r e k l a m a


Czy znasz patronów ulic w Gliwicach? Happening FMS

Celem akcji FMS jest propagowanie historii i wiedzy o Gliwicach.

Członkowie gliwickiego koła Federacji Młodych Socjaldemokratów postanowili przedstawić mieszkańcom swojego miasta niezwykłe, lecz mało znane sylwetki patronów dwóch śródmiejskich ulic: Stanisława Dubois i Norberta Barlickiego. 19 września młodzi socjaldemokraci będą rozdawać ulotki prezentujące zasługi tych dwóch osób. – Choć Dubois i Barlicki są patronami ulic w centrum miasta, ich sylwetki są znane tylko niewielkiej części lokalnej społeczności. Zdaniem członków FMS byli oni prawdziwymi bohaterami, a ich działalność może być wzorem patriotycznej postawy – mówią przedstawiciele FMS.

Młodzi socjaldemokraci chcą pokazać, że lewica ma olbrzymie zasługi w walce o wolność i niepodległość, a jej działacze poświęcali się dla Polski w nie mniejszym stopniu niż przedstawiciele innych opcji politycznych.

– Poprzez naszą akcję chcemy pokazać, że dawni działacze lewicowi, Norbert Barlicki i Stanisław Dubois, zasługują na to, by nazywać ich patriotami. Nie powinno się ograniczać tego terminu tylko dla osób o poglądach konserwatywnych – mówi przewodniczący gliwickiej FMS, Robert Hebenstreit.

W czasach Dubois i Barlickiego patriotyzm nieraz oznaczał walkę z bronią w ręku. Dzisiaj sytuacja jest inna, co nie oznacza, że pojęcie patriotyzmu się zdezaktualizowało; jedynie nieco zmieniło się jego rozumienie.

– Współczesny patriota jest zaangażowany w społeczne, polityczne i gospodarcze życie państwa, w którym mieszka; bierze czynny udział w budowaniu aktywnego społeczeństwa, zdolnego do artykułowania swoich potrzeb rządzącym, ochrony interesów publicznych, realizacji wspólnych przedsięwzięć oraz do skutecznego kontrolowania swoich przedstawicieli wybranych w demokratycznych wyborach – tłumaczy sekretarz gliwickiego koła FMS, Paulina Bryk. Patriotyzm nie oznacza konserwatyzmu, ani bezkrytycznego kontynuowania tradycji, ale jest przywiązaniem do życia w społeczeństwie, które ze swej istoty podlega ciągłym zmianom – mówi Paulina Bryk.

Przedstawiciele FMS przygotowali krótkie noty biograficzne bohaterów jutrzejszego happeningu.

Norbert Barlicki był prawnikiem, nauczycielem, publicystą i działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej. W czasie zaborów działał w organizacjach niepodległościowych, za co był więziony przez zaborców. W niepodległej Polsce pełnił funkcje publiczne i wydawał prasę. Po przewrocie majowym został skazany w niesławnym procesie brzeskim. W okresie okupacji tworzył grupy konspiracyjne i wydawał podziemną prasę. Zginał w obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie do ostatnich dni prowadził działalność konspiracyjną.

Stanisław Dubois jako ochotnik brał udział w powstaniach śląskich, wojnie polsko – bolszewickiej oraz kampanii wrześniowej. Działał w Polskiej Partii Socjalistycznej, publikował w prasie lewicowej. W okresie sanacji był więziony razem z m. in. Wojciechem Korfantym i Wincentym Witosem. Podczas okupacji prowadził działalność konspiracyjną, za co trafił do Auschwitz, gdzie przystąpił do utworzonego przez Witolda Pileckiego tajnego Związku Organizacji Wojskowej. Stanisław Dubois został rozstrzelany pod ścianą śmierci w 1942 r.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI