r e k l a m a

spot_imgspot_img

Strona głównaSample Page

Sample Page Title

Rycerskie potyczki, przemarsz orszaku dworzan przez miasto, kramy tradycyjnych rzemieślników, ścieżki edukacyjne prezentujące odkrycia archeologiczne na Starym Mieście.

To tylko niektóre z niezwykłych wydarzeń przygotowanych przez Muzeum w Gliwicach w ramach IX Dni Dziedzictwa Kulturowego. W drugi weekend września muzealnicy uchylą zasłonę czasu, by ukazać Gliwice takimi, jakimi były dawno temu i jak zmieniały się w ciągu upływających stuleci.

Hasło tegorocznej edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego brzmi „Ukryte miasto. Śladami archeologicznej przeszłości Gliwic”. Inspiracją stały się odkrycia archeologiczne, których dokonano w ubiegłym roku podczas prac wykopaliskowych na gliwickim Rynku.

Dni Dziedzictwa rozpoczną się w piątek, 9 września, otwarciem w Zamku Piastowskim wystawy „Rynek – centrum średniowiecznego i nowożytnego miasta” (początek – godz. 16.00).

Prezentuje ona odkryte na gliwickiej starówce zabytki oraz wyniki badań prowadzonych wspólnie przez archeologów, historyków, numizmatyków, historyków sztuki i architektów. – Dzięki tym interdyscyplinarnym badaniom, które trwały kilkanaście miesięcy, udało się ustalić sporo nowych aspektów związanych z przeobrażeniami i funkcjonowaniem centralnej części miasta w okresie od XIII po XVIII wiek – mówi Monika Michnik, archeolog z gliwickiego Muzeum.

Natomiast w niedzielę, 11 września, będzie można odwiedzić najważniejsze miejsca, w których przeprowadzono odkrywki i badania archeologiczne, zapoznać się z wynikami eksploracji Rynku czy zajrzeć za fasady okalających go kamieniczek, które tworzą jedną z najbardziej malowniczych Starówek na Górnym Śląsku.

Dla detektywów historii przygotowane zostały trzy ścieżki edukacyjne: „Archeologiczna przeszłość Gliwic”, „Badania archeologiczne na Rynku w Gliwicach”, „Architektura gliwickiego Rynku”.

Gliwickie Dni Dziedzictwa to jednak przede wszystkim przywrócenie żywej atmosfery średniowiecznego miasta dzięki bogatemu w atrakcje „Jarmarkowi Księcia Siemowita”. Ta impreza rozpocznie się na przedpolach Zamku Piastowskiego w sobotę, 10 września, o godzinie 10.00. – Wielki jarmark wystartuje z samego rana. Zainauguruje go przemarsz książęcego orszaku dworzan i rycerzy z heroldem, bębniarzem i dudziarzem dookoła Rynku – opowiada Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum. – Na Jarmark przybędą do nas z całej Polski najlepsi rzemieślnicy kultywujący średniowieczne zawody i tradycje. Będzie cyrulik, medyk i bursztyniarz, będą kowal, płatnerz i dziegciarz, pszczelarz, piwowar, krajkarz i wielu, wielu innych. Pojawi się też warsztat drukarski z prasą Gutenberga, której wynalezienie stanowi jeden z kamieni milowych historii. Do późnego wieczora trwać będą inscenizacje potyczek rycerskich, w uchu zabrzmi dawna muzyka w wykonaniu Gratia Iuvenis, oko ucieszą tańce dworskie, teatry, pokazy średniowiecznej mody i żonglerki, zaś podniebienie uradują dawne smakołyki i napitki.

– Milusińscy staną w szranki „Turnieju o nałęczkę księżniczki Ofki” oraz podążą ścieżkami edukacyjnymi po ponad 20. różnych warsztatach, gdzie rzemieślnicy barwnie opowiadać będą o swoich starodawnych profesjach. Najmłodsi zdobędą opatrzone książęcą pieczęcią zaszczytne tytuły dworek, giermków, bądź „znawców rzemiosł wszelakich”. Na Jarmarku nikt nudzić się nie będzie – zachęcają gliwiccy muzealnicy. Udział we wszystkich projektach GDDK jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.muzeum.gliwice.pl

(UM Gliwice)
0 0 votes
Article Rating

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI