Kluczową kwestią podczas rejestracji firmy jest wybór rodzaju księgowości. W zależności od formy prawnej działalności, będą obowiązywać Cię inne zasady ewidencji księgowej i wysokość stawek podatkowych. W tym artykule, dowiesz się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej firmy.
Rodzaje księgowości
Co do zasady, możemy wyróżnić 2 główne rodzaje prowadzonej księgowości. Są to:
- Pełna księgowość dotycząca ksiąg rachunkowych – jest to ewidencja księgowa operacji gospodarczych pod względem finansowym. Na ich podstawie ustala się wysokość podatków, zaliczek oraz sporządza się sprawozdania finansowe.
- Księgowość uproszczona dotycząca ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów (PKPiR). Do 1 stycznia 2022 roku wliczano tutaj również kartę podatkową. Mogą z niej korzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na tę formę opodatkowania przed datą zmiany regulacji prawnych
Rodzaj firmy a rodzaj prowadzonej księgowości
Kwestia dotycząca wyboru sposobu prowadzenia ewidencji księgowej jest uzależniona od formy prawnej firmy, którą prowadzimy. W każdym przypadku niezbędna jest fachowa księgowość, znajdziesz ją na: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online.
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilnej, spółki jawnej, spółki partnerskiej:
- Jeśli przychody działalności nie przekraczają 2 000 000 euro w danym roku obrotowym, możesz korzystać z uproszczonej księgowości w formie księgi przychodów i rozchodów. Powyżej tej kwoty należy przejść już na pełną księgowość i prowadzić księgi rachunkowe.
- Miej na uwadze, że księga przychodów i rozchodów ma zastosowanie w stosunku do przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania
- wybrali
- podatek liniowy lub skalę podatkową. Warto pamiętać, że skala podatkowa jest opłacalna, jeśli Twoje dochody nie przekraczają pierwszego progu podatkowego (120 000 zł) – obowiązuje Cię wtedy 12% opodatkowanie. Natomiast w sytuacji, gdy dochody przewyższają tę wartość, lepszą alternatywą będzie wybór podatku liniowego, którego stawka wynosi zawsze 19%.
- Możesz również zdecydować się na wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o ile spełniasz kryteria określone w ustawie z 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Rozliczenie uzyskanych przychodów jest zależne od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej i mogą one zostać opodatkowane następującymi stawkami:
- 17%, 15%, 14%, 12%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% lub 2%. Ten rodzaj księgowości będzie najbardziej opłacalny, jeżeli nie ponosisz wysokich kosztów prowadzenia firmy lub gdy przysługuje Ci stawka ryczałtu nie wyższa niż 12%.
Jeżeli posiadasz spółkę komandytową, spółkę komandytowo-akcyjną, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną lub spółkę akcyjną:
- Masz obowiązek prowadzić pełną księgowość, sporządzać sprawozdania finansowe oraz przedstawiać wykaz stanów aktywów i pasywów przedsiębiorstwa.
- Należy również dodać, że wybór tego rodzaju prowadzenia księgowości dotyczy każdej formy prawnej działalności gospodarczej, jeśli ich przychód ze sprzedaży wyniósł minimum 2 000 000 euro za wcześniejszy rok obrotowy. Z kolei jeżeli ta wartość jest niższa, wybór pełnej księgowości jako sposobu ewidencjonowania jest dobrowolny.
Założenie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami i formalnościami, które mogą przytłoczyć początkującego przedsiębiorcę. W szczególności, jeżeli prowadzisz pełną księgowość, która jest znacznie bardziej złożona i kompleksowa, aniżeli jej uproszczona wersja. Dlatego, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji i zbędnego stresu podczas prowadzenia księgowości, skorzystaj z fachowej pomocy Ifirma! Dzięki pomocy doświadczonych specjalistów, będziesz mieć pewność, że wszystkie zobowiązania Twojej firmy są rzetelnie spełniane, a jej interesy są w dobrych rękach.
Potrzebujesz pomocy z rejestracją firmy? Sprawdź: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy
Jesteś płatnikiem VAT?
W przypadku ewidencji zakupu i sprzedaży VAT wyróżniamy ewidencję uproszczoną i ewidencję pełną. Uproszczona ewidencja VAT odnosi się do przedsiębiorców, którzy są zwolnieni z VAT podmiotowego. Warunkiem jest, aby osiągnięte przychody w roku ubiegłym nie osiągnęły powyżej 200 000 złotych. Jednakże w dalszym ciągu, są oni zobowiązani do prowadzenia rejestru VAT w celu możliwości ustalenia chwili, w której działalność przekroczy wskazaną kwotę przychodów i zmiany ich statusu.
Pełną ewidencję VAT prowadzą oczywiście czynni płatnicy VAT. Zatem zobligowani są oni do prowadzenia elektronicznych rejestrów zakupu i sprzedaży z uwzględnieniem tego podatku. Stanowią one podstawę do rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Muszą one zawierać takie dane jak numery poszczególnych wpisów, dane faktury (numer, data wystawienia, dane podatnika i kontrahenta), wartość sprzedaży, wartość podatku VAT, która uzależniona jest od obowiązującej stawki.
Dodatkowo pamiętaj, że na podstawie rejestrów VAT należy wypełniać deklaracje VAT-7 (w przypadku rozliczenia miesięcznego) lub VAT-7K (w przypadku rozliczenia kwartalnego). Możesz w prosty i szybki sposób zrobić to poprzez darmowy program do faktur od Ifirma.pl. Jedyne co musisz zrobić to wybrać odpowiedni szablon w zależności od rodzaju składanego dokumentu i uzupełnić potrzebne dane.
Materiał partnera