r e k l a m a


Nagrody dla najbardziej kulturalnych ludzi w Gliwicach

Jedni mają już pokaźny dorobek artystyczny, drudzy na razie dobrze się zapowiadają

– wszyscy w ubiegłym roku zrobili coś ważnego dla gliwickiej kultury, i za to zostali nagrodzeni przez prezydenta miasta.

Swoją nagrodą prezydent Zygmunt Frankiewicz uhonorował twórców kultury już po raz osiemnasty.

Jest ona przyznawana za ubiegłoroczne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Uroczystość odbyła się w Ruinach Teatru Victoria.

Jak przyznaje prezydent, wybór laureatów to trudne zadanie. W gliwickiej kulturze dzieje się bowiem wiele i to na różnych płaszczyznach.

Dlatego nagrody trafiają zarówno do osób i instytucji z pokaźnym artystycznym dorobkiem jak i do młodych, dobrze zapowiadających się artystów

W tym roku w kategorii twórców prezydent nagrodził uznaną plastyczkę Marię Bereźnicką-Przyłęcką, oraz kierownika artystycznego Gliwickiego Teatru Muzycznego Krzysztofa Korwin – Piotrowskiego.

W kategorii upowszechniania kultury statuetki z gliwicką radiostacją trafiły do działającego na wielu artystycznych dziedzinach Piotra Chlipalskiego oraz pedagoga i człowieka teatru Aleksandra Smolińskiego.

Nagrodę zbiorową otrzymało Towarzystwo Kulturalne Fuga, które jest pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu All Improvviso.

Oprócz nagród prezydent przyznał także wyróżnienia z nominacją do nagrody w 2012 roku: Odebrali je : fotograf Andrzej Marczuk, wybitny trębacz i kompozytor młodego pokolenia Piotr Szmidt oraz artysta ceramik Aleksandra Kwolek.

Podczas tego wieczoru Zygmunt Frankiewicz wręczył jeszcze Medal 750- lecia powstania miasta.

Za pracę na rzecz ochrony i popularyzacji zabytków Gliwic otrzymała go historyk sztuki Anna Kwiecień. Uhonorowano ją za przygotowanie licznych wystaw czasowych i stałych w gliwickim muzeum, m.in. za ekspozycje odlewów artystycznych w Nowych Gliwicach.

Zwieńczeniem uroczystego wieczoru był koncert w wykonaniu gwiazdy tegorocznego festiwalu All Improvviso Arianny Savall, z zespołem.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
!?
!?
12 lat temu

Gratrulacje dla Fugi. To wspaniali i twórczy ludzie, pełni zapału i optymizmu. Takich nam w Gliwicach potrzeba.

maro
maro
12 lat temu

Nagroda dla Chlipalskiego jak najbardziej zasłużona bo festiwal Ulicznicy był super

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI