Źle zaparkowałeś i odholują Twój samochód. Ile zapłacisz?

3
3953C2B1 30AD 44AF 8560 98B414B85890
3953C2B1 30AD 44AF 8560 98B414B85890

Przypominamy, że zgodnie z Uchwałą nr X/179/2019 Rady Miasta Gliwice z dnia 28 listopada 2019 r. ustalone zostały opłaty za usunięcie pojazdu i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym.

Od 1.01.2020 r. stawka za odholowanie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t wynosi 340 zł.

W sytuacji, gdy w trakcie usuwania pojazdu na miejscu interwencji zjawi się osoba kierująca pojazdem, możliwe jest odstąpienie od holowania. Wówczas kierujący będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty związanej z wyjazdem holownika na interwencję. Kwota zobowiązania określona została w wysokości 30% opłaty uwzględniającej rodzaj pojazdu, co w przypadku pojazdów o masie całkowitej do 3,5 t wynosi 102 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
4 lat temu

Pytanko z ciekawości 🙂 Posiadam samochód z nierozłączanym napędem na cztery koła i automatyczną skrzynią biegów. W teorii, nie ma bezpiecznego sposobu holowania ani nawet przeciągnięcia takiego samochodu o metr w pozycji „P”, na której taki samochód się pozostawia. W jaki sposób podejdą do tego służby? Czy na chama wciągną go na lawetę ryzykując uszkodzenie podzespołów samochodu czy w takim przypadku wzywany jest specjalny pojazd do odholowania, który np jest wstanie podnieść całe auto i posadowić na lawecie. Czy ktokolwiek będzie się tym w ogóle przejmował? Bo rozumiem że źle zaparkowany i przeszkadzający pojazd należny przetransportować natomiast kara dla takiego… Czytaj więcej »

XYZ
XYZ
4 lat temu
Reply to  Mateusz

To właściciel takiego pojazdu – wiedząc, czy może grozić odholowanie (poza karą) – powinien zadbać szczególnie o to, żeby nie parkować, jak jeleń. Laweta wzywana jest w niewielu przypadkach, kiedy z premedytacją ktoś parkuje na miejscu dla niepełnosprawnych lub ewidentnie blokuje ruch lub sprawia zagrożenie dla ruchu. Uniknięcie odholowania jest proste – przestrzegać przepisów. Niestety w Gliwicach ludzie nie widzą (lub nie chcą widzieć) nawet wyraźnych znaków zakazu zatrzymywania się i postoju i parkują, jak im się podoba, w tym na chodniku. Doskonałym przykładem jest tutaj chodnik na Górnych Wałów przy aptece, który stale zastawiony jest samochodami, których właścicielom nie… Czytaj więcej »

Wojtek
Wojtek
4 lat temu
Reply to  Mateusz

A ja posiadam samochód z hamulcem postojowym i nierozłączanym napędem na przód. W teorii nie ma możliwości przeciągnięcia takiego samochodu o metr jeśli zaciągnięty jest hamulec i wbity jest bieg 😉
W takich przypadkach stosuje się specjalne rolki na tylne koła.