r e k l a m a


Absolwenci Politechniki Śląskiej zarabiają najwięcej

W rankingu zarobków uzyskanych przez absolwentów szkół wyższych w 2013 r. Politechnika Śląska znalazła się na czwartym miejscu wśród wszystkich uczelni w Polsce.

Jednocześnie nasza uczelnia zajmuje pierwszą lokatę wśród szkół wyższych województwa śląskiego. Niespełna rok po ukończeniu studiów magisterskich średnie wynagrodzenie absolwentów gliwickiej politechniki wynosi 3200 zł brutto.

Podobnie jak w roku ubiegłym zestawienie otwiera Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, której absolwenci – o stażu pracy krótszym niż 12 miesięcy (pierwsza praca) – zarabiają 4200 zł brutto. Na drugim miejscu plasują się absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (3725 zł), a na trzecim ex aequo Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego (3500 zł). Absolwenci naszej uczelni, podobnie jak absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, zarabiają 3200 zł.

Jednocześnie Politechnika Śląska znajduje się na najwyżej pozycji wśród wszystkich szkół wyższych w województwie śląskim. Pozostałe górnośląskie uczelnie nie zakwalifikowały się do pierwszej 15-stki zestawienia.

Według rankingu przygotowanego przez zajmującą się m.in. doradztwem i analizami rynku pracy firmę Sedlak&Sedlak, wśród absolwentów studiów magisterskich (w tym magisterskich inżynierskich) najwyższe wynagrodzenie w 2013 r. otrzymywali ci, którzy ukończyli uczelnie o profilu technicznym. Firma przygotowała również zestawienie uczelni stworzone na podstawie danych przekazanych przez absolwentów niezależnie od roku, w którym ukończyli studia. Tutaj również pierwsze miejsce zajmuje Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Mediana wynagrodzeń osób, które ukończyły tę uczelnię wyniosła w 2013 r. 8045 zł. Na drugim miejscu uplasowała się Politechnika Warszawska, której absolwenci zarabiają przeciętnie 7100 zł. Trzecie zajęła Politechnika Gdańska. Osoby, które ukończyły tę uczelnię zarabiały w ubiegłym roku przeciętnie 6300 zł. Absolwenci Politechniki Śląskiej w 2013 roku zarabiali średnio 5300 zł, co pozwoliło zająć naszej uczelni 9. pozycję w rankingu – o oczko wyżej niż w ubiegłym roku. Dla porównania inne szkoły wyższe z województwa śląskiego, jak Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (4850 zł) i Uniwersytet Śląski w Katowicach (3900 zł), uplasowały się odpowiednio na 14. i 21. miejscu.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI