r e k l a m a


Niedobór witamin i mikroelementów – jak rozpoznać?

Różnego rodzaju witaminy i mikroelementy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a niedobory tych składników odżywczych mogą skutkować zaburzeniami stanu zdrowia. Oczywiście, problemy zdrowotne wynikające z niedoborów witamin i mikroelementów nie od razu muszą być poważne. Zazwyczaj organizm delikatnie daje znać, że czegoś mu brakuje. I to właśnie te pierwsze symptomy powinny skłonić nas do odpowiedniej reakcji. Jak rozpoznać niedobór witamin i mikroelementów?

Niedobór mikroelementów i witamin – sygnały ostrzegawcze

Niedobór mikroelementów i witamin może objawiać się na różne sposoby, a symptomy mogą mieć różne nasilenie. Wiele zależy tu oczywiście od tego, jakich konkretnie składników odżywczych jest zbyt mało w naszym organizmie.

Objawy niedoboru magnezu, cynku, potasu czy witamin z grupy B lub witaminy C zazwyczaj są zauważalne w codziennym funkcjonowaniu. Organizm, który nie ma zapewnionych odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych, ulega osłabieniu, co objawia się między innymi:

  • nieustannym zmęczeniem,
  • problemami z zachowaniem koncentracji i skupienia,
  • skurczami mięśni,
  • zmniejszoną odpornością.

W niektórych przypadkach można zauważyć także inne, mniej niepokojące objawy: słabsze, łamliwe i wypadające włosy, osłabione paznokcie czy suchość skóry.

Objawy niedoboru magnezu

Jeśli chodzi o najbardziej charakterystyczne objawy braku witamin i elektrolitów, z pewnością trzeba wskazać na te, które powoduje niedobór magnezu, co wynika przede wszystkim z faktu, że magnez pełni wiele istotnych funkcji w organizmie. Odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu mięśniowego, nerwowego, między innymi, wspomagając utrzymanie zdrowych kości i zębów czy prawidłowej pracy serca i mięśni.

Najbardziej charakterystyczne objawy niedoboru magnezu to drganie powiek, mrowienie kończyn oraz skurcze mięśni (odczuwalne między innymi podczas snu, co obniża także komfort i jakość spania), wahania nastroju czy przejściowe uczucie zmęczenia. 

Niedobór magnezu – co robić?

Co zrobić, gdy podejrzewamy u siebie niedobór magnezu? Przede wszystkim warto udać się do lekarza, który przeprowadzi wywiad lekarski i zleci wykonanie badania poziomu magnezu w organizmie, co pozwoli wykluczyć inne przyczyny dolegliwości zdrowotnych.

Niedobór magnezu najczęściej można uzupełnić poprzez zmianę diety i nawyków żywieniowych, uwzględniając w codziennym jadłospisie ryby i owoce morza, orzechy, sery i mleko, ciemne pieczywo oraz konkretne warzywa i owoce, a jednocześnie ograniczając kawę i alkohol. Wsparciem codziennej diety mogą być suplementy, takie jak Magnefar B6 SPOKÓJ. Jest to suplement diety zawierający magnez w postaci cytrynianu magnezu, a także witaminy z grupy B: B1, B6 i B12. Suplement diety pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych, przyczynia się do zmniejszenia uczucia znużenia i zmęczenia, a także wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i serca. Więcej informacji na temat suplementu diety można znaleźć na stronie magnefar.pl.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje na temat stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie przyjmowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI