Przydomowa oranżeria to marzenie. Co prawda, nie jest to rozwiązanie dla każdego rodzaju budynku, bywa kłopotliwe i kosztowne, jednak daje mnóstwo radości i satysfakcji, jeśli dobrze się tę przestrzeń zaaranżuje. Ogród zimowy to element budynku, którego kubaturę i właściwości określa prawo budowlane. Niestety, nie ma tam ścisłych zapisów, które pozwalałyby jednoznacznie stwierdzić czy częściowa, ruchoma zabudowa tarasu w wolnostojącym budynku na pewno będzie oranżerią czy tylko zadaszonym tarasem. Niemniej jednak zimowy ogród w postaci zamkniętego balkonu może być częścią mieszkania, bo w ten sposób bywają zabudowane balkony na wyższych piętrach budynków o więcej niż pięciu kondygnacjach.
Zabudowany balkon a ogród zimowy
Inspiracji do stworzenia ogrodu zimowego nie brakuje. Zwykle najłatwiej stworzyć go w już wydzielonej przez dewelopera przestrzeni balkonowej, która z uwagi na wysokość budynku musi być zabudowana. W większości przypadków właściciele mieszkań z zabudową na balkonie tworzą w niej schowek na rowery, miejsce do suszenia prania czy garderobę. Jednak nie musi tak być. Na zadaszonym i ograniczonym szkłem balkonie można stworzyć własny, unikalny ogród. Zimą będzie służył za miejsce relaksu i przestrzeń do delektowania się lekturą, latem zaś może być miejscem hodowli unikalnych gatunków tropikalnych roślin. Wystarczy zadbać o właściwą aranżację.
Po co nam oranżerie?
Moda na oranżerie sięga XVI wieku, kiedy tworzenie specjalnego typu miejsc miało podtrzymać plantację roślin cytrusowych. Pomarańczarnie były domeną domów królewskich i szlacheckich. Nie była to inwestycja tania ani łatwa w utrzymaniu, dlatego zawsze kojarzona była z dobrobytem i możliwościami tworzenia specjalnego klimatu dla wyjątkowej jakości roślin, które w klimatach zwrotnikowych nie miałyby racji bytu.
Oranżeria współcześnie jest przedłużeniem powierzchni domu. Jest elementem architektonicznym, który pomaga wykorzystać przestrzeń, która zwykle jest niewykorzystana. W zadaszonej wnęce balkonowej można oczywiście suszyć pranie i trzymać dziecięce zabawki, ale znacznie korzystniejsze wydaje się jej wykorzystanie na przestrzeń dla rozwoju tropikalnej roślinności. Można w niej także stworzyć gabinet czy domowy salon piękności – wszystko zależy od potrzeb.
Inspiracje na zimowy ogród
Jeśli możemy pozwolić sobie na stworzenie przydomowego ogrodu zimowego, powinniśmy zacząć od przeglądu pomysłów, które wdrożyli w życie inni. Takie pomysły znajdziemy m.in. u producentów sprzętu dla ogrodów zimowych jak Winter Gardens. Tam można na własne oczy zobaczyć, jak praktycznie zaaranżowane są ogrody zimowe, które zwiększają powierzchnię mieszkania, dodają światła w zimowe dni i sprawiają, że przebywanie w domu wiąże się ze zwiększoną ilością światła oraz pozytywnym wpływem na nastrój w ciemne, zimowe popołudnia.