r e k l a m a
spot_imgspot_img

Książę Józef Poniatowski i jego epoka

W 2013 roku mija dwieście lat od bitwy pod Lipskiem i śmierci wielkiego patrioty, wodza i jednej z najbarwniejszych postaci epoki napoleońskiej – księcia Józefa Poniatowskiego.

Przygotowana z tej okazji przez Muzeum w Gliwicach bogata, wielowymiarowa wystawa „Książę Poniatowski i jego epoka” jest nie tylko hołdem dla bohatera narodowego, którego oddanie Ojczyźnie stało się inspiracją dla kolejnych pokoleń walczących o niepodległość. To również niezwykle aktualna w dobie płytkiego, niezaangażowanego kosmopolityzmu z jednej, a dezintegrującej retoryki „małych ojczyzn” z drugiej strony – próba przypomnienia wagi i znaczenia, jaką powinna mieć dla nas duża Ojczyzna – Polska i patriotycznej tradycji najwyższej próby.

Kuratorem wystawy jest Andrzej Kacperski z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, a jej wernisaż odbędzie się 25 stycznia o godzinie 17.00 w Willi Caro.

Każdy, komu bliska jest historia Polski powinien pojawić się na tej wystawie – mówi Mikołaj Ratka, który współpracował przy jej tworzeniu z ramienia z Muzeum w Gliwicach – Zwiedzający zobaczą dzieła klasyków polskiego malarstwa historycznego: obraz Jerzego Kossaka „Szarża kirasjerów przed Napoleonem” czy portret konny księcia Poniatowskiego pędzla Januarego Suchodolskiego. Wśród muzealiów znajdą się takie perełki jak dokumenty sygnowane przez Poniatowskiego i Kościuszkę, a także Kodeks Napoleoński nadany w 1807 roku Księstwu Warszawskiemu. Tak bogaty zbiór eksponatów zgromadziliśmy dzięki współpracy z takimi instytucjami jak Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu czy Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy.

Do prawdziwych unikatów należą także zaprezentowane na wystawie obiekty militarne: kask dragona wyłowiony z rzeki Berezyny i przepięknie zdobiona szabla Młodej Gwardii Francuskiej z początku XIX wieku.

Nie zabraknie również medali i pamiątek numizmatycznych epoki napoleońskiej oraz obiektów kultu patriotycznego w stylu pierścienia pamiątkowego, wykonanego z podkowy konia księcia Poniatowskiego. Ekspozycja to równocześnie opowieść o Polsce przełomu XVIII i XIX wieku. Przez pryzmat życia księcia przybliżone zostaną wątki związane z próbami odzyskania suwerenności oraz „wybicia się na niepodległość” po rozbiorach, a świetna aranżacja wnętrz pozwoli odczuć atmosferę i charakterystyczny koloryt epoki napoleońskiej.

Patriotyzmu nie można się wstydzić – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk – Kocham Polskę i jej historię. Wystawa „Książę Józef Poniatowski i jego epoka” to nasz głos w toczącej się dyskusji na temat tego, co dziś znaczą słowa takie jak Ojczyzna, nierzadko pomijane bądź tonowane ze względu na źle rozumianą polityczną poprawność i lęk przed oskarżeniem o nacjonalizm. Przywołując postać bohatera, jakim był książę Józef Poniatowski, chcemy przypomnieć, że wciąż – wbrew relatywizmowi – istnieje obszar wartości bezwzględnych, które nie tylko są godne czci, ale także mogą inspirować i stanowić odpowiedź na uniwersalne pytanie o sens wspólnoty: naszej kultury, języka i trudnej historii dzięki którym jesteśmy kimś więcej niż osobami zamkniętymi w naszych prywatnych światach.

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI