Rozstrzygnięto przetarg.
Gliwicki PRUiM zajmie się przebudową i modernizacją sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach w sąsiedztwie ulicy Akademickiej. Przygotuje też ulice do nowej organizacji ruchu. PRUiM był jedynym oferentem w przetargu na realizację tego zadania ogłoszonym przez Zarząd Dróg Miejskich. Koszt inwestycji to prawie 3 mln zł.
Już od listopada ulica Akademicka na odcinku od skrzyżowania z ul. Wrocławską do skrzyżowania z ul. Skłodowskiej -Curie zostanie zamknięta dla ruchu. Zmiana charakteru ulicy Akademickiej z ulicy w deptak pociąga za sobą zmiany w organizacji ruchu na sąsiednich skrzyżowaniach.

Najwięcej zmieni się na skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej, Łużyckiej i Dunikowskiego. Ulica Dunikowskiego stanie się ulicą jednokierunkową. Ruch będzie się odbywał w stronę ulicy Wrocławskiej.
Z dwóch pasów ruchu będzie można jechać na wprost – w ul. Łużycką oraz w lewo – we Wrocławską. Na skrzyżowaniu pojawi się całkowicie nowa sygnalizacja świetlna.

Zmiany w organizacji ruchu przewidziano również na ulicy Wrocławskiej. Szerokość pasów ruchu zostanie zmniejszona i wprowadzony zostanie dodatkowy pas – postojowy. Trzeci pas ruchu zaplanowano także na ulicy Łużyckiej.
Na 2 skrzyżowaniach zaplanowano modernizację sygnalizacji świetlnej. Dotyczy to ulic: Nowy Świat – Pszczyńska – Mikołowska oraz Wrocławska – Akademicka – Strzody.
Mimo iż ulica Akademicka stanie się deptakiem, to nadal na odcinku Wrocławska – Kaszubska będą mogły nią jeździć pojazdy uprzywilejowane. W tym wozy Straży Pożarnej, która nadal będzie funkcjonować w dotychczasowej siedzibie.
Aby umożliwić im bezproblemowy wyjazd na skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej, Akademickiej i Strzody do sygnalizacji zamontowany zostanie specjalny sterownik, połączony bezpośrednio ze stanowiskiem dyspozytora Straży Pożarnej. Pozwoli on na zmianę programów w czasie wyjazdu strażaków na akcję.
Na skrzyżowaniach w ciągu ulic Wrocławska – Nowy Świat, Rybnickiej oraz Strzody – Wyszyńskiego działanie sygnalizacji świetlnej zostanie skoordynowane.
Jak informuje ZDM umowa z wykonawcą może zostać podpisana już za tydzień. Zakończenie prac zaplanowano na 31 października. – Termin jest wprawdzie krótki ale całkowicie realny – informuje Zarząd Dróg Miejskich.





