodziny – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Oprócz tego podczas imprezy będzie można obejrzeć ciekawe filmy o górach m.in. obrazy nagrodzone na Banff Mountain Film Festival World Tour (najważniejszym festiwalu o tematyce górskiej na świecie).

W repertuarze znalazły się m.in. takie obrazy, jak: „Race for The Nose”, który opowiada o walce z czasem w celu pobicia rekordu we wspinaczce po legendarnej 1000-metrowej ścianie The Nose na El Capitanie w Yosemite czy „Cold” – relację z zimowej wyprawy na Gasherbrum II. – Będziemy też promować rodzimą produkcję filmów podróżniczych. Zaprezentujemy film-reportaż Jasia Meli pt. „Beskid Niski Survival Expedition 2011”, dokument „Z hałdy w Himalaje” Darka Załuskiego i Aliny Markiewicz oraz „Korony Ziemi” Martyny Wojciechowskiej – zapowiadają pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Przygotowano także inne atrakcje, m.in. spotkania z gośćmi specjalnymi, którzy opowiedzą o swoich wyprawach, sukcesach i przygodach zarówno tych mrożących krew w żyłach, jak i tych na wesoło.

W gronie zaproszonych znaleźli się: Gerlinde Kaltenbrunner – jedna z najlepszych himalaistek na świecie, która w 2011 r. zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum, kapitan Krzysztof Baranowski – żeglarz, który dwukrotnie opłynął świat oraz założyciel „Szkoły pod żaglami” i autor książek o tematyce żeglarskiej, Stefan Czerniecki – zwycięzca Memoriału im. Piotra Morawskiego, członek Alpinus Expedition Team, podróżnik ze specjalizacją z Ameryki Południowej, który opowie o wyprawie w głąb dorzecza Orinoko i Olga Morawska – pomysłodawczyni Memoriału i autorka książek podróżniczych, Kamil Iwankiewicz i Bogumił Buczyłko – członkowie pięcioosobowej drużyny nurków, których celem jest eksploracja 7 najwyżej położonych jezior na świecie rozproszonych na 7 kontynentach oraz Ola Taistra – najbardziej utalentowana kobieta w polskim środowisku wspinaczkowym.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja RADAN, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i gliwicki samorząd. Partnerami festiwalu są Politechnika Śląska i samorząd Szczyrku. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.wondol-challenge.pl.

PROGRAM

GLIWICE – 17 LUTEGO
Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej, ul. Konarskiego 18b
• godz. 11.00 – projekcja filmów z Banff Mountain Film Festival 2011
• godz. 17.10 – spotkanie z Olą Taistrą
• godz. 18.15 – spotkanie z Kamilem Iwankiewiczem i Bogumiłem Buczyłko
• godz. 19.20 – spotkanie z Olgą Morawską i Stefanem Czernieckim
• godz. 20.25 – spotkanie z Krzysztofem Baranowskim
• od godz. 21.30 – powtórka filmów z Banff Mountain Film Festival 2011

Wstęp na projekcje jest wolny, natomiast na spotkania z gośćmi obowiązują bilety w cenie 20 zł – do nabycia w dniu imprezy w Centrum Edukacyjno-Kongresowym. Miejsca można wcześniej rezerwować drogą elektroniczną ([email protected]).

SZCZYRK – 17 – 19 LUTEGO
Orle Gniazdo, ul. Wrzosowa 28a
W piątkowy wieczór będzie można zobaczyć filmy o tematyce górskiej oraz wziąć udział w warsztatach fotografii podwodnej, które poprowadzi Wojciech Kurdziel. Na sobotę zaplanowano m.in. kolejne pokazy filmowe i spotkania z gośćmi festiwalu, bieg pod górę RMD Winter Run, szkolenia i prelekcje GOPR oraz WOPR, a także zajęcia dla dzieci (m.in. z pieskami w ramach projektu „Psia edukacja” oraz zabawy na dmuchanym statku pirackim). Ostatniego dnia WONDÓŁ CHALLENGE organizatorzy zaproponują pokazy ratownictwa GOPR z użyciem śmigłowca oraz powtórkę pokazów filmów z BMFF.

(fot. Olga Dudek)
spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI