r e k l a m a


Zminimalizuj koszty utrzymania domu z fotowoltaiką i pompą ciepła

Od 1 stycznia 2021 roku wchodzi w życie nowelizacja przepisów, według których budynki z tradycyjnymi systemami grzewczymi nie będą już spełniać norm energooszczędności i ochrony środowiska. Dla wielu inwestorów, planujących rozpoczęcie budowy, rozbudowy lub modernizacji w 2021 roku, oznacza to konieczność wyboru przynajmniej jednego systemu ogrzewania bazującego na odnawialnych źródłach energii.

Nowelizacja standardu WT 2021

Jest to zbiór przepisów, dotyczących warunków technicznych dla obiektów nowobudowanych, rozbudowywanych lub modernizowanych. Nowelizacje wprowadzane są cyklicznie; obecna, której obowiązywanie kończy się 31 grudnia 2020 roku, pochodzi z 2017 roku. Nowa, która zacznie obowiązywać od stycznia, zaostrza niektóre normy i wskaźniki, wśród których najważniejszymi są:

  • Ep (kWh/m2) – jest to ilość energii, pochodzącej z sieci energetycznej, niezbędnej w ciągu roku do ogrzewania pomieszczeń, wody użytkowej, oświetlenia, chłodzenia i wentylacji. Według obecnego standardu dla domu jednorodzinnego ilość ta wynosi 95 kWh/m2, natomiast od 2021 roku zostaje zredukowana do 70 kWh/m2
  • U (W/m2K) – współczynnik przenikania ciepła. Oznacza ilość ciepła wydostającego się na zewnątrz z budynku.  Od 2021 roku współczynnik ten będzie musiał mieć wartość (równą lub niższą):

–  0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych (obecnie 0,23)

–  1,4 W/m2K dla drzwi zewnętrznych i bram garażowych (obecnie 1,5)

–  0,9 W/m2K dla okien fasadowych (obecnie 1,1)

              –  1,1 W/m2K dla okien dachowych (obecnie 1,3).

Powyższe normy będą mieć zastosowanie do budynków, na których realizację inwestorzy uzyskają pozwolenie w 2021 roku, jak również obiektów rozbudowywanych i modernizowanych. Ponadto nowe normy będą dotyczyć wszystkich obiektów, których budowa do czasu wejścia w życie WT 2021 nie była zakończona pod względem formalnym (odbiór końcowy).

Obniżenie kosztów eksploatacji – pompa ciepła

Pompa ciepła jest najlepszym z możliwych wyborem systemu grzewczego dla pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej, biorąc pod uwagę rychłe wejście w życie nowych norm WT 2021. Bazuje ona na odnawialnych źródłach energii – gruncie, wodzie lub powietrzu. Koszty eksploatacji domu z pompą ciepła są niewielkie, system jest efektywny i niezawodny, umożliwiający uzyskanie niskiego poziomu Ep. Dom z pompą ciepła jest domem energooszczędnym. Ponadto pompa ciepła nie generuje spalin, nie emituje do atmosfery szkodliwych gazów, jest więc w pełni przyjazna dla środowiska.

Najtrwalszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest gruntowa pompa ciepła. Wprawdzie wymaga ona niemałych nakładów inwestycyjnych, jednak stosunkowo szybko się zwraca. Największe koszty są generowane przez odwierty; jeden odwiert może mieć niekiedy nawet ponad 100 metrów głębokości, a zwykle wykonuje się ich kilka – w zależności od mocy urządzenia (zapotrzebowania na energię). W odwiertach umieszczane są kolektory, gromadzące ciepło. Przewaga gruntowej pompy ciepła nad innymi jej rodzajami jest mimo to oczywista – może ona być zainstalowana w każdych warunkach, bez względu na powierzchnię działki i jej ukształtowanie oraz rodzaj gruntu.

Jeżeli pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną z sieci energetycznej, to mimo energooszczędności domu użytkownik jest jednak finalnie uzależniony od tej sieci, a nie ma wpływu np. na jej awarie, z czym wiążą się przerwy w dostawie prądu. Dlatego, budując nowy dom, warto zainwestować także w drugi system, podnoszący dom na wyższy poziom – domu bez rachunków. Są to panele fotowoltaiczne.

Energia solarna – zerowe opłaty

Jeżeli dom zbudowany jest w odpowiednim miejscu – dobrze wyeksponowanym na działanie promieni słonecznych – warunki do zainstalowania paneli fotowoltaicznych są idealne. Można je zamontować na dachu domu lub na gruncie, z zastosowaniem specjalnej konstrukcji. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Instalacja dachowa jest przede wszystkim tańsza, poza tym ryzyko jej kradzieży jest w praktyce zerowe. Jednak jej wielkość ograniczona jest powierzchnią dachu i rozmieszczeniem okien dachowych, poza tym nie można zmieniać jej ustawienia względem słońca. Natomiast instalacja gruntowa jest droższa w wykonaniu i nie można jej ustawić na piaszczystym gruncie, jest bardziej narażona na kradzież, za to przy dużej powierzchni działki może być ona dowolnej wielkości, można ją przestawiać i jest łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Dom wyposażony w panele fotowoltaiczne i pompę ciepła nie tylko nie generuje opłat za energię, ale jej nadwyżki odprowadzane są do sieci energetycznej. Takich domów, z systemem: fotowoltaika plus pompa ciepła w Gdańsku buduje się coraz więcej, głównie na obrzeżach miasta.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI