Decyzję o zakupie klimatyzatora podejmuje się w jednym zasadniczym celu – podnieść komfort swojego życia. Dlatego w czasie wyboru urządzenia do mieszkania należy kierować się kilkoma prostymi zasadami, które pozwolą faktycznie cieszyć zmianami na lepsze, a nie odpłacać za chłodniejsze mieszkanie niedogodnościami w innych aspektach.
Kiedy decydujemy się na klimatyzację?
Klimatyzacja w mieszkaniu najczęściej ma na celu obniżenie temperatury we wnętrzu, w którym na przykład ze względów nasłonecznienia trudno o komfort termiczny w lecie. Dzięki klimatyzatorowi o każdej porze dnia i o każdej porze roku można cieszyć temperaturą, która zagwarantuje wysoki komfort i będzie przyjazna w czasie wykonywania wszystkich domowych czynności, nie wyłączając z tego odpoczynku czy snu.
Jak dobrać moc klimatyzatora?
Moc klimatyzatora powinna być zawsze dostosowana do powierzchni pomieszczenia, które za jego pomocą ma być chłodzone. Zasadniczo przyjmuje się zasadę, że 1 kW mocy urządzenia jest w stanie skutecznie ochłodzić około 10 metrów kwadratowych. Z tym że nie bez znaczenia pozostają liczba okien w pomieszczeniu oraz jego ekspozycja na światło słoneczne – pokoje zlokalizowane po północnej stronie są słabiej naświetlone, a zarazem chłodniejsze.
Klimatyzator nie może przeszkadzać
Żadne urządzenia nie pracują bez wydawania pewnego hałasu – komfort termiczny nie może przychodzić kosztem spokoju przebywania w pokoju czy innym pomieszczeniu, dlatego ważne jest aby wybrać takie urządzenie, które nie będzie generowało zbyt dużego hałasu. Klimatyzator powinien pracować odpowiednio cicho – ma to znaczenie nie tylko dla mieszkańców danego mieszkania, ale też sąsiadów, którzy mogą przecież przebywać i sypiać w jego bezpośredniej bliskości.
Przyjmuje się, że klimatyzatory, które w odległości 1 m od urządzenia wydają hałas nieprzekraczający 35 dB, odpowiadają hałasowi generowanemu przez cichą rozmowę. Takie urządzenia nie powinny przeszkadzać ani domownikom, ani lokatorom sąsiednich lokali.
Klimatyzator a rachunki za prąd
Im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym mniej zużywa ono energii do pracy. Obecnie w użyciu są urządzenia o dwóch skalach klasy energetycznej – stara klasa A+++ odpowiada nowej klasie C. Choć urządzenia wyższych klas energetycznych mogą kosztować więcej, to ich koszt szybko zwraca się w rachunkach za energię.
Jak tanio zamontować w mieszkaniu klimatyzację w Gliwicach? Skorzystaj z usług firmy DG Cold!
Materiał partnera