Od 1 września w Gliwicach zacznie działać nowa placówka edukacyjna – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Taką decyzję podjęli na grudniowej sesji miejscy radni.
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 będzie działać przy ul. Kozielskiej 1 w obiektach obecnego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych. Powstanie z połączenia czterech szkół: Technikum nr 5, Szkoły Policealnej nr 5 i Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 5, które obecnie działają w ramach ZSE-U oraz Technikum nr 6, które funkcjonuje w Zespole Szkół Ponadgimnazjnych przy ul. Jasnej 31. CKZiU będzie „branżową” placówką kształcącą w grupie zawodów administracyjno-usługowych i turystyczno-gastronomicznych.
ZSE-U i ZSP zostaną rozwiązane. Nie oznacza to jednak likwidacji szkół, a jedynie przekształcenie struktur organizacyjnych dotychczasowego „gastronomika” i „hotelarza”. Uczniowie będą kontynuowali naukę w tych samych klasach i zawodach, a nauczyciele z rozwiązywanych zespołów z mocy prawa staną się pracownikami CKZiU.
Wprowadzane zmiany mają na celu uporządkowanie szkolnictwa zawodowego w mieście zgodnie z reformą ustawy o systemie oświaty. Pozwalają na dostosowanie wielkości i struktury kształcenia do zmniejszającej się liczby uczniów.
Umożliwiają skupienie zbieżnych kierunków dla konkretnej branży zawodowej w jednej placówce. Zapewniają lepsze wykorzystanie zaplecza technicznego szkoły przy ul. Kozielskiej: sal lekcyjnych, pracowni, warsztatów czy nowo wybudowanej hali widowiskowo-sportowej, a także bazy dydaktycznej.
Oprócz kształcenia zawodowego młodzieży oraz dorosłych, do zadań nowo tworzonej jednostki będzie należało: prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych, świadczenie usług w zakresie poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej oraz współpraca z pracodawcami i organizacjami pracodawców. W CKZiU będzie też funkcjonował dobrze wyposażony ośrodek egzaminacyjny, który pozwoli uczniom zdawać egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodach, bez konieczności szukania takiego ośrodka w innej placówce czy mieście.
Do Centrum włączone zostanie także nowe II Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, które zacznie działać w naszym mieście 1 września. Dzięki temu osoby dorosłe będą miały możliwość uzyskania średniego wykształcenia, a dodatkowo kwalifikacji zawodowych (np. na kursach) – w jednej placówce.
Utworzenie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz II Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, a także rozwiązanie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych i Zespołu Szkół Ponadgimnazjnych to niejedyne zmiany. Na grudniowej sesji radni przegłosowali także likwidację kilku szkół, do których nie uczęszcza żaden uczeń lub likwidację których wymusiła nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Z końcem sierpnia przestaną istnieć: Uzupełniające Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych nr 1 i Liceum Profilowane nr III przy ul. Okrzei 20, Liceum Profilowane nr VI, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 10 i Szkoła Policealna nr 6 przy ul. Jasnej 31 oraz Liceum Profilowane dla Dorosłych przy ul. Chorzowskiej 5.
jak widzę puste budynki po szkołach ceramika,szkoły rzemiosł,handlówki czy nie mówiąc już o budynku przy Bony gdzie kiedyś był np SN serce się kraja