r e k l a m a
spot_imgspot_img

Ciekawe wydarzenia w gliwickim Muzeum

Muzeum w Gliwicach zaprasza na ciekawe wydarzenia.

Z cyklu: Wszechnica PAU w Gliwicach
Wykład: Telekomunikacja wczoraj i dziś
28 lutego 2019 , Willa Caro, godz. 16.00

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Ich współorganizatorem jest Muzeum w Gliwicach. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. W czwartek 28 lutego 2019 zapraszamy o godz. 16.00 do Willi Caro na wykład dr. hab. inż. Jacka Izydorczyka z Instytutu Elektroniki Politechniki Śląskiej pt. „Telekomunikacja wczoraj i dziś”.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Godzina próby. Polacy podczas II wojny światowej
Wykład pierwszy: Kampania wrześniowa
2 marca 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Zapraszamy na nowy cykl wykładów Godzina próby. Polacy podczas II wojny światowej. Prowadzącym będzie historyk Michał Miwa-Młot. W zeszłym roku realizowane przez niego prelekcje w ramach cyku Laur dla Niepodległej, poświęcone odzyskaniu przez Polskę niepodległości i losom II Rzeczypospolitej zdobyły sobie grupę oddanych słuchaczy, a dyskusjom po spotkaniach nie było końca. W tym roku kolejna ważna rocznica – mija właśnie 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Stąd cykl wykładów przygotowanych przez Michała Miwę-Młota przybliży dramatyczne dzieje Polaków i naszego kraju podczas tego największego z XX-wiecznych kataklizmów. W trakcie wykładów mowa będzie o kampanii wrześniowej, Polskim Państwie Podziemnym, Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, Rzezi Wołyńskiej, Akcji „Burza”, Powstaniu warszawskim, Żołnierzach Wyklętych, tajemnicy śmierci generała Władysława Sikorskiego i o tym, jak Rzeczypospolita stała się PRL-em. Pierwsze spotkanie już w sobotę, 2 marca w Willi Caro.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Prezentacja programu edukacji kulturalnej Pamięć Ludzi Miasta
3 marca 2019, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 14.00

W ramach spotkania odbędzie się pokaz efektów warsztatów, które odbywały się w okresie od września do listopada 2018 roku. Prowadzącymi byli m.in. Mikołaj Grynberg, Małgorzata Lichecka, Alicja Jodko, Jakub Kornhauser. Na spotkanie zapraszają uczestnicy, którzy opowiedzą o udziale w programie i zaprezentują swoje prace m.in. filmy oraz teksty historii mówionej. Spotkanie poprowadzi: Iza Grauman.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

Szlakiem żydowskich światów na Górnym Śląsku
Pless / Pszczyna
7 marca 2019, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00

Historia miast Górnego Śląska jest historią przenikania się kultur i religii. Tutaj mieszkali Niemcy, Ślązacy, Czesi, Żydzi, Polacy. Ich koegzystencja była wartością dla regionu. Różniące się od siebie społeczności wspólnie budowały miasta często w oparciu o własne tradycje i preferencje kulturowe. To historyczne pogranicze było przyjaznym miejscem dla Żydów. Oni, stanowiąc mniejszość etniczną i religijną górnośląskich ośrodków, budowali własne świątynie, szkoły, budynki użyteczności publicznej, zakładali cmentarze, współtworzyli miejską tkankę jako handlarze, rzemieślnicy, przemysłowcy czy elita intelektualna. Posłuchajmy o historii gmin żydowskich w dużych miastach naszego regionu. Spotkanie poprowadzi Sławomir Pastuszka.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI