r e k l a m a

spot_imgspot_img

Zostań radnym i działaj na osiedlu. Zgłoszenia do jutra

Jutro upływa termin zgłaszania kandydatów na radnych osiedlowych.

Rady osiedlowe to najniższy szczebel samorządu. Za ich pośrednictwem mieszkańcy mają szansę realnie wpływać na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu – w sferze dosłownie rozumianej „małej ojczyzny”. Rady, nazywane oficjalnie jednostkami pomocniczymi miasta, składają się bowiem często ze społeczników, a nie polityków.

Gliwice są obecnie podzielone na 21 osiedli o ściśle określonym terenie. Ich przedstawiciele zostaną wyłonieni przez pełnoletnich gliwiczan 20 listopada.

Rady osiedlowe mogą powstać w osiedlach: Bojków, Brzezinka, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Politechnika, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki oraz Żwirki i Wigury.

W osiedlach tych (z wyjątkiem Sośnicy) wybranych zostanie 15 członków rady, a w Sośnicy – 21.

Kto może głosować? Kto może startować?

Do urn mogą pójść pełnoletni mieszkańcy konkretnego osiedla (obywatele Polski i Unii Europejskiej). Przysługuje im bierne i czynne prawo wyborcze, co oznacza, że mają oni możliwość wyboru kandydatów oraz bycia wybranymi przez innych.

– Warunkiem przeprowadzenia wyborów jest zgłoszenie do Miejskiej Komisji Wyborczej co najmniej 18 kandydatów do każdej z rad osiedlowych z wyjątkiem Sośnicy. W przypadku tego osiedla MKW oczekuje bowiem co najmniej 26 takich osób – przypomina Andrzej Karasiński, sekretarz miasta, a zarazem przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej dla przeprowadzenia wyborów do rad osiedlowych.

Kandydaci będą rejestrowani w siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej, w pokoju nr 135 na I piętrze Urzędu Miejskiego.

Termin zgłoszeń kandydatów upłynie 21 października o godz. 15.00. Przyszły radny musi mieć pisemne poparcie co najmniej 10 wyborców z terenu osiedla. Kandydat nie może sam sobie udzielić poparcia. Trzy pierwsze osoby podpisane na liście są natomiast uprawnione do zgłaszania kandydata w MKW.

Stosowne formularze zgłoszeniowe są dostępne na stanowisku INFORMACJI w Biurze Obsługi Interesantów UM (hol główny budynku magistratu, na wprost wejścia do budynku). Umieszczono je również na stronie internetowej www.gliwice.eu w zakładce Samorząd/Rady Osiedlowe/Wybory do Rad Osiedlowych. Dodatkowych informacji udziela Biuro Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej UM, tel. 32/238-54-27, 32/238-54-28.

Co może osiedlowy radny?

Gliwickie rady osiedlowe odgrywają przede wszystkim rolę opiniotwórczą, społeczną i kulturalną. Ich przedstawiciele są od tego, by w pierwszej kolejności reagować na codzienne problemy mieszkańców danego osiedla. Mogą zatem przedstawiać władzom samorządowym swoje stanowisko w sprawach dotyczących m.in. organizacji ruchu na osiedlu, lokalizacji obiektów usługowych, placów zabaw czy miejsc parkingowych, projektu planu zagospodarowania przestrzennego, planowanych i realizowanych przez miasto inwestycji, remontów dróg, usytuowania przystanków, zmian w sieci szkół i przedszkoli. Poza tym rady osiedlowe organizują okolicznościowe festyny i starają się integrować mieszkańców.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI