Ślub to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Poza wieloma przyjemnościami wiąże się też z licznymi formalnościami. Jeśli wkrótce bierzesz ślub i planujesz zmienić nazwisko, to pamiętaj, że koniecznie musisz wymienić dokumenty. Dotyczy to szczególnie kobiet, które najczęściej zmieniają nazwisko po ślubie. Z artykułu poniżej dowiesz się, jak wygląda procedura wymiany dokumentu prawa jazdy.
Wymiana prawa jazdy po ślubie
Wymiana prawa jazdy po ślubie jest konieczna tylko wtedy, kiedy zmieniasz nazwisko. Ponadto musisz wymienić wszystkie dokumenty, na których widnieje twoje panieńskie nazwisko, np. paszporty czy dowód osobisty.
Niestety, wymiana prawa jazdy nie jest darmowa. Wiąże się także z kilkoma formalnościami, których należy dopełnić, aby otrzymać nowe prawa jazdy. W pierwszej kolejności musisz wymienić dowód osobisty. W poszukiwaniu rzetelnych informacji dotyczących wymiany prawa jazdy i nie tylko zaufaj stronie Specjalistka. Sprawdzone informacje tylko tam!
Ile czasu masz na wymianę prawa jazdy po zmianie nazwiska?
Wiele osób zwleka z wymianą dokumentów. Jednak wg prawa nie mamy na to zbyt dużo czasu. Od momentu zmiany nazwiska masz 30 dni na wymianę wszelkich dokumentów, w tym prawa jazdy.
Jeśli masz bezterminowe prawo jazdy, to od jego wymiany dostaniesz dokument ważny maksymalnie przez 15 lat. W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy.
Procedura wymiany prawa jazdy
Jeśli chcesz wymienić prawa jazdy po ślubie, musisz udać się do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania Urzędu Miasta. Tej sprawy nie załatwisz w Wydziale Komunikacji. Możesz także wysłać dokumenty pocztą, ale dokument musisz odebrać osobiście lub za pomocą wyznaczonego pośrednika. Dowiedz się więcej na temat procedury wymiany prawa jazdy: http://specjalistka.net/wymiana-prawa-jazdy-slubie-wymagana-kosztuje/.
Dokumenty wymagane przy wymianie prawa jazdy
Dokumenty, które musisz przygotować to:
- wniosek o wydanie prawa jazdy, który pobierzesz z Internetu lub uzupełnisz na miejscu w urzędzie,
- aktualne zdjęcie, wykonane wg określonych standardów,
- potwierdzenie opłaty za nowe prawo jazdy,
- dowód osobisty lub paszport; w przypadku cudzoziemców jest to paszport lub karta pobytu,
- stare prawo jazdy,
- orzeczenie lekarskie.
Pamiętaj, aby sprawdzić, czy twoje badania lekarskie i psychologiczne są ważne. Jeśli nie są, to udaj się na nowe badania, aby dostać orzeczenie lekarskie.
Ile kosztuje wymiana prawa jazdy po ślubie?
Koszt wymiany prawa jazdy po zmianie nazwiska to 100,50 zł. W większości urzędów możesz dokonać opłaty na konto urzędu lub w na miejscu w kasie. Dowód uiszczenia opłaty dołącz do dokumentów, które złożyć w celu wymiany prawa jazdy.
Czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy
Na nowy dokument po zmianie nazwiska będziesz czekać do 9 dni roboczych od złożenia wniosku. W innych przypadkach może być to nawet do 2 miesięcy, np. kiedy masz zakaz prowadzenia pojazdów i twoja sytuacja musi zostać wyjaśniona.
To, na jakim etapie jest twój dokument, sprawdzisz na stronie www.kierowca.pwpw.pl lub www.info-car.pl. Należy podać tam swój pesel oraz imię i nazwisko.
Jakie dokumenty oprócz prawa jazdy trzeba wymienić po zmianie nazwiska?
Wymiana prawa jazdy po zmianie nazwiska to nie wszystko. Jeśli posiadasz auto i jesteś jego właścicielką lub właścicielem, to pamiętaj o zmianie dowodu rejestracyjnego. Koszt wymiany takiego dowodu to 54,50 zł.
Oprócz dokumentów dotyczących samochodu, wymianie podlegają także inne niezbędne dokumenty. Jest to przede wszystkim prawo jazdy i paszport. Dowód jest jeszcze ważny przez miesiąc od dnia ślubu, jednak warto zrobić to niezwłocznie.
Materiał partnera