r e k l a m a


Czy tak będzie wyglądało Nowe Centrum Gliwic? Wizualizacje

spot_img
r e k l a m a

W Gliwicach na terenach w pobliżu dworca kolejowego ma powstać nowoczesne centrum miasta.

Będzie to druga – obok zabytkowej Starówki – ważna przestrzeń publiczna w śródmieściu. Obydwie połączy reprezentacyjna ul. Zwycięstwa, która w przyszłości powinna zostać zamieniona w deptak.

To ambitny pomysł na wykreowanie atrakcyjnego, estetycznego i przyjaznego wizerunku miasta na wiele lat.

W środę „Koncepcja zagospodarowania obszarów zlokalizowanych w centrum Gliwic w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego” zostanie zaprezentowana dziennikarzom. Powstała ona w wyniku porozumienia z maja 2010 r., podpisanego przez PKP S.A., PKP PLK S.A. i miasto Gliwice.

Strony wspólnie finansowały jej wykonanie i ściśle ze sobą współpracowały. Koncepcję urbanistyczno-architektoniczną wykonała gliwicka spółka P.A. NOVA.

Koncepcja przedstawia, jak tereny w pobliżu dworca kolejowego mogą wyglądać w przyszłości.

Obejmuje ona obszar zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego w Gliwicach pomiędzy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, planowaną drogą za torami kolejowymi (utworzoną na przedłużeniu ul. Traugutta) oraz projektowaną ulicą łączącą Tarnogórską i Dworcową (przebiegającą pod torami). Jej kluczowym elementem ma być Centralny Węzeł Przesiadkowy skupiający różne środki komunikacji zbiorowej.

Plany przewidują, że PKP S.A. zajmie się remontem budynku dworca, a PKP PLK S.A. – rewitalizacją peronów i torów.

Miasto będzie odpowiadać za budowę nowych ulic, stworzenie atrakcyjnych placów o charakterze zbliżonym do rynku, ścieżek dla pieszych, miejsc odpoczynku pełnych zieleni.

Zmienić mają się tereny usytuowane po obydwu stronach dworca, przy czym szczególnie zyskać może obecnie mniej atrakcyjny obszar po stronie północnej.

Koncepcja ma charakter otwarty i nie przesądza o szczegółach związanych z przebudową czy zagospodarowaniem wolnych działek. To rodzaj propozycji przede wszystkim dla potencjalnych inwestorów. Władze miasta i kolejowe spółki liczą na ich zainteresowanie, bo teren wokół dworca – po zdecydowanej zmianie wizerunku – stanie się dobrym miejscem
do inwestowania.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gość
gość
12 lat temu

wizualizcje…. wizualizcje…. wizualizcje…. może jakieś konkrety z tym dworcem w koncu

popek
popek
12 lat temu

jeśli mam być szczery to bardzo średnia ta koncepcja…..

gros1k
gros1k
12 lat temu

zróbcie deptak ze Zwycięstwa
bardzo miło będzie się przechadzać w niedzielne popołudnie pomiędzy bankami :/

k
k
12 lat temu

Chciałbym doczekać dnia w którym przyjadę na nowoczesny dworzec w Gliwicach nowoczesnym pociągiem a’la TGV, następnie wyjdę na piękny plac przed dworcem, a tam będą na mnie czekały nowoczesne autobusy, taksówki, może tramwaj. Przejdę się jednak prosto na zadbany czysty rynek zamkniętą dla ruchu ulicą Zwycięstwa tzn. deptakiem Zwycięstwa. Wstąpię do jednej z licznych kawiarenek na kawę, a nie na kawę z mak donalda. Później usiądę na rynku napiję się dobrego nie mieszanego z wodą piwa i zjem świeży dobry posiłek w jednej z restauracji. Na rynku nie zaczepią mnie żule proszący o złotówkę, a samochód właściciela gwarka nie będzie… Czytaj więcej »

Bl
Bl
12 lat temu
Reply to  k

Gliwice perła śląska, centrum miasta, płatny parking, po kostki w błocie, w domku siedzi sympatyczny człowiek zajadający kanapkę, z postury raczej nie pierwszą i nie ostatnią. Bez słowa podaje bilet, przy domku stoi krzesło, najprawdopodobniej to nie pierwszy sezon krzesła. Do ulicy prowadzi błotnisty grząski deptak ozdobiony starymi oponami. Rozglądam się w okół, nie w gruchę ni w pietruchę z z tyłu widzę hotel Qubus, potem wzrok pada na piękne odrapane domy, kieruję się do starówki, artystyczna wariacja na temat chodnika sprawia, że się nie nudzę, omijam zręcznie sterczące płyty chodnikowe oraz psie g. tak jest rynek, jakże piękny, niestety… Czytaj więcej »

baba
baba
12 lat temu

Marzeniem moim jest to, aby Gliwice wreszcie nie były miejscem wiecznie pijących i awanturujących się po nocach wyrostków,którzy nic nie szanują,zostawiają po sobie śmietnik….. i szambo….nie szanują ciszy i spokoju tych którzy chcą odpocząć w nocy w swoich domach. A te remonty skwerków i parków są wykonane tylko dla pijaków, psów, gdzie normalni ludzie, dzieci mogą odpocząć??????

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
12 lat temu

… no pięknymi rzeczami nas PA NOVA poczęstowała, oj pięknymi, toż to istna „Hameryka”, a jak się jeszcze spikną z MARWITEM to powstanie architektura na miarę XXII wieku, a co tam XXI … a tak na marginesie czy nasza genialna NOVA dostała jakąś „kasę” za to dzieło, czy to tylko z własnej i nieprzymuszonej woli… bo to różnica … no a jeśli kasę, to z przeproszeniem kto im to zlecił i na jakiej zasadzie …

jancio wodnik
jancio wodnik
12 lat temu
Reply to  Gleiwitzer49

Gleiwitzer49 może ty się zatrudnisz gdzieś jako projektant wszystkiego. Znasz się na tym widzę. Dworzec, Rynek, tramwaje, fontanna, Piłsudski. Weź się może za to, bo nie będzie już niczego.

glwcn4e
glwcn4e
12 lat temu

conajmniej jakies 10 lat temu uslyszalem po raz pierwszy o tym, ze zwyciestwa bedzie deptakiem… kilka lat temu uslyszalem, ze zmieni sie dworzec. z dworcem jest problem, bo to wazny wezel i pkp go nie pusci.. do remontu tez sie nie pala. ale co stoi na przeszkodzie, zeby zamknac zwyciestwa a konstytucji puscic tunelem. jak w sopocie.

OKERMAN
OKERMAN
12 lat temu

NIE WITAM ALE BARDZO WSPÓŁCZUJĘ W RAMACH PRAC MODERNIZACJI GLIWIC,WAŻNE JEST TO ŻE KIESZENIE PEŁNE I PORTFELE PEŁNE SĄ KASY ZARZĄDCÓW A ROBOTA DO D***.

aa
aa
8 lat temu

Zamiast inwestować w dworzec ,dali by te pieniądze samotnym matkom albo biednym, dworzec jest dworcem czy nowoczesny czy nie do ***** !

spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI