r e k l a m a


Koronacja gliwickiej ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W kościele katedralnym pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach ukoronowano ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

To przy tym obrazie przez dziesiątki lat wierni z Gliwic i okolic wypraszali u Maryi wiele łask.

– Opatrzność pozwala nam uczestniczyć w uroczystym akcie koronacji – przywitał wszystkich zebranych ordynariusz diecezji gliwickiej Jan Kopiec. – Obecni przy tym obrazie spoglądamy w dobre oblicze Matki Bożej starając się odczytać wolę samego Boga – mówił biskup gliwicki.

Uroczystej Mszy świętej koronacyjnej przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. W słowach homilii przypomniał o wyjątkowości postaci Maryi, jej wielkiego udziału w życiu Jezusa kiedyś i dzisiaj w naszym. – Królowej przysługuje korona. W wypadku Maryi korona jest symbolem jej wyjątkowego boskiego macierzyństwa oraz jej niepowtarzalnej roli w historii zbawienia. Taki jest najgłębszy sens dzisiejszej koronacji – wyjaśniał kardynał Stanisław Dziwisz. – Nakładając korony pobłogosławione przez Papieża Franciszka chcemy wyrazić wdzięczność naszej Matce i Królowej za jej opiekę nad nami, za jej panowanie w naszych sercach, za jej znaczącą obecność we wspólnocie Kościoła Gliwickiego i w naszej Ojczyźnie – wymieniał sekretarz Jana Pawła II.

Po Eucharystii wierni wraz z ukoronowaną ikoną MBNP udali się w procesji do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. To tam przed obrazem wierni gromadzą się podczas nabożeństw Nieustannej Nowenny od stycznia 1951 roku. Wtedy też gliwicka parafia redemptorystów była pierwszym miejscem w Polsce, gdzie publicznie odprawiono to nabożeństwo. Obecnie odbywają się one w ponad 2 tys. parafii.

Uroczysta koronacja gliwickiej ikony MBNP jest trzecią w Polsce. Wcześniej koronowane były obrazy w Krakowie i Toruniu.


fot. Roman Konzal

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI