Podejrzani o wyłudzenie kilku milionów podatku zatrzymani przez ABW

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury ABW zatrzymali kolejne 5 osób w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT w zakresie wewnątrzwspólnotowego obrotu stalą.

Nadzorująca sprawę Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przedstawiła zatrzymanym zarzuty m.in. poświadczenia nieprawdy w dokumentach, wyłudzeń podatku VAT, „prania brudnych pieniędzy” i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Szacunkowa wartość „wypranych pieniędzy” wynosi blisko 70 mln zł, a wyłudzonego zaledwie w trzy miesiące podatku – ponad 6 mln zł.

Podejrzani to właściciele firm zajmujących się handlem wyrobami hutniczymi oraz firm transportowych, których siedziby znajdowały się na terenie województwa śląskiego. W przestępczy proceder zaangażowane były również, kontrolowane przez obywateli polskich, podmioty działające na terenie Republiki Słowackiej i Republiki Węgierskiej.

Podejrzani brali udział w łańcuszku firm z wykorzystaniem tzw. firm „słupów” zajmujących się fikcyjnym obrotem stalą, w tym blachą oraz prętami żebrowanymi.

Wystawiano faktury VAT potwierdzające fikcyjne transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi. Dokumenty te służyły do obniżenia podatku VAT, który w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej posiada stawkę zerową. Tymczasem towar nie opuszczał granic Polski i był wprowadzany do obrotu przez firmy „słupy” pełniące funkcje znikających podatników, które nie odprowadzały należnego podatku VAT.

Wobec dwóch podejrzanych osób Sąd Rejonowy w Gliwicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec trzech pozostałych – poręczenia majątkowe. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Dotychczas w sprawie przedstawiono zarzuty ponad 30 osobom, a wyłudzony przez nich podatek VAT opiewa na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych, natomiast szacunkowa wartość „wypranych pieniędzy” wynosi blisko ćwierć miliarda złotych.

Sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
prawo
prawo
9 lat temu

Powinno być tak: ukradłeś pieniądze idziesz do więzienia do czasu aż ich nie oddasz. Więzienie nie na koszt podatników tylko osób tam przebywających, czyli nie pracujesz nie dostajesz jedzenia.

Szczery
Szczery
9 lat temu

zgadnijcie skąd to cytat:
„Spółka zajmuje się również obrotem złomem i eksportem wyrobów hutniczych, m.in. do Słowacji, Węgier, Rosji i Słowenii.” taka firma prawie polityczna… mam nadzieję, że nie okaże się, że prezes będzie musiał inicjałów używać…

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI