r e k l a m a
spot_imgspot_img

Moc decentralizacji: blockchain

Blockchain oferuje sposoby na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem, hakowaniem, fałszerstwami i niezawodnością. Czym jest?

Technologia blockchain stopniowo wkracza do świata płatności i przekształca tradycyjne środowisko bankowe. Zwiększa wydajność i prostotę poprzez ustanowienie nowych procesów i usług finansowych. 

Blockchain oferuje sposoby na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem, hakowaniem, fałszerstwami i niezawodnością. 

Chociaż najpopularniejszym zastosowaniem blockchaina są kryptowaluty, technologia ma potencjał do obsługi bardzo szerokiego zakresu działań.

Czym jest blockchain? Jak działa?

Blockchain to innowacyjna technologia baz danych. Stanowi podstawę prawie wszystkich kryptowalut. Jest rozproszoną cyfrową księgą, która przechowuje wszelkiego rodzaju dane. Rejestruje informacje o transakcjach kryptowalutowych, własności NFT oraz inteligentnych kontraktach DeFi.

Jak działa blockchain? Cyfrowa księga blockchain składa się z pojedynczych bloków danych. Gdy dane są dodawane do sieci, powstaje nowy blok, który jest dołączany do łańcucha. Wszystkie węzły aktualizują swoją wersję księgi blockchain, aby była identyczna.

Większość węzłów musi zweryfikować i potwierdzić legalność wprowadzonych danych, zanim blok zostanie dodany do księgi. W przypadku kryptowalut, sprawdza, czy nowe transakcje były uczciwe lub czy monety nie zostały wydane więcej niż jeden raz. 

Po osiągnięciu konsensusu blok jest dodawany do łańcucha, a transakcje są rejestrowane w rozproszonej księdze.

Jak wykorzystywany jest blockchain?

Technologia blockchain jest wykorzystywana do wielu różnych celów, od świadczenia usług finansowych po administrowanie systemami głosowania.

Kryptowaluty

Blockchain jest podstawą kryptowalut. Kiedy ludzie kupują, wymieniają lub wydają cyfrowe monety, transakcje są rejestrowane w łańcuchu bloków. Im więcej osób korzysta z wirtualnych walut, tym bardziej powszechny staje się blockchain.

Bankowość

Poza kryptowalutami, blockchain jest wykorzystywany do przetwarzania transakcji w walutach fiducjarnych, takich jak dolary i euro. Transakcje na blockchainie są weryfikowane szybciej niż w bankach i przetwarzane poza standardowymi godzinami pracy.

Transfer aktywów

Blockchain służy również do rejestrowania i przenoszenia własności różnych aktywów. Sprawdza się np. w przypadku NFT. Może być też wykorzystywany do przetwarzania własności fizycznych aktywów, takich jak akty własności nieruchomości i pojazdów. 

Pozwala zweryfikować, czy jedna strona transakcji jest właścicielem nieruchomości, a druga ma pieniądze na jej zakup. Po sfinalizowaniu i rejestracji sprzedaży na blockchainie, rejestr rządowy zaktualizowałby się automatycznie.

Inteligentne kontrakty

Samowykonujące się kontrakty, nazywane inteligentnymi kontraktami są zawierane automatycznie po spełnieniu określonych warunków. Na przykład, płatność za towar zostanie zwolniona natychmiast, gdy kupujący i sprzedający spełnią wszystkie określone parametry transakcji.

Monitorowanie łańcucha dostaw

Łańcuchy dostaw obejmują ogromne ilości informacji, zwłaszcza gdy towary przemieszczają się z jednej części świata do drugiej. Przy tradycyjnych metodach przechowywania danych trudno wyśledzić źródło problemów, np. od którego dostawcy pochodzą towary niskiej jakości. Przechowywanie tych informacji na blockchainie ułatwi monitorowanie łańcucha dostaw.

Głosowanie

Głosowanie z wykorzystaniem blockchaina pozwoliłoby ludziom na oddawanie głosów, które nie mogłyby zostać sfałszowane. Wyeliminowałoby to potrzebę ręcznego zbierania i weryfikowania papierowych kart do głosowania.

Zalety technologii blockchain

  • Większa dokładność transakcji – weryfikacja płatności przez wiele węzłów zmniejsza liczbę błędów. Jeśli jeden węzeł popełni błąd w bazie danych, inne go wychwycą. Każdy zasób jest indywidualnie identyfikowany i śledzony w księdze blockchain, więc nie ma szans na jego podwójne wydanie.
  • Brak konieczności korzystania z pośredników – dwie strony transakcji mogą potwierdzić i sfinalizować transakcję bez pośrednictwa strony trzeciej. 
  • Bezpieczeństwo – zdecentralizowana sieć uniemożliwia dokonywanie nieuczciwych transakcji, a przynajmniej znacznie to utrudnia.
  • Wydajne transfery – ponieważ łańcuchy bloków działają 24/7, umożliwiają bardziej wydajne płatności i przepływ aktywów, zwłaszcza w skali międzynarodowej. Nie trzeba czekać kilka dni, aż bank lub agencja rządowa ręcznie wszystko potwierdzi.

Wady technologii blockchain

  • Limit transakcji na sekundę – sieć bitcoin może przetwarzać tylko 4,6 transakcji na sekundę w porównaniu do 1700 na sekundę w przypadku Visa. Rosnąca liczba transakcji może powodować problemy z szybkością sieci. 
  • Wysokie koszty energii – blockchain wymaga znacznie więcej energii elektrycznej niż pojedyncza baza danych. Ponadto, obciąża środowisko emisją dwutlenku węgla.
  • Potencjał dla nielegalnej działalności – decentralizacja blockchain zapewnia większą prywatność i poufność, co niestety czyni go atrakcyjnym dla przestępców. Trudniej śledzić nielegalne transakcje na blockchainie niż poprzez transakcje bankowe.

Podsumowanie

Pomimo ogromnych możliwości, blockchain pozostaje technologią niszową. Jego powszechne wykorzystanie zależy od przyszłej polityki rządów.

Przeszkodę stanowią m.in. limity transakcji i koszty energii. Jednak dla inwestorów, którzy dostrzegają potencjał tej technologii, inwestycje oparte na blockchainie są atrakcyjne.


Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI