spot_img


Jaki wybrać wentylator do łazienki?

Słaba wentylacja to problem wielu łazienek. W efekcie często dochodzi do gromadzenia się nadmiernej wilgoci oraz powstawania nieprzyjemnych zapachów. Aby skutecznie z tym walczyć, warto postawić na odpowiedni wentylator. Wybór tego rodzaju sprzętów jest bardzo duży, dlatego też podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Oto kilka najlepszych inspiracji łazienkowych i wskazówek dotyczących wyboru wentylatora!

Wentylator łazienkowy – na jakie urządzenie możesz postawić?

Każdy z nas wie, jak istotnym pomieszczeniem jest łazienka. Inspiracje związane z jej aranżacją są bardzo różnorodne, a odpowiedni wentylator pomoże nie tylko zyskać większy komfort w jej wnętrzu, ale również wpłynie pozytywnie na ogólną estetykę.

Urządzeń tego typu jest bardzo wiele i różnią się one przede wszystkim funkcjami oraz poziomem zaawansowania. Do Twojej dyspozycji są między innymi:

  • wentylatory klasyczne, które w mieszkaniach i domach stosowane są najczęściej – po zamontowaniu włącza się je przyciskiem odpowiedzialnym za światło, osobnym włącznikiem albo za pomocą sznurka (wentylatory sznurkowe);
  • wentylatory z czujnikiem – to urządzenia bardziej zaawansowane od standardowych wentylatorów, które włączają się automatycznie, dzięki czemu sprawdzą się w domach, w których nie ma możliwości podłączenia wentylatora pod włącznik (najczęściej posiadają czujniki ruchu lub światła); najbardziej zaawansowane są urządzenia z czujnikiem wilgotności, które samoczynnie rozpoczynają pracę, gdy w pomieszczeniu zgromadzi się jej zbyt dużo;
  • wentylatory z timerem – pracują one jeszcze przez jakiś czas po opuszczeniu łazienki przez użytkownika, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o ich ręcznym wyłączaniu.

Wybór konkretnego rozwiązania powinien być uzależniony z jednej strony od indywidualnych potrzeb, a z drugiej od posiadanego budżetu – zaawansowane wentylatory łazienkowe są droższe, ale ich wybór sprawi, że zyskasz większy komfort na co dzień.

Zadbaj o odpowiednią wydajność!

Jeżeli chcesz zapewnić sobie maksymalny komfort, powinieneś zakupić wentylator o odpowiednich parametrach, który pozwoli skutecznie pozbyć się nadmiaru wilgoci w łazience. Inspirować powinieneś się zwłaszcza wielkością pomieszczenia, a także rozmiarami otworu wentylacyjnego, jaki znajduje się w Twojej łazience. Najczęściej posiada on średnicę 100 mm, jednak czasami zdarzają się również wielkości 150, a nawet 200 mm – warto zwrócić na tę kwestię uwagę, by idealnie dopasować urządzenie.

Jak obliczyć niezbędną wydajność wentylatora? Powinna ona być trzykrotnie większa od kubatury łazienki – tę obliczysz mnożąc wysokość pomieszczenia oraz jego powierzchnię.
wentylator łazienkowy

Gdzie zamontować wentylator?

No i na koniec miejsce montażu wentylatora – najczęściej jest to ściana łazienki. Inspiracje dla właścicieli gotowych domów czy mieszkań są w tym zakresie mocno ograniczone, ponieważ zdecydowana większość rozwiązań dotyczyć będzie montażu w poziomie. Większe możliwości zyskują osoby, które dopiero budują dom – mogą one zdecydować się również na montaż wentylatora w suficie. Warto dodać, że najlepiej jest zainstalować urządzenie w okolicach prysznica – wtedy możliwe będzie skuteczniejsze pozbywanie się nadmiaru wilgoci.

Gdzie znajdziesz najlepsze inspiracje? Łazienka z ciemną podłogą może być nie tylko funkcjonalna, ale również elegancka właśnie dzięki nowoczesnemu wentylatorowi. Przekonasz się o tym na AboutDecor – stronie, gdzie gromadzone są najlepsze pomysły aranżacyjne. Sprawdź i ciesz się najwyższym komfortem w swojej łazience!
Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI