Bardzo często zdarza się, że dysk zewnętrzny ulega różnego rodzaju uszkodzeniom. Nieuniknione jest również jego zużycie, na co niewątpliwie mają wpływ części ruchome konkretnych dysków. Jednak sytuacji, kiedy sprawa dotyczy bezpośrednio nas, problem może się nawarstwiać i powodować wiele negatywnych emocji.
Bardzo często zdarza się, że dysk zewnętrzny ulega różnego rodzaju uszkodzeniom. Nieuniknione jest również jego zużycie, na co niewątpliwie mają wpływ części ruchome konkretnych dysków. Jednak sytuacji, kiedy sprawa dotyczy bezpośrednio nas, problem może się nawarstwiać i powodować wiele negatywnych emocji. Szczególnie jest to istotne wtedy, kiedy na dysku znajdowały się ważne pliki. W dzisiejszym tekście zastanowimy się, czy odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego, który został uszkodzony, jest w ogóle możliwe.
Co warto wiedzieć o odzyskiwaniu danych?
Na początek warto zacząć od kilku podstawowych informacji, które dotyczą procesu związanego z odzyskiwaniem utraconych plików. Jest to zatem cały szereg czynności, które polega na przywróceniu dostępu do danych, które były zapisane na dowolny nośniku, a jednocześnie w całym tym procesie dążymy do ich fizycznego odtworzenia, co ma na celu otrzymanie pierwotnej struktury plików. Dodać również należy, że jest to proces skomplikowany i zdecydowanie bardziej trudne, niż mogłoby się wydawać przeciętnemu człowiekowi. Ponadto istotne jest również to, że w niektórych, nawet najcięższych przypadkach takich jak zniszczenie urządzenia wyniku pożaru czy powodzi, możliwe jest uzyskanie dostępu do utraconych plików specjalistycznych laboratoriach. Prócz tego na chwilę obecną odzyskiwanie danych stanowi jedną z wielu specjalności informatyki. Działania te będą wymagały specjalistycznej wiedzy z zakresu robotyki, automatyki, programowania, fizyki, elektroniki, a także szeroko rozumianych metod przechowywania danych dotyczących systemów bazodanowych, systemów plików oraz kryptologii.
By uzmysłowić, jak trudny jest to proces, warto przywołać średnią statystyczną, która wynosi 76%. Mówimy tu o odzyskiwaniu danych w laboratoriach na całym świecie, które niewątpliwie są doskonale wyposażone, a jednocześnie znajdziemy tutaj wielu specjalistów.
Istotne jest również to, że do utraty naszych plików może nastąpić na skutek uszkodzeń fizycznych, czyli sprzętowych samego nośnika, a także na skutek logicznych, które są zwane również programowymi.
Uszkodzony dysk zewnętrzny — co zrobić?
Dysków zewnętrznych używane powszechnie, gdyż właśnie one służą nam do przechowywania ona z przenoszenia plików. Ich używanie odbywa się szybko i wygodnie. Mimo tego, że rozwiązania sprzętowe niosą ze sobą wiele korzyści, mogą pojawić się również problemy, których niestety nie da się uniknąć. Między innymi mowa tutaj o utracie danych, które były zapisane na dysku zewnętrznym. Do skasowania plików mogło dojść zupełnie przypadkowo, w wyniku uszkodzenia dysku, czy także z przyczyn fizycznych. Wiele osób w takiej sytuacji poleca skorzystać z darmowych programów, które są dostępne na różnych stronach internetowych. Mają one być intuicyjna w obsłudze, niezwykle proste w całym procesie odzyskiwania danych, ale również rzekomo gwarantują nam powodzenia całej sytuacji. Jednak warto wiedzieć o tym, że jeżeli nie posiadamy dostatecznej wiedzy w tym zakresie, instalacja programów i samodzielnie czynności związane z odzyskiwaniem danych mogą doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń programowych oraz sprzętowe od naszego urządzenia. Mimo tego, że znajdziemy gotową instrukcję z zapisanymi krokami, jak należy postępować, nie mamy żadnej pewności powodzenia tego procesu, gdyż odzyskiwanie danych jest naprawdę czynnością trudno.
Dlatego też, jeżeli zauważymy, że nasz dysk zewnętrzny dzieje działa poprawnie, warto od razu skopiować dane, jeżeli jeszcze mamy do nich dostęp. W sytuacji, gdy nie możemy uzyskać dostępu do plików, które rzekomo powinny być przechowywane na dysku zewnętrznym, powinniśmy udać się do sprawdzonego serwisu, który za pomocą specjalistycznych programów spróbuje uzyskać dostęp do plików znajdujących się na dysku zewnętrznym.
Jak uchronić dane przed ich utratą?
Przede wszystkim doskonałym rozwiązaniem będzie robienie kopii zapasowej nasze dane. Możemy skorzystać z dodatkowych dysków zewnętrznych lub po prostu przechowywać pliki w chmurze. Ponadto warto jeszcze dodatkowo zadbać o to, by nie powodować uszkodzenie dysku. Na początek powinniśmy wiedzieć o tym, by przechowywać nasz dysk zewnętrzny z dala od bezpośredniego światła słonecznego i wilgoci. Ponadto nie możemy odłączać dysku zewnętrznego w sytuacji, kiedy chcemy uzyskać dostęp do pliku. Tego typu działania mogą uszkodzić zapisane dane. Nasz dysk zewnętrzny powinien również być przechowywane z dala od magnesów, gdyż po prostu doprowadzi to do usunięcia danych. Podczas korzystania z dysku zewnętrznego należy zadbać również o jego prawidłowe podłączenie i odłączenie dopiero wtedy, kiedy ten proces jest już bezpieczny.
Materiał partnera