Wybór właściwego kierunku studiów powinien być podyktowany zainteresowaniami i predyspozycjami każdego absolwenta szkoły średniej, ale warto brać pod uwagę również aktualną sytuację na rynku pracy oraz prognozy ekspertów. W przeciwnym razie po latach ciężkiej nauki może czekać rozczarowanie.
Studencie, bądź gotowy do ciągłej nauki
Wybór kierunku studiów to bardzo ważna, życiowa decyzja. Dokonując jej, absolwenci szkół średnich najczęściej kierują się własnymi zainteresowaniami lub niestety także presją otoczenia. Trzeba brać pod uwagę własne predyspozycje i upodobania. Inaczej okres studiów może okazać się męką albo, co gorsza, zmarnowanym czasem bez zdobycia dyplomu.
Dziś jednak ważne jest również spojrzenie na aktualną sytuację na rynku pracy oraz zapoznanie się z prognozami na przyszłość. W wielu przypadkach bowiem ukończenie studiów nie gwarantuje już ani wysokiej wypłaty, ani nawet pewności znalezienia zatrudnienia w zawodzie.
Oferta edukacyjna często rozmija się z potrzebami rynku pracy, produkując absolwentów zasilających szeregi pośredniaków. Choć uczelnie oczywiście prześcigają się w tym, aby nadążyć za zmieniającymi się trendami, wiele zależy od samych studentów, choć w tak młodym wieku ciężko o bardzo dojrzałe i przemyślane decyzje.
Z pomocą przychodzą analizy ekspertów. Pierwszą ważną informacją jest to, że wygra ten, kto zaprzyjaźni się z elastycznością. Pracownik przyszłości to pracownik, który jest gotowy na konieczność przekwalifikowania. Dlatego nie myślmy, że pierwszy wybrany kierunek studiów zaważy o kształcie całej naszej kariery, aż do emerytury. Niestety lub stety później i tak będziemy musieli się znowu uczyć.
Nie tylko programowanie, ale na pewno przyjaźń z nowymi technologiami
Dziś wiele słyszy się przede wszystkim o kompetencjach cyfrowych, nowoczesnych technologiach, sztucznej inteligencji oraz atrakcyjności pracy w sektorze IT. Postępująca automatyzacja i robotyzacja rzeczywiście stopniowo stwarza coraz więcej miejsc zatrudnienia dla absolwentów studiów informatycznych, a kompetencje związane z tymi zagadnieniami będą nie tylko cenione, ale i potrzebne także w wielu zupełnie innych sektorach.
Nie oznacza to jednak, że każdy musi zostać programistą, aby wieść szczęśliwe życie zawodowe. Trzeba być jednak otwartym na wdrażanie zautomatyzowanych rozwiązań i nie zaniedbywać zdobywania kompetencji cyfrowych. Niemniej wciąż bardzo przyszłościowe wydają się być takie kierunki jak np.: automatyka i robotyka, informatyka, elektrotechnika, mechatronika czy inżynieria.
Owe kierunki, ich wariacje i poszczególne specjalizacje pozwalają przygotować się do budowania kariery m.in. w obszarach nowoczesnego przemysłu i rozwiązań informatycznych. Są odpowiednie dla takich specjalistów jak np. analityk, tester i operator systemu teleinformatycznego, projektant i administrator baz danych, programista, specjalista ds. projektowania, wdrażania i udoskonalania produktów i usług cyfrowych czy specjalista elektroniki, automatyki i robotyki.
Wymienione stanowiska już dziś są na liście katowickich profesji deficytowych badania “Barometru Zawodów”. Już teraz brakuje pracowników właśnie o takich kompetencjach, co widać, chociażby w aktualnych ofertach pracy z Katowic na GoWork: https://www.gowork.pl/praca/katowice;l. Portal ten jest dobrym miejscem do rozeznania się w sytuacji na lokalnym rynku ogłoszeń.
Nauka przejmowania sterów
Nie każdy absolwent szkoły średniej ma jednak ochotę wybrać się na studia o profilu technicznym czy informatycznym. Czy funkcjonują dziś jakieś przyszłościowe kierunki nauczania dla humanistów? Ci są często przedmiotem żartów i obawiają się o swoje możliwości znalezienia dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy. Okazuje się, że zupełnie niesłusznie, bo i humanistów brakuje na rynku zatrudnienia.
Jednym z przejawów takich braków jest widoczny kryzys managerski. Brakuje doświadczonych i charyzmatycznych kadr zarządzających, które potrafią skutecznie prowadzić swoje zespoły. Brakuje osób, które można by nazwać mentorami, uczyć się od nich i rozwijać.
Wiele czasu minie, zanim osoba dopiero wybierająca studia będzie mogła zyskać taki autorytet, ale dobrym startem kariery mogą okazać się wszelkie kierunki związane z poznawaniem najlepszych technik zarządzania i liderowania. Psychologia w biznesie, marketing i zarządzanie, coaching, studia managersko-prawne, zarządzanie kryzysowe — to tylko przykłady kierunków, które pozwolą rozwinąć poszukiwane na rynku kompetencje miękkie.
Umiejętności miękkie są również czymś, czego nie zastąpią, coraz szerzej obecne w biznesie, maszyny. Wraz z postępującą automatyzacją rynek pracy będzie poszukiwał nie tylko umiejętności technicznych, ale i… człowieczeństwa. Dlatego opłacalne ścieżki kariery czekają również m.in. w ochronie zdrowia czy edukacji, czyli tam, gdzie potrzebna jest empatia.
Co więcej, dziś jedną z najdynamiczniej rozwijających się branż i to nawet w obliczu kryzysu ekonomicznego, jest transport, spedycja, logistyka i magazynowanie. Wynagrodzenia pracowników z tych obszarów rosną niemal tak szybko, jak w branży IT, choć jeszcze daleko tu do stawek otrzymywanych np. przez programistów.
Materiał partnera