r e k l a m a


Zasady BHP przy kombajnie – o czym należy pamiętać?

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy wszelkiego typu maszynach jest niezwykle ważne. Nieprawidłowa obsługa kombajnu może doprowadzić do groźnych, a w najgorszym razie do śmiertelnych wypadków. Rolnicy używają kombajnów podczas ciepłych i suchych dni, co zwiększa możliwość wybuchu pożaru. Jakie zasady BHP przy kombajnie należy przestrzegać i czego nie należy robić? Wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Jakie są najczęstsze wypadki przy kombajnach?

Kombajny to niezwykle duże maszyny, które są bardzo pożyteczne dla rolnictwa. Usprawniają zbiór rzepaku, kukurydzy, zboża i wielu innych roślin, jednak ze względu na charakter wykonywanej pracy i konstrukcję tych maszyn, wywołują one niestety groźne wypadki. Najczęstsze z nich to między innymi:

  • uderzenie lub pochwycenie przez części ruchome;
  • rany wywołane wyrzuconymi elementami z szarpacza słomy (kamienie, nożyki);
  • skaleczenia ostrymi elementami roboczymi;
  • pożary (kombajny pracują w suche i ciepłe dni z łatwopalnymi materiałami);
  • przygniecenie lub przejechanie innej osoby podczas wykonywania manewru cofania;
  • upadek z pomostu (w kombajnach bez kabin) lub drabinki;
  • przewrócenie kombajnu na pochyłościach;
  • wypadki spowodowane silnym zapyleniem, wysoką temperaturą, hałasem i wibracją.

Czym są spowodowane najczęstsze wypadki przy kombajnach?

Przede wszystkim przez nieuwagę i niestosowanie się do przepisów BHP. Aby zminimalizować możliwość wypadków, specjaliści zwracają uwagę na stałe sprawdzanie stanu technicznego kombajnu. Jeżeli zauważymy, że pojawiły się wycieki oleju lub paliwa, należy niezwłocznie wykonać naprawę. W wypadku uszkodzenia jakiejkolwiek części maszyny, należy ją jak najszybciej wymienić na nową. Na rynku znaleźć można szeroki wybór komponentów – od nowych i oryginalnych, po używane i tanie zamienniki niskiej jakości. Oczywiście zaleca się używanie wyłącznie oryginalnych części zamiennych, które spełniają wszelkie wymagania i posiadają odpowiednie certyfikaty jakości. Oryginalne części można nabyć między innymi przez Internet. W sklepie internetowym Poltechparts, który jest certyfikowanym dealerem Massey Ferguson dostępne są między innymi nowe i oryginalne części do kombajnów tej marki – https://poltechparts.pl/czesci-do-kombajnow-zbozowych-massey-ferguson. Poza złym stanem technicznym, wypadki przy kombajnie są spowodowane między innymi przez:

  • regulacja i czyszczenie elementów roboczych przy włączonym silniku i bez unieruchomienia napędu;
  • przeprowadzanie przeglądów, napraw i regulacji maszyny z uniesionymi siłownikami hydraulicznymi bez zabezpieczenia przed ich opadnięciem;
  • silne zabrudzenia na stopniach wejściowych i pomostu kombajnu;
  • przebywanie osób postronnych przy i na kombajnie;
  • ignorowanie przepisów ruchu drogowego;
  • niekorzystne warunki pracy (upał, zapylenie, hałas)

sklep rolniczy Poltechparts.pl.

Pożar przy pracy z kombajnem – dlaczego wybucha?

Wybuch pożaru jest niestety stosunkowo częstym zjawiskiem. Może być spowodowany kilkoma przyczynami. Przede wszystkim wysokie zagrożenie pożarem jest spowodowane warunkami pracy kombajnów – żniwa wykonuje się w ciepłe i suche dni. Wówczas nawet mała iskierka może spowodować wybuch pożaru, który ogarnie swoim zasięgiem bardzo duży obszar. Innymi przyczynami pożaru przy pracy z kombajnem są między innymi zwarcia instalacji elektrycznej (np. ze względu na przegryzione przez myszy przewody), zaiskrzenie spowodowane uderzeniami o kamień, wycieki paliwa, zanieczyszczenia silnika itp.

Czego nie wolno robić przy kombajnie?

Aby zachować odpowiednią ostrożność, przepisy BHP dokładnie określają czynności, które bezwzględnie nie można wykonywać. Nie wolno więc:

  • obsługiwać kombajnu pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających;
  • pracować kombajnem na terenie o pochyłości większej niż 10° (chyba, że maszyna została do tego specjalnie zaprojektowana);
  • używać otwartego ognia i palić papierosów;
  • wchodzić i schodzić z kombajnu podczas jego pracy;
  • pracować z kombajnem z rozłożoną rurą wyładowczą na obszarze, na którym znajdują się słupy napowietrznych linii energetycznych.

Zachowaj ostrożność!

Aby zmniejszyć możliwość wypadków przy kombajnie, przede wszystkim należy zachować ostrożność i zawsze sprawdzać stan techniczny maszyny. W razie zauważenia jakichkolwiek usterek, należy jak najszybciej wymienić uszkodzony element na nowy. Bardzo szeroka oferta części rolniczych znajdują się w sklepie internetowym Poltechparts.

sklep rolniczy Poltechparts.pl.

Poza dobrym stanem technicznym, zaleca się, aby operator maszyny robił regularne przerwy w pracy, odpowiednio się nawadniał, posiadał telefon komórkowy, z którego będzie mógł szybko wezwać pomoc w razie wypadku. Bardzo ważna jest również apteczka pierwszej pomocy, którą należy umieścić w kabinie kombajnu. Znaczne bezpieczeństwo zapewnia również kamera cofania, dzięki której operator kombajnu będzie miał pewność, że podczas manewru nikogo nie przejedzie.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI