W Polsce rozwija się coraz więcej firm produkcyjnych. Często wymaga to od projektantów wnętrz rozwiązań łączących stanowiska techniczne czy też laboratoryjne z przestrzenią biurową, gdzie inżynier opracowuje np. dokumentację projektową. Jak zorganizować taką przestrzeń, aby zachować higienę pracy i połączyć funkcjonalność z użytecznością?
Na przestrzeni kilku ostatnich lat rozwija się w Polsce coraz więcej firm z branży inżynieryjno-technicznej, co pociąga za sobą nowe inwestycje przeznaczane na kolejne centra techniczne. Jest to wyzwanie dla architektów wnętrz, bowiem takie projekty wymagają rozwiązań łączących przestrzeń warsztatową i laboratoryjną z biurową.
Według raportu przygotowanego przez firmę Hays, opisującego trendy oraz perspektywę na polskim rynku zatrudnień w 2018 roku, potrzeby kompetencyjne firm w 40% będą dotyczyły obszaru technicznego, jednocześnie według ankietowanych są to kompetencje najtrudniejsze do pozyskania – uważa tak 36% ankietowanych. Niżej oceniane są nawet kompetencje menedżerskie – 28%. Oznacza to, że w 2018 roku nadal będzie się rozwijać obszar inżynieryjny, a co za tym idzie – poszukiwanie różnych rozwiązań projektowych wnętrz biurowych oraz warsztatowo-laboratoryjnych.
Potrzeby przestrzeni inżyniera
Dla inżyniera bardzo ważne jest poczucie przestrzeni, pozwala ono nabrać dystansu od natłoku myśli. Warto pamiętać o zaprojektowaniu miejsca pracy z wyraźnie uwzględnionym podziałem na część techniczną, warsztatową czy też laboratoryjną oraz tę bardziej biurową. Coraz powszechniejszym rozwiązaniem są powierzchnie typu open space wyposażone np. w duży stół w centralnej części pomieszczenia oraz przenośną tablicę magnetyczną do pisania, nazywaną powszechnie flipchart. W takim miejscu inżynierowie zajmujący się różnymi etapami projektu mogą spotykać się, aby omówić koncepcje i postępy prac.
Elementem często pojawiającym się w projektowaniu biur inżynieryjnych są duże przeszklone okna. Patrzenie przez nie w dal pozwala szybko się odprężyć i wrócić do rozwiązywanych problemów ze świeżym spojrzeniem. Zachowane reguł przestronności pomieszczenia jest istotne również ze względu na część warsztatową. Często dochodzi w niej do przynoszenia jakiś części lub komponentów o nie małych gabarytach, np. w celu analizy materiałowej lub innych badań czy testów, co wymaga miejsca na przechowywanie oraz swobodne operowanie różnymi przyrządami. Lepiej niż biurka sprawdzą się w tej części stoły montażowe, gdyż oferują pracownikom większą powierzchnię blatu oraz funkcjonalne i dostosowane do przechowywania sprzętu czy narzędzi szuflady.
Użyteczne wyposażenie
W dobrze zagospodarowanej przestrzeni biura warsztatowo-projektowego należy zadbać o obecność m.in. szafy narzędziowej, szafy BHP, jak również szafy metalowej na dokumenty, gdzie inżynierowie będą mogli w bezpieczny sposób przechowywać często objęte ochroną danych dokumentacje techniczne. Projektując wyposażenie biura inżynieryjnego z częścią warsztatową, warto zaopatrzyć się u jednego dostawcy posiadającego w swojej ofercie nie tylko biurka i krzesła, ale i specjalistyczne meble, jak np. stół ślusarski. Jedną z takich firm jest AJ Produkty. Przy większych zamówieniach możemy skorzystać z rabatów lub bezpłatnego transportu.
Umiejętne rozdzielenie powierzchni warsztatowej od części stricte biurowej pozwala utrzymać ważną dla pracowników higienę miejsca pracy. Należy przy tym uwzględnić też jak najlepsze wykorzystanie światła naturalnego. Jeśli musimy korzystać w większej mierze ze światła sztucznego, warto pamiętać, że jego natężenie powinno być większe niż 500 luksów. W okresie jesienno-zimowym, gdy światła naturalnego jest szczególnie mało, należy zadbać o dodatkowe doświetlenie stanowiska pracy, np. lampką biurową.
Dobra organizacja stanowiska pracy pozwala zwiększyć efektywność pracownika. Wysoki komfort jest szczególnie ważny w przypadku obszaru inżynieryjnego, gdzie praca nad każdą częścią projektu wymaga skupienia i koncentracji. Często dzięki z pozoru nieistotnym szczegółom można zapewnić wysoce profesjonalny standard biura mimo obowiązkowej obecności części warsztatowej.