O startupach słyszymy na każdym kroku. Wielu z nas intuicyjnie kojarzy je z innowacjami i poszukiwaniem rozwiązań, które mają zmienić świat. Nie każdy jednak wie, że starupami był Facebook czy Google. Co warto wiedzieć zanim zaczniemy pracę w takiej organizacji i czy rzeczywiście warto inwestować swój czas w takie przedsięwzięcia?
Czym jest startup?
O co więc chodzi z tymi startupami? Można powiedzieć, że jest to rodzaj młodej firmy, która jednak odróżnia się od podobnych przedsiębiorstw na rynku. Czym się różni? Przede wszystkim tym, że cel, jaki sobie stawia to innowacyjność. Standardowe przedsiębiorstwa – jak tłumaczy Izabela Foltyn – specjalistka z portalu www.praca-gliwice.info – skupione są na zarabianiu pieniędzy i dochodzą do tego standardowymi metodami. W przypadku starupu ciągle poszukuje się modelu finansowego, który pozwoliłby na zarabianie.
Skąd takie podejście? Przede wszystkim z tego powodu, że naprawdę trudno jest konkurować z dużymi firmami, które od lat funkcjonują już na rynku. Jedyną szansą na wybicie się jest oczywiście innowacyjność. Świetnym przykładem jest tu Facebook i jeden z najmłodszych miliarderów, czyli Mark Zuckerberg.
Warto przeczytać: 9 filmów, które powinien obejrzeć każdy startupowiec.
To, co jest największym motorem napędowym startupów, może być jednak również kulą u nogi. Niektóre pomysły takich przedsiębiorstw bywają po prostu zbyt innowacyjne i nie mają zbyt wielkich szans na monetyzację w bliżej określonej przyszłości. Jeśli jednak dalej jesteście zainteresowani taką karierą, to czytajcie dalej.
Jak ciężko będziesz musiał pracować w statupie?
Zanim rozpoczniesz pracę w startupie, zorientuj się, jak wygląda kwestia work&balance w firmie, z którą chcesz się związać. W niektórych młodych firmach nastawionych na innowacyjność praca trwa często po 12 godzin dziennie i na pewno nie kończy się po wyjściu z biura. Niektórym taka intensywność pracy odpowiada, zwłaszcza jeśli są przekonani do trafności projektu, jedna wiele osób będzie zniechęcona takim zaburzeniem relacji między życiem prywatnym i pracą. Spotkać jednak można startupy, które umożliwiają pracę zdalną. Sprawdź więc koniecznie jak jest w Twoim przypadku.
Jak wysoka jest pensja i czy startup oferuje pakiet benefitów?
Wątek pieniędzy nie jest oczywiście bez znaczenia. W przypadku startupów sytuacja jest naprawdę zróżnicowana. Jeśli inwestuje w nie duża firma, to z całą pewnością możemy liczyć na rozsądną wypłatę i sprawdzony zestaw benefitów pozapłacowych. Często jednak mamy do czynienia z całkowitym brakiem takich dodatków, a pensja jest nieco wyższa. Możemy też się spotkać ze szczątkową wypłatą i pakietem sportowym na pocieszenie. Czasami pracownicy mają możliwość wykupienie akcji firmy. W niektórych przypadkach może to być żyła złota, ale często jednak okazuje się to finansową klapą.
Czy wierzysz w główny projekt startupu?
Jeśli chcesz rozpocząć pracę w startupie, to przyjrzyj się na spokojnie, chłodnym okiem projektowi, który masz zamiar realizować. Będziesz mu z całą pewnością poświęcał mnóstwo czasu, więc musisz być przekonany co do jego słuszności. W przeciwnym wypadku Twoja ciężka praca nie będzie efektywna, a wszelkie niepowodzenia będą jedynie generowały frustrację.
Czy możesz się przekwalifikować w ramach startupu?
To równie ważna kwestia, o którą na pewno powinieneś spytać już na samym początku. Niektóre star tupy posiadają bardzo różnorodne ścieżki kariery, dzięki czemu, jeśli stwierdzisz, że Twoje stanowisko nie pozwala Ci na odpowiedni rozwój, możesz się przekwalifikować. Niektóre z takich młodych firm nie oferują takiej możliwości.
Czy będziesz dobrze dogadywać się ze swoim zespołem?
To brzmi może jak truizm, który w dodatku trudno zweryfikować, jednak należy mieć na uwadze, że w przypadku firm nastawionych na innowacje niezwykle ważna jest praca zespołowa. Jeśli masz możliwość sprawdź, czy będziesz w stanie dogadywać się ze swoimi przyszłymi współpracownikami, ponieważ tylko razem będziecie w stanie osiągnąć sukces.
Jeśli już uzyskałeś odpowiedzi na wszystkie te pytania, nadchodzi czas na Twoją decyzję. Startup to na pewno niezwykłe przygoda. Musisz jednak zdecydować, czy jest to przygoda dla Ciebie.