r e k l a m a
spot_imgspot_img

Donice miejskie – niezbędny element każdego parku i skweru

W każdym mieście możemy spotkać różne elementy małej architektury, dzięki którym jest ono lepiej zorganizowane i przyjaźniejsze dla mieszkańców. Jednym z elementów pełniących przede wszystkim rolę ozdobną są donice miejskie. Dzięki nim możemy cieszyć się widokiem kwiatów, krzewów i małych drzew nawet w centrum miasta. Są też uzupełnieniem terenów zielonych w parkach i na skwerach. Jakie donice miejskie są dostępne na rynku? Czym powinny się charakteryzować?

Donica miejska – z czego może być wykonana?

Donice miejskie i parkowe umieszczone na zewnątrz muszą być przede wszystkim trwałe i odporne na uszkodzenia. Dlatego powinny być wykonane z odpowiednich surowców. Najczęściej spotykanymi są donice betonowe, drewniane, kompozytowe oraz metalowe.

Donice miejskie betonowe

Betonowe donice miejskie to najpopularniejszy rodzaj donic, który możemy spotkać w różnych miejscach. Najczęściej wykonane są z płukanego betonu na bazie kruszyw naturalnych lub betonu architektonicznego i dostępne w różnych wersjach kolorystycznych.

Mają też rozmaite kształty, pojemności i wysokości, dzięki czemu sprawdzą się do nasadzeń kwiatów, krzewów, a nawet drzewek. W zależności od potrzeby można wybierać spośród prostokątnych, okrągłych, asymetrycznych czy wielokątnych kształtów.

Donice miejskie z betonu to dobry wybór, jeżeli zależy nam na uniwersalnej ozdobie przestrzeni publicznej oraz o wprowadzeniu nieco zieleni w miejscu, w którym jej brakuje. Beton architektoniczny lub płukany charakteryzuje się estetycznym i naturalnym wyglądem i doskonale pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i zabytkowych zabudowań.

Donica betonowa DB014 fot. eko-asklepios.pl
Donica betonowa DB014 fot. eko-asklepios.pl

Co istotne, betonowe donice i kwietniki są bardzo wytrzymałe i solidne, dzięki czemu z powodzeniem znoszą trudne warunki atmosferyczne, takie jak wysokie i niskie temperatury, silny wiatr czy opady deszczu lub śniegu.

Duża waga wynosząca nawet do 100 kilogramów sprawia, że donice betonowe są bardzo stabilne i z pewnością nie przewróci ich ani silny wiatr, ani człowiek.

Donice miejskie drewniane

Miejskie donice wykonane z drewna to świetna alternatywa dla donic betonowych. Wykonane są z różnych gatunków drewna łatwego w obróbce, na przykład świerkowego oraz solidnej konstrukcji stalowej. Montowane są do podłoża poprzez zabetonowanie elementów kotwiących lub przykręcenie do podłoża.

Donice drewniane prezentują się szlachetnie i idealnie komponują z roślinnością. Dodają przestrzeni elegancji i uroku. Świetnie radzą sobie z warunkami atmosferycznymi, pod warunkiem, że są dobrze zaimpregnowane lub lakierowane.

Podobnie, jak w wypadku donic betonowych, istnieje wiele kształtów, wielkości oraz wersji kolorystycznych donic drewnianych. Doskonale prezentują się w parkach, na skwerkach, przy zabytkowych zabudowaniach oraz na terenach zielonych.

Donica miejska DM030 fot. eko-asklepios.pl
Donica miejska DM030 fot. eko-asklepios.pl

 

Pięknie się w nich prezentują zarówno rośliny zielone, małe krzewy i drzewa, jak i kolorowe kwiaty. Drewniana donica miejska świetnie wygląda obok drewnianych ławek parkowych, tworząc z nimi estetyczną, spójną całość.

Donice miejskie kompozytowe

Kompozyt to rodzaj wytrzymałego tworzywa sztucznego, które doskonale nadaje się do produkcji donic miejskich. Donice kompozytowe wyróżniają się dużą odpornością na warunki atmosferyczne, wilgoć, ale też działanie chemikaliów, słonej wody morskiej czy odbarwienia koloru.

Dzięki temu wyglądają dobrze i estetycznie bez względu na okoliczności. Donice i kwietniki kompozytowe cechują się też uniwersalnym designem, dzięki czemu pasują niemalże do każdej aranżacji. Mogą być świetną ozdobą otoczenia przed biurowcem, galerią handlową, przychodnią, szkołą, na przystankach, dworcach czy w ogródkach restauracyjnych.

Dzięki donicom kompozytowym można wprowadzić nieco naturalnej zieleni do miejsc, w których nie ma możliwości zasadzić krzewów i drzew w tradycyjny sposób. Donice kompozytowe z niewielkimi krzewami i drzewkami będą wyglądać dobrze przez cały rok, dodając uroku nawet stosunkowo ponurej okolicy.

Donice miejskie metalowe

Tam, gdzie szczególnie ważne są efekty estetyczne, warto wybrać donice miejskie metalowe. Są wykonane z odpornego na warunki atmosferyczne metalu zabezpieczonego farbą. Dzięki temu nie ulegną korozji pomimo kontaktu z wodą czy wilgocią.

Donice miejskie metalowe są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak akty wandalizmu czy uderzenie innych przedmiotów. Będą więc dobrym wyborem do miejsc często uczęszczanych lub blisko ruchliwych ulic. To wspaniała ozdoba parków, osiedli mieszkalnych, okolic galerii handlowych czy placów zabaw i stref rekreacyjnych w mieście.

Donica miejska – estetyka dopasowana do otoczenia

Wybór donic miejskich powinien być uwarunkowany przede wszystkim walorami estetycznymi. Dopasowanie ich do reszty elementów małej architektury w mieście pozwoli na uzyskanie spójnej aranżacji i bez wątpienia wzbogaci okolicę pod względem estetycznym.

Za co mieszkańcy miast chwalą donice miejskie?

Mieszkańcy miast cenią sobie obecność estetycznych donic miejskich przede wszystkim dlatego, że jest to prosty sposób na wprowadzenie zieleni wszędzie tam, gdzie króluje beton. Dzięki krzewom, kwiatom czy drzewom zasadzonym w donicach miasto oddycha, a mieszkańcy czują się bliżej natury, co działa na nich odprężająco.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI