r e k l a m a


Podejrzani o wyłudzenie kilku milionów podatku zatrzymani przez ABW

spot_img
r e k l a m a

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury ABW zatrzymali kolejne 5 osób w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT w zakresie wewnątrzwspólnotowego obrotu stalą.

Nadzorująca sprawę Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przedstawiła zatrzymanym zarzuty m.in. poświadczenia nieprawdy w dokumentach, wyłudzeń podatku VAT, „prania brudnych pieniędzy” i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Szacunkowa wartość „wypranych pieniędzy” wynosi blisko 70 mln zł, a wyłudzonego zaledwie w trzy miesiące podatku – ponad 6 mln zł.

Podejrzani to właściciele firm zajmujących się handlem wyrobami hutniczymi oraz firm transportowych, których siedziby znajdowały się na terenie województwa śląskiego. W przestępczy proceder zaangażowane były również, kontrolowane przez obywateli polskich, podmioty działające na terenie Republiki Słowackiej i Republiki Węgierskiej.

Podejrzani brali udział w łańcuszku firm z wykorzystaniem tzw. firm „słupów” zajmujących się fikcyjnym obrotem stalą, w tym blachą oraz prętami żebrowanymi.

Wystawiano faktury VAT potwierdzające fikcyjne transakcje handlowe z podmiotami zagranicznymi. Dokumenty te służyły do obniżenia podatku VAT, który w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej posiada stawkę zerową. Tymczasem towar nie opuszczał granic Polski i był wprowadzany do obrotu przez firmy „słupy” pełniące funkcje znikających podatników, które nie odprowadzały należnego podatku VAT.

Wobec dwóch podejrzanych osób Sąd Rejonowy w Gliwicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec trzech pozostałych – poręczenia majątkowe. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15.

Dotychczas w sprawie przedstawiono zarzuty ponad 30 osobom, a wyłudzony przez nich podatek VAT opiewa na kwotę kilkudziesięciu milionów złotych, natomiast szacunkowa wartość „wypranych pieniędzy” wynosi blisko ćwierć miliarda złotych.

Sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
prawo
prawo
11 lat temu

Powinno być tak: ukradłeś pieniądze idziesz do więzienia do czasu aż ich nie oddasz. Więzienie nie na koszt podatników tylko osób tam przebywających, czyli nie pracujesz nie dostajesz jedzenia.

Szczery
Szczery
11 lat temu

zgadnijcie skąd to cytat:
„Spółka zajmuje się również obrotem złomem i eksportem wyrobów hutniczych, m.in. do Słowacji, Węgier, Rosji i Słowenii.” taka firma prawie polityczna… mam nadzieję, że nie okaże się, że prezes będzie musiał inicjałów używać…

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI