Atrakcje Świnoujścia to – zaraz po ośrodkach wypoczynkowych i ofertach noclegów – jedno z najczęściej wyszukiwanych haseł dotyczących tego położonego na zachodnim skraju wybrzeża nadbałtyckiego miasta. Sprawdźmy więc, jakie miejsca należy koniecznie odwiedzić podczas zimowego wypoczynku!
Świnoujście zimą, czyli jakie atrakcje poza noclegami i spacerami brzegiem morza oferuje nam miasto poza sezonem?
Odwiedzając Świnoujście zimą, np. podczas pobytu w Baltic Spa, nie musimy się obawiać braku atrakcji czy niedoboru wolnych miejsc noclegowych. Możemy jednak być pewni, że miasto będzie widocznie spokojniejsze niż w sezonie letnim, kiedy życiem tętnią sezonowe punty turystyczne, a nad morze zjeżdżają indywidualni wczasowicze oraz zorganizowane wycieczki i kolonie z całego kraju. Zimowe Świnoujście jest więc z pewnością rozwiązaniem dla osób poszukujących miejsca idealnego na wypoczynek, wyciszenie się i skorzystanie z jeszcze kilku chwil relaksującego snu zimowego przed wiosennym przebudzeniem i powrotem do aktywności. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziemy tu otwartych muzeów, ciekawych zabytków architektury czy po prostu miejsc, w których warto na chwilę usiąść z kubkiem gorącej herbaty, aby cieszyć się chwilą.
Pruska twierdza
Podczas zimowego pobytu w mieście 44 wysp warto zobaczyć przede wszystkim te miejsca, które zapewnią nam przynajmniej chwilową ochronę przed chłodem. Ciekawym pomysłem będzie więc wybranie się do wspomnianego przez nas już wcześniej zespołu fortów pruskiej twierdzy Świnoujście, w których dziś mieszczą się między innymi Muzeum Historii Twierdzy i Muzeum Obrony Wybrzeża. Miłośnicy zabytków architektury powinni wybrać się również do pochodzącego z przełomu XV i XVI wieku późnogotyckiego kościoła filialnego pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia, znajdującego się w dzielnicy Karsibór. Ciekawostką historyczną jest fakt, że w 1630, podczas tak zwanego potopu szwedzkiego, na plebanii tego niepozornego kościoła przebywał przez kilka dni szwedzki król, Gustaw II Adolf, który oczekiwał tu na przeprawę swoich wojsk.
Kościół Chrystusa Króla
Jeśli chodzi o architekturę sakralną, warto bliżej przyjrzeć się również kościołowi Chrystusa Króla. Pochodzi on z XVIII wieku i wzniesiony został w miejscu, gdzie wcześniej istniała podobna do dzisiejszego kościoła filialnego budowla. Dlaczego więc warto go odwiedzić? Przede wszystkim ze względu na zawieszony nad nawą główną ogromny model drewnianego… statku. Model przedstawia korwetę i w 1881 roku został podarowany kościołowi jako dar wotywny.