r e k l a m a

spot_imgspot_img

Wspólne zakupy śląskich miast i gmin. Milionowe oszczędności

30 samorządów i 31 samorządowych jednostek z naszego regionu kupi po raz kolejny wspólnie prąd. Rozstrzygnięty został właśnie przetarg, w wyniku którego spółka Tauron dostarczy śląskim miastom 903 GWh energii elektrycznej.

– Organizujemy przetarg po raz piąty Ponownie pokazujemy, że nasze miasta potrafią współpracować przy realizacji takich dużych przedsięwzięć – mówi Małgorzata Mańka Szulik, Prezydent Zabrza, Przewodnicząca Zarządu GZM.
– Pomimo zmian na rynku energii, widać, że wspólne działanie opłaca się nam wszystkim. Z uwagi na wolumen zakupu, osiągnęliśmy bardzo atrakcyjne ceny i to na dwa lata. To pokazuje, że droga, jaką wybraliśmy cztery lata temu była słuszna. Widać gołym okiem, że wspólne działanie opłaca się nam wszystkim.

Uczestnikami hurtowego zakupu energii, oprócz wszystkich 14 miast zrzeszonych w GZM-ie (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze), są Bieruń, Będzin, Czeladź, Knurów, Lędziny, Lubliniec, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Powiat Zawierciański, Pyskowice, Rudziniec, Rydułtowy, Wojkowice, Wielowieś i Zawiercie. Wśród podmiotów samorządowych znajdują się również jednostki Urzędu Marszałkowskiego, m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy śląskie zoo.

W przetargu na grupowy zakup energii zgodnie z przewidywaniami wystartowali najwięksi „gracze” na rynku. Swoje oferty złożyły: Tauron Sprzedaż GZE oraz Energa Obrót S.A. Najtańsza, złożona przez spółkę Tauron – opiewa na 230 mln złotych brutto.

Inicjatorem grupowego zakupu energii elektrycznej był po raz kolejny Górnośląski Związek Metropolitalny. To on wziął na siebie ciężar organizacji wszystkich spotkań, rozmów i zbierania potrzebnych danych. W siedzibie związku odbyło się szereg spotkań, narad i konsultacji. Przygotowania do podpisania porozumienia trwały kilka miesięcy. Umowa ze zwycięzcą zawarta zostanie na 24 miesiące i obowiązywać będzie od 1 stycznia 2017 do 31 grudnia 2018 r.

Przypomnijmy, że zainicjowane przez GZM Metropolitalne Centrum Zakupów Hurtowych – grupa zakupowa samorządów z terenu województwa śląskiego – w 2012 roku osiągnęło blisko 8 mln oszczędności z tytułu wspólnego przetargu na zakup energii elektrycznej. Wtedy porozumienie podpisało 20 samorządów i 41 pozostałych podmiotów, a wolumen wynosił 191 GWh. W roku 2013 wynik ten był jeszcze lepszy. Spółka Tauron dostarczyła ponad 291 GWh energii elektrycznej do 26 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 120 samorządowych spółek i instytucji. Oszczędności, jakie powstały w wyniku przetargu wyniosły ponad 13 mln złotych.

W roku 2014 ceny na rynku energii wzrosły, ale dzięki udziałowi w grupie zakupowej uczestnicy nie odczuli tak bardzo tych podwyżek. GZM zorganizował wtedy przetarg dla 27 samorządów i 162 samorządowych jednostek z naszego regionu na zakup 385 GWh energii elektrycznej.

29 samorządów i 202 samorządowe jednostki z naszego regionu kupiło w 2015 roku 445 GWh energii elektrycznej na rok 2016. Oszczędności z tego tytułu dla uczestników wspólnego zakupu wyniosły łącznie 11 mln złotych.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI