r e k l a m a

spot_imgspot_img

Leczenie żylaków, termoablacja radiowa metodą RFITT Celon

Po dokładnej diagnostyce i rozpoznaniu żylaków kończyn dolnych pora na wybór metody leczenia. Jest ona dobierana indywidualnie do pacjenta, mając na celu jego dobro, bezpieczeństwo, a także preferencje, gdyż nawet najmniejsze zmiany – teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe – mogą szpecić nogę i powodować dyskomfort pacjenta. Kuracja obejmuje profilaktykę, farmakoterapię, stosowanie pończoch uciskowych, jednak najczęściej konieczna jest operacja.

Dostępne są zabiegi wysokoinwazyjne- klasyczne, których zadaniem jest usunięcie żyły w całości, wyrwanie jej za pomocą sondy z haczykiem lub strippera. Jednak obecnie metody te w nowoczesnej flebologii są rzadko stosowane, a do usuwania żylaków kończyn dolnych wybiera się te mniej inwazyjne i bardziej bezpieczne. Należą do nich m.in. laserowa, RFIT termoablacja lub ablacja za pomocą pary wodnej. Jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod jest termoablacja prądem o częstotliwości radiowej- RFITT Celon.

Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą RFITT Celon

Co kryje się pod tą trudną nazwą termoablacja prądem o częstotliwości radiowej metodą RFITT Celon? RFFIT czyli z ang. Radiofrequency Induced Thermotherapy oznacza nowoczesną i małoinwazyjną metodę zamykania zmienionych chorobowo żył, przy użyciu prądu o częstotliwości fal radiowych. Prawidłowo zdiagnozowany i przebadany pacjent, któremu wykonano USG Doppler, aby dokładnie uwidocznić przebieg chorych naczyń, przybywa w dzień zabiegu do szpitala, gdzie spędzi około 5 godzin. Jest miejscowo lub regionalnie znieczulany oraz sedowany przy asyście anestezjologicznej.

RFITT Celon

Początkowo lekarz do niewydolnego naczynia żylnego, poprzez małe nakłucie (pozwalające uniknąć rozległego krwiaka czy nieestetycznej blizny) wprowadza się aplikator o średnicy 1.8mm, następnie za pomocą pompy tumescencyjnej, pod kontrolą ultrasonografii wstrzykuje roztwór fizjologiczny, lignokainę oraz niewielką ilość adrenaliny (roztwór Kleina), do tkanek sąsiadujących z operowaną żyłą – proces nosi nazwę tumescencji, która jest rodzajem znieczulenia nasiękowego, podawanego podskórnie w zabiegach flebologicznych. Dzięki temu krew uchodzi z naczynia, a poszerzona i wydłużona żyła, którą chcemy zamknąć, obkurcza się na aplikatorze w wyniku ucisku z zewnątrz oraz dodatku adrenaliny. Na skutek działania lignokainy cała procedura jest bezbolesna, pacjent czuje jedynie początkowe ukłucie, a brak bólu odczuwalny jest do dwóch dni po zabiegu. Następnie uruchamiamy generator RFITT, który zamyka żyłę pod wpływem temperatury. Z czasem tak zamknięte naczynie zbliznowacieje i zarośnie, bez potrzeby jego usuwania. Temperatura osiągana podczas zabiegu, wewnątrz naczynia, waha się w granicach 60°C – 100°C (zazwyczaj jest to 80°C), co pozwala zaliczyć metodę RFITT Celon zaliczyć do zabiegów niskotemperaturowych. Ponadto ilość generowanej energii jest pod ścisłą kontrolą urządzenia, gdy tylko ścianki naczynia zostają zamknięte, wówczas odcinany jest dopływ energii, co chroni tkanki przed przegrzaniem lub poparzeniem. Metoda RFITT Celon jest przez to bardzo bezpieczna oraz w prawie 100% skuteczna. Całość zabiegu, począwszy od tumescencji, poprzez nakłucie, wprowadzanie aplikatora, aż do jego wyjęcia, wykonywana jest pod kontrolą USG.

Kto kwalifikuje się na zabieg?

Pacjenci, którym zalecany jest zabieg metodą RFITT Celon, to osoby z żylakami kończyn dolnych, zależnych od niewydolnych żył: odpiszczelowej, odstrzałkowej, żył odpiszczelowych dodatkowych, żyły Giacominiego (naczynie łączące żyłę odstrzałkową i odpiszczelową), jak również niewydolnych perforatorów żylnych, czyli żył łączących ze sobą naczynia żylne powierzchowne i głębokie.

Jakie korzyści czerpie pacjent z zabiegu?

Wśród licznych zalet metody RFITT Celon wymienia się:

  • znieczulenie miejscowe lub regionalne (podpajęczynówkowe), dzięki któremu pacjent nie odczuwa nieprzyjemnych skutków znieczulenia ogólnego, jest ono dla niego bezpieczniejsze i jeszcze tego samego dnia może wyjść do domu
  • małe nakłucie wykonywane podczas zabiegu, które zagoi się po jakimś czasie, nie pozostawiając blizn na całe życie,
  • sam zabieg RFITT Celon trwa około 30-90 min
  • znacznie mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku metod klasycznych
  • pacjent w ciągu kilku dni może wrócić do normalnych zajęć
  • mała bolesność po zabiegu

Postępowanie po zabiegu

Pacjent zostaje na oddziale na obserwacji przez około 2-3 godziny. Na operowaną kończynę zakłada się pończochę uciskową, którą chory musi nosić jeszcze przez tydzień lub dwa. Po paru dniach może wrócić do swych codziennych zajęć, przeciwwskazany jest jedynie ciężki wysiłek fizyczny lub forsowne ćwiczenia.

Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegu?

Termoablacja radiowa metodą RFITT Celon to jeden z najbezpieczniejszych zabiegów usuwania żylaków kończyn dolnych metodą wewnątrznaczyniową. Jak dla innych procedur i tu istnieją przeciwwskazania. Obejmują one zaawansowaną niewydolność prawokomorową serca oraz ciężką miażdżycę naczyń kończyn dolnych, co będzie uniemożliwiało założenie pończoch uciskowych, a także trombofilia, posiadanie rozrusznika serca, czy zakrzepica żył głębokich, jednak nie są to częste sytuacje. O wyborze metody najlepszej dla pacjenta zadecyduje lekarz specjalista. Osoby posiadające inne choroby współistniejące układu krążenia bądź układu oddechowego mogą spokojnie być operowane metodą RFITT Celon.
Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI