r e k l a m a
spot_imgspot_img

Jak wybrać listwy przypodłogowe do paneli?

Podłoga pod względem zajmowanego miejsca to największy element trwały w domu i mieszkaniu. To, jak będzie się ona prezentować zależy nie tylko od samego materiału podłogowego, ale także od dodatków, które służą do jej wykończenia. Listwy przypodłogowe są elementem, któremu najczęściej nie poświęca się zbyt dużo czasu. Tymczasem wydatnie wpływają na estetykę podłogi oraz jej funkcjonalność. Od ich jakości, trwałości oraz wyglądu zależy, czy cała podłoga będzie się pięknie prezentować. Odpowiednio dobrana listwa przypodłogowa pozwoli podkreślić walory nawet najpiękniejszej podłogi.

Czy listwy przypodłogowe są koniecznością?

Listwy przypodłogowe, które można kupić między innymi na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/listwy-przypodlogowe-podklady-i-akcesoria-do-podlog wykorzystuje się po to, aby zakryć szczelinę przyścienną dylatacyjną. Podczas montażu paneli podłogowych, zostawiana jest wolna przestrzeń, która pozwala podłodze pracować i jednocześnie nie pozwalając jej uszkadzać się lub na wypięcie z piór. Listwa przypodłogowa świetnie maskuje nieestetyczne szpary na styku podłogi ze ścianą i uzupełnia całość kompozycji. Dobrze dobrane akcesorium zakrywa wszystkie niedoskonałości i sprawia, że pomieszczenie wygląda bardzo ładnie. 

Szerokość otworów dylatacyjnych zależy z jednej strony od materiału, z jakiego wykonana jest podłoga, a z drugiej od umiejętności fachowca. Dla paneli winylowych wystarczy dylatacja przyścienna o szerokości 5 mm, ale rzadko kiedy ma się do czynienia z tak dokładnym i precyzyjnym montażystą. Dlatego też bezpieczniej będzie pozostawić szparę o szerokości 1 centymetra. W przypadku paneli laminowanych, listwy powinny być szersze – do 20 milimetrów. 

Jak dobrać kolor listew?

Co do zasady, listwy przypodłogowe powinny być wybierane do konkretnego modelu podłogi. Przede wszystkim powinny być one dopasowane cechami funkcjonalności użytkowej. Jeśli wybiera się ofertę producenta paneli podłogowych, istnieje gwarancja, że listwy będą pasować do paneli także pod względem kolorystycznym. Pierwszym kryterium często podejmowanym przy zakupie listew przypodłogowych jest ich kolor. Albo wybiera się je pod ocień podłogi, czyli dokładnie odwzorowując strukturę drewna, albo dobiera się listwy przypodłogowe kolorystycznie do innych elementów aranżacji wnętrza. W tym drugim wypadku najchętniej wybiera się listwy białe. Dzięki listwom można aranżować przestrzeń i stwarzać iluzje – modele w kolorze podłogi optycznie powiększają powierzchnię pomieszczenia, natomiast wysokie w kontrastowej barwie, skrócą optycznie ścianę.

Jak wybrać wysokość listew przypodłogowych?

Wysokie listwy przypodłogowe powinno się stosować w pomieszczeniach, których wysokość sięga ponad 260 centymetrów. W przypadku, gdy pomieszczenie znajduje się na strychu lub poddaszu, albo w standardowym budynku, to  powinno się wybierać modele 6 – 8-centymetrowe. Najniższe listwy mają od 4 do 5 cm wysokości. Mogą to być ćwierćwałki lub proste, krótkie cokoliki. Ich niska wysokość sprawia, że będą prawie stapiać się z podłogą. Można je wykorzystywać do wnętrz o niewielkim metrażu, co pozwoli je optycznie powiększyć. Ich wadą jest jednak słaby efekt wizualny.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI