r e k l a m a


1500 zł i 15 punktów – tak nie wolno wyprzedzać

Okazuje się, że wielu kierowców popełnia surowo karane wykroczenie, nie mając świadomości, że robi coś niezgodnego z prawem. Najczęściej uchodzi im to płazem, póki nie dojdzie do tragedii na przejściu. Poniżej krótki filmik obrazujący poruszony problem.

Zatrzymanie przez policję oraz otrzymanie mandatu to wcale nie najgorsze, co może przydarzyć się kierowcom w takich sytuacjach. Mowa o wyprzedzaniu przed przejściem dla pieszych.
Jak uczy policyjne doświadczenie, wielu kierujących nie może pogodzić się z tym, że funkcjonariusz nakłada na nich mandat w takiej sytuacji, jak ta z filmu.

Najczęściej sprawcy wykroczenia argumentują, dodajmy – błędnie, że nie wyprzedzali, a tylko poruszali się równoległym pasem z prędkością większą niż pojazd po prawej.

„Zatem przypomnijmy definicję wyprzedzania: jest to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Koniec.
Zauważmy: nie ma tu mowy o rozpoczynaniu manewru z tego samego pasa jezdni, co pojazd jadący wolniej, nie ma tu mowy o powrocie na ten sam pas” – informuje policja.

Zobacz film

„Gliwiccy policjanci non stop prowadzą czynności mające na celu eliminowanie tego typu zagrożeń, jak potrącenia na przejściach. Niestety, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2023 roku w rejonie działania gliwickiego garnizonu doszło do 15 wypadków, w których piesi doznali obrażeń (nie wspominając o kolizjach, w których skończyło się na siniakach)” – dodaje KMP Gliwice.

„Przypominamy kierowcom, że zdanie egzaminu na prawo jazdy nie powinno być końcem samoedukacji. Obowiązkiem każdego jest odświeżanie sobie przepisów prawa o ruchu drogowym” – informuje policja.

Zabrania się wyprzedzania:
– pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym,
– na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
– na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany,
– na przejeździe kolejowo-drogowym lub tramwajowym i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
1 rok temu

Patologia Policyjna i Polskiego prawa. Tak samo jest z nielegalnym badaniem trzeźwości oraz z zakrywaniem ust i nosa.
Ludzie wchodzą na przejście bo słyszeli w telewizji i radiu i od Polskiej Policji że mają pierwszeństwo, no to wpadają pod koła czy pod tramwaj. Na 600 zbadanych kilka lat temu ZEBR 7 nie budziło zastrzeżeń i co zmieniło się coś w tym aspekcie po tych 2-3 latach? 3 przejścia więcej jest poprawionych? XD Cyrk z Policją i prawem w PL.

Nagranie ukazało tylko jeden problem który jest wykreowany przez Cyrk Polski. Zaraz będzie że to są wina Pana T. 😀

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI