r e k l a m a


„Obecność abp. Gołębiewskiego w Gliwicach była złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego”

”Obecność abp. Gołębiewskiego pośród koncelebransów uroczystości w Gliwicach była złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego” – czytamy w oświadczeniu rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ w sprawie udziału abp. Mariana Gołębiewskiego w święceniach biskupich i ingresie biskupa diecezjalnego Sławomira Odera.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

Oświadczenie Rzecznika KEP w sprawie udziału abp. Mariana Gołębiewskiego w uroczystościach w Gliwicach

11 marca 2023 roku odbyły się w katedrze gliwickiej święcenia biskupie i ingres biskupa diecezjalnego Sławomira Odera. Okolicznościową Eucharystię koncelebrował również arcybiskup wrocławski senior Marian Gołębiewski, który 21 sierpnia 2021 roku otrzymał ze Stolicy Apostolskiej „zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich” (por. Komunikat Archidiecezji Wrocławskiej dotyczący abp. Mariana Gołębiewskiego, arcybiskupa seniora wrocławskiego). Obecność abp. Gołębiewskiego pośród koncelebransów uroczystości w Gliwicach była zatem złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego.

Zgodnie z prawem kościelnym arcybiskup senior podlega wyłącznie bezpośredniej jurysdykcji Stolicy Apostolskiej. Żaden z biskupów w Polsce, w tym również Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, nie ma prawnych możliwości dyscyplinowania któregokolwiek z biskupów w podobnych sytuacjach. Podjęcie jakichkolwiek kroków prawnych wobec abp. Gołębiewskiego z racji złamania przez niego zakazu kościelnego leży wyłącznie w gestii Stolicy Apostolskiej, która za pośrednictwem Nuncjatury została niezwłocznie poinformowana o zaistniałym incydencie.

Leszek Gęsiak SJ
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 13 marca 2023 roku

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
1 rok temu

byle chcieli i leczyli swoją pedofilię itd. reszta nie jest istotna aż tak bardzo by o niej głosić.

Jan
Jan
1 rok temu

Widac gdzie mają nawet swoje prawo

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI