r e k l a m a
spot_imgspot_img

Hala Podium prawdopodobnie nie powstanie

Zarząd Województwa zdecydował dziś o tym, by zrezygnować z realizacji projektu Podium w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

„Troska o to, aby wykorzystać każdą złotówkę, każde euro, które zostały przyznane dla naszego województwa na bieżący okres programowania, jest w tej chwili dla nas absolutnym priorytetem, tym bardziej, że mamy olbrzymie szanse na wykorzystanie stu procent tych środków. Dlatego tak istotne jest w tej chwili wsparcie projektów, które znajdują się na liście rezerwowej. Tego typu dużych projektów, ważnych dla regionu, jest wiele i mam nadzieję, że w ramach tych pieniędzy część z nich zostanie uruchomiona już od grudnia. Kryterium w tym wypadku będzie nie tylko miejsce na liście rezerwowej, ale również stan przygotowania projektu do realizacji” -tłumaczył decyzję marszałek Adam Matusiewicz.

Minął termin oczekiwania na pozytywną decyzję Komisji Europejskiej na dofinansowanie projektu „Budowa nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej Podium”, jaki podczas majowego spotkania wyznaczyli sobie marszałek Adam Matusiewicz i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Termin ten wyznaczono, mając na uwadze sprawną realizację całego RPO, jak i świadomość ryzyka utraty środków przeznaczonych na tę inwestycję. Przedsięwzięcie budowy hali od kilku lat przygotowuje gliwicki samorząd. „Podium” ma być jedną z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce, miejscem na duże koncerty, targi i imprezy sportowe. Wewnątrz, oprócz hali na 15 tys. osób (na koncertach do 20 tys.), znaleźć się ma mniejsza sala, która – w zależności od rodzaju imprezy -pomieści 1,2-3 tys. widzów. Projekt – jeden z trzech największych – był zapisany w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj.

Niestety, jak dotąd podejmowane wspólnie wysiłki nie doprowadziły do uzyskania decyzji Komisji Europejskiej akceptującej wkład pieniędzy z RPO do projektu.

Według Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2007-2013, czyli Urzędu Marszałkowskiego, dalsze prace nad projektem nie doprowadzą do osiągnięcia akceptacji Komisji Europejskiej w terminie, który by pozwalał na zrealizowanie projektu w bieżącej perspektywie finansowej.

Po negatywnym stanowisku Komisji Europejskiej projekt został zgłoszony do wsparcia w ramach Inicjatywy JASPERS. Marszałek wystosował wówczas także pismo popierające projekt i zaapelował o jak najszybszą jego ocenę. Ocena przez JASPERS jeszcze się nie zakończyła, natomiast otrzymana nota datowana na 5 października br. wskazała na bardzo poważne zagrożenie realizacji projektu, rzutujące na czas jego zrealizowania. JASPERS zasugerował też, że Instytucja Zarządzająca powinna podjąć decyzję, mając na względzie ryzyko, jakie niesie bardzo opóźniony harmonogram w kontekście wdrożenia RPO

Wobec ewidentnego zagrożenia dla realizacji programu, brak podjęcia działań ze strony Urzędu Marszałkowskiego oznaczałby rażące zaniedbanie, których skutkiem byłaby utrata tej części pieniędzy przyznanych dla województwa śląskiego.

Czas potrzebny na przeprowadzenie robót budowlanych określony został w projekcie na 27 miesięcy, choć ten pierwotnie proponowany wynosił 38 miesięcy. I choć – jak słusznie zauważa JASPERS w projekcie raportu końcowego sformułowanym w lipcu br. – mieści się w przedziale dopuszczalności, jest on wysoce ryzykowny. Bez uszczegółowienia harmonogramu prac nie można odpowiedzieć ostatecznie, czy czas ten będzie wystarczający, a to z kolei przekłada się na brak pewności co do możliwości zakończenia projektu w bieżącej perspektywie finansowej. Jak dotąd nie znamy opinii JASPERS, czy przedstawione w poprawionym we wrześniu br. studium wykonalności uszczegółowienie harmonogramu pozwoli ekspertom uznać

Komisja oczekuje – w przypadku projektów deklarujących niewystępowanie pomocy publicznej – ponownego przeanalizowania przesłanek jej wystąpienia z wykorzystaniem nowego dokumentu stworzonego w tym celu przez KE, który odnosi się m.in. do infrastruktury dużych aren sportowych. Jak wynika z dotychczasowej praktyki, Komisja Europejska (dla podobnych projektów) oczekuje przeprowadzenia postępowania w sprawie pomocy publicznej (czyli tzw. notyfikacji). Przykładem tego jest przypadek Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, gdzie po wezwaniu do wyjaśnień i zapoznaniu się z argumentacją beneficjenta, Komisja zażądała rozpoczęcia notyfikacji. O długości procedury świadczą przypadki hal sportowych w Uppsali (rozpoczęcie procedury notyfikacji w grudniu 2011 r., procedura dalej trwa) i w Kopenhadze (rozpoczęcie procedury notyfikacji w grudniu 2011 r., procedura dalej trwa). Wg rozporządzenia Rady procedura ta może trwać nawet ponad 18 miesięcy (dla porównania, notyfikacja wsparcia dla kompleksu Ahoy w Rotterdamie trwała od 20 grudnia 2006 do 21 października 2008 – 22 miesiące). JASPERS dostrzega tę prawidłowość działania Komisji Europejskiej i rekomenduje rozważenie przez Gliwice wraz z Instytucją Zarządzającą rozpoczęcia notyfikacji. W świetle tych przypadków nawet stosunkowo optymistyczne szacunki JASPERS nie dopuszczają wydania decyzji przed czwartym kwartałem 2013 roku.

W maju 2012 r. Komisja Europejska wyraziła swój brak akceptacji dla projektu, uznając go za niemożliwy do zrealizowania w przedstawionym kształcie. Poprosiła jednocześnie o wycofanie tego projektu, a następnie rozważenie jego zmniejszenia. W nowym kształcie miałby ponownie trafić pod ocenę Komisji. Marszałek z prezydentem Gliwic zadecydowali wówczas o niewycofywaniu projektu. Linia postępowania nie zakładała zmiany projektu w duchu proponowanym przez Komisję, ale przekonanie oceniających co do zasadności zaproponowanego obiektu. Dlatego wsparcie JASPERS uznano za kluczowe. Jednakże Urząd Marszałkowski nie dysponuje jeszcze raportem końcowym JASPERS.

Wobec tych faktów Zarząd Województwa zdecydował dziś o zrezygnowaniu z dalszej realizacji projektu „Budowa nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej Podium” w ramach RPO. Skutkować to będzie rozwiązaniem umowy o dofinansowanie. Marszałek Adam Matusiewicz spotkał się dziś w Gliwicach z prezydentem Zygmuntem Frankiewiczem, by mu przekazać decyzję Zarządu

„Powiedziałem panu Prezydentowi, że jestem gotów wspierać projekt budowy hali widowiskowej Podium w przyszłym okresie programowania jako projekt kluczowy, również z obszaru rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Określiliśmy sobie jednak pewne warunki, by nie powtórzyła się sytuacja z ostatnich lat. Jeśli udałoby się uzyskać do końca lutego przyszłego roku pozytywną opinię instytucji Jaspers na ten temat, zobowiązałem się do wsparcia tego przedsięwzięcia jako projektu kluczowego do dofinansowania” – mówi marszałek Adam Matusiewicz.

Oświadczenie rzecznika prezydenta Gliwic

Przyjmujemy decyzję marszałka Adama Matusiewicza z przykrością, ale także ze zrozumieniem. Doceniamy jego propozycję wpisania Podium do nowego RPO. Cała sytuacja wymaga od nas teraz rzetelnej analizy, gdyż problem jest złożony i istotny dla Gliwic i całego regionu. Mamy sporo zastrzeżeń do tego, jak sprawa prowadzona była w Komisji Europejskiej. Z jednej strony narzuca się nam terminy, a z drugiej samemu się nie przestrzega żadnych. Przygotowania do budowy Podium są zapięte praktycznie na ostatni guzik. Do końca listopada rozstrzygnięty zostałby przetarg, dotację w kwocie 15 mln zł przyznało Ministerstwo Sportu, Europejski Bank Inwestycyjny przyznał nam bardzo korzystny kredyt na budowę – co ciekawe, po pozytywnym wyniku konsultacji z Komisją Europejską. Bez dwóch zdań Podium jest potrzebne nie tylko Gliwicom, ale całemu regionowi. Mieliśmy kiedyś dwa obiekty, w których odbywały się najważniejsze w Polsce imprezy kulturalne i sportowe – Stadion Śląski i Spodek. Jak wyglądają one na tle nowoczesnych stadionów powstałych na Euro oraz hal w Łodzi czy Trójmieście? –każdy może ocenić.

Marek Jarzębowski – rzecznik prasowy prezydenta Gliwic

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
PO = ZŁODZIEJE
PO = ZŁODZIEJE
11 lat temu

Od początku Gliwice miały pod górkę w sprawie Podium . Prezydent poróżnił się z PO i juz było po kasie . Szmatławe partyjniactwo . W Gliwicach nie ma Rycha , Zdzicha ,a platformewski gliwicki Zbychu nie ma nic do gadania , nawet jak mu zakład pracy okradaja .

kto za to płaci ?
kto za to płaci ?
11 lat temu

Jeśli ktoś chce wydać ponad 320 mln PLN na pomnik przepraszam Podium niech to zrobi za własne pieniądze. Mieszkańcy Gliwic zasługują na to aby ich pieniądze wydawać na rzeczy im potrzebne. Na zbytki przyjdzie czas. Na razie chcemy chleba na igrzyska jeszcze trochę poczekamy. Chcemy nowoczesnych szkół, szpitali, dróg, chodników, ścieżek rowerowych, sprawnej komunikacji, parkingów, opieki społecznej, parków, ładnego miasta etc. Nie chcemy spłacać przez lata kredytu za coś czego beneficjentem będzie garstka, kiedy miasto póki co potrzebuje rzeczy prozaicznych. Bardzo się cieszę z decyzji o odłożeniu na późniejszy okres tej inwestycji. PS: Ciekawe na co miasto wyda zarezerwowane w… Czytaj więcej »

tomek
tomek
11 lat temu

Komisja Europejska zachowuje się skandalicznie. NIby popiera, niby nie. My wydajemy 8 milionów na projekt a oni morda w kubeł. Zachowują się jak szczeniacka banda łobuzów.

andrzej
andrzej
11 lat temu

Franek nie martw się i buduj tą halę. Mamy na tyle pieniędzy że to dla nas pikuś

hanys
hanys
11 lat temu

w koncu ktos utemperowal gorola-megalomana.

cliper
cliper
11 lat temu

na westfali w niemczech każde duze miasto posiada czy to stadion,czy hale sportowa lub wystawiennicza i nic i nikt się tym nie łamie-sa bo jest zapotrzebowanie.u nas jak istnieja realne szanse rozwoju miasta poprzez takie inwestycje ktoś zawsze ma coś do powiedzenia!jak nie grupa mieszkańców co się zwą ,gliwiczanie dla gliwiczan” to pan Niezgoda sieje niezgode wsród mieszańców to inny referendysra..ot takie mamy społeczeństwow demokratycznym kraju!gdyby kilkadziesiąt lat wstecz mieszkańcy naszego miasta byli też tacy negatywni a rada miasta nie miała poparcia wsród decydentów Rzeszy mie mieszkalibyśmy w pięknych gliwicach a w którymś z upadłych miast na śląsku..bytom..zabrze..dzwigajmy to razem… Czytaj więcej »

AndrzejD
AndrzejD
11 lat temu

…no i chwała Bogu że ten poroniony pomysł budowy hali został uwalony.
W Gliwicach jest mnóstwo innych rzeczy do zrobienia potrzebnych 100 razy bardziej niż „Podium”
Przede wszystkim niech miasto wyremontuje ulice i chodniki – Toszecka, Chorzowska, Warszawska, rozjeżdżona Sowińskiego i mnóstwo innych są tak wyboiste jak tor przeszkód.
…no i niech się w końcu zabiorą za budowę prawdziwej obwodnicy zamiast jakichś erzaców z nikąd do nikąd.

robert
robert
11 lat temu

Panie Prezydencie, nie patrzeć się na nic tylko budować, pokazać całemu regionowi, że Gliwice to solidne miasto i stać nas na wybudowanie!!

kris
kris
11 lat temu

W dalszym ciągu podtrzymuję na Tak swoje stanowisko w sprawie Podium, ale to nie oznacza, że jak do końca Twojej kadencji Prezydencie nie powstanie obwodnica południowo – zachodnia i obwodnica centrum, to mojego poparcia na wyborach już nie otrzymasz.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI