r e k l a m a
spot_imgspot_img

„Organizacje mające Gliwice w swojej nazwie działają na szkodę miasta”

Kilka osób wysłało list do premiera Tuska, w którym sugerują premierowi, aby cofnął 15-milionowe dofinansowanie dla hali Podium.

Pod listem podpisali się: Katarzyna Lisowska, Patryk Płuciennik, Mirella Czajkowska-Turek, Jan Sznajder i Marek Berezowski. Są to ludzie nieodłącznie kojarzeni z akcją referendalną w Gliwicach.

W liście do premiera Donalda Tuska informują, że ich zdaniem wielomilionowe dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej będzie „marnotrawieniem publicznych pieniędzy”. Notę przesłano również do wiadomości Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Finansów, Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Przypomnijmy, że gros tych instytucji popiera ideę budowy hali widowiskowo-sportowej PODIUM w Gliwicach.

Co warte podkreślenia – ludzie podpisujący się pod listem w większości są członkami Obywatelskiego Komitetu Referendalnego zmierzającego do odwołania Zygmunta Frankiewicza ze stanowiska prezydenta Gliwic.

Komentarza w sprawie udzielił już prof. Jan Kaźmierczak (poseł Platformy Obywatelskiej reprezentujący Ziemię Gliwicką), którego działania w Warszawie przyczyniły się do zakwalifikowania budowy PODIUM do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu na rok 2012:

– Szokuje mnie fakt, że organizacje mające „Gliwice” w swojej nazwie działają jawnie na szkodę naszego miasta.

Z jednej strony ich przedstawiciele twierdzą w liście skierowanym do Prezesa Rady Ministrów, że żądanie odebrania Gliwicom przyznanych środków inwestycyjnych to wyraz troski o interes miasta i jego mieszkańców. Z drugiej strony, używając wszelkich sposobów, próbują torpedować realizację bardzo ważnej dla Gliwic inwestycji, która przyczynić się może m.in. do znaczącego ożywienia lokalnego biznesu i rynku pracy, zwłaszcza – lokalnych firm budowlanych.

W moim odczuciu treść listu dość jawnie wyraża postawę „im gorzej, tym lepiej”. Co gorsza, autorzy listu korzystają z nierzetelnych argumentów, które przeczą same sobie.

Najlepiej ilustruje ten „walor” zawarte w liście stwierdzenie, jakoby hala widowiskowo-sportowa na 15 tysięcy osób, zlokalizowana na pograniczu Gliwic i Zabrza, nie służyła w istocie nikomu. Jednocześnie tuż obok podkreśla się, że w naszym mieście brak infrastruktury rekreacyjno-sportowej i lepiej przeznaczyć rzeczone 15 mln zł na „tego typu inwestycje”, z równoczesnym pożytkiem dla gliwiczan i zabrzan…

Oto treść listu opublikowana w MSI

Stowarzyszenia:
1. Gliwiczanie Razem, ul. Studzienna 6, 44-100 Gliwice
2. Obywatelski Komitet Referendalny, ul. Młodych Patriotów 2/8, 44-122 Gliwice
3. Gliwiczanie dla Gliwic, ul. Sienkiewicza 2A/1, 44-100 Gliwice
4. Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gliwickie, ul. Zwycięstwa 16/18, lokal 7, 44-100 Gliwice
5. Tir-om Stop w Gliwicach, ul. Wyszyńskiego 8/6, 44-100 Gliwice

Gliwice, 2012-06-22
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Premier RP
Pan Donald Tusk
Al. Ujazdowskie 1/3
00-583 Warszawa

W związku z doniesieniami o przyznaniu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki 15 mln zł dofinansowania do budowy hali widowiskowo-sportowej Podium w Gliwicach pragniemy poinformować Pana Premiera jak następuje.
1. Podobnej wielkości hala, i tego samego przeznaczenia, znajduje się w pobliskich Katowicach i przeważnie jest niewykorzystywana. Budowanie zatem podobnego obiektu tuż obok (w odległości 30 km) jest marnotrawstwem publicznych pieniędzy.
2. W chwili obecnej w Gliwicach odbywa się procedura referendum mająca na celu odwołanie obecnego prezydenta miasta. Jednym z zarzutów stawianych prezydentowi Gliwic jest forsowanie przez niego budowy hali widowiskowo-sportowej Podium. Pod wnioskiem popierającym referendum podpisało się ok. 20 000 gliwiczan, co oznacza, że ponad 13% uprawnionych do głosowania mieszkańców opowiedziało się przeciw tej inwestycji.
3. UE odmówiła dofinansowania hali Podium uznając, że inwestycja jest nieracjonalna, bowiem obiekt ten będzie nierentowny, nie będzie obiektem użyteczności publicznej, a miasto nie poradzi sobie z jego utrzymaniem.
4. Gliwiczanie cierpią na brak terenów i infrastruktury rekreacyjno-sportowej. Zaoferowana przez Ministerstwo kwota 15 mln zł. mogłaby być z powodzeniem przeznaczona na tego typu inwestycje, z równoczesnym pożytkiem dla mieszkańców nie tylko Gliwic, ale także Zabrza. Teren, na którym prezydent Gliwic planuje postawić halę Podium, leży bowiem na granicy obu tych miast.
5. Całkowity koszt budowy hali Podium, to kilkaset mln zł. Koszty te są prawdopodobnie niedoszacowane i na etapie realizacji znacznie wzrosną. Tak wielka inwestycja spowoduje długoletnie poważne zadłużenie budżetu miasta i dalsze cięcia w zakresie inwestycji i usług użyteczności publicznej oraz podnoszących jakość życia w mieście – których już dzisiaj w Gliwicach brakuje (m.in. zamykanie ważnych oddziałów szpitala, nie dofinansowanie szkolnictwa). Spowoduje też zmarnowanie publicznych pieniędzy.
Wniosek, aby rząd wziął pod uwagę powyższe uwagi, sugestie i informacje zanim podejmie decyzję o przyznaniu tak wysokiej kwoty na cel, który nie będzie bezpośrednio służył mieszkańcom i przeciw któremu mieszkańcy opowiedzieli się podpisując się pod wnioskiem o przeprowadzenie w/w referendum odwołującego prezydenta Gliwic.

Do wiadomości:
1. Ministerstwo Sportu i Turystyki, ul. Senatorska 14, 00-082 Warszawa
2. Ministerstwo Finansów, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa
3. Komisja Europejska, Bruksela
4. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Eurokonsultanci akredytowani przy Ministerstwie, ul. Wspólna 2/4,
00-926 Warszawa
5. Marszałek Województwa Śląskiego, Urząd Marszałkowski, ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
Za Obywatelski Komitet Referendalny (-) Patryk Płuciennik (pełnomocnik Komitetu)
Za Stowarzyszenie Gliwiczanie Razem (-) Katarzyna Lisowska
Za Zarząd Stowarzyszenia Gliwiczanie dla Gliwic (-) Prezes Mirella Czajkowska – Turek
Za Stowarzyszenie Tir-om Stop w Gliwicach (-) Marek Berezowski
Za Towarzystwo im. Św. Brata Alberta (-) Jan Szajder

Treść listu za Miejskim Serwisem Informacyjnym Gliwice.

Zagłosuj

[poll id=”9″]

O hali Podium

56 tys. m2 powierzchni użytkowej. W środku – wielka hala dla 15 tys. osób plus dodatkowa hala treningowa mogąca pomieścić nawet 3 tys. widzów, centrum fitness i odnowy biologicznej oraz lokale gastronomiczne. Na zewnątrz – m.in. wielopoziomowy garaż dla aut osobowych i autokarów, nowe zjazdy na ul. Akademicką i Kujawską, bliskie sąsiedztwo Drogowej Trasy Średnicowej.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

44 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ja :P
ja :P
11 lat temu

noto widac jak klamia :/ chca zeby Gliwice staly w miejscu :/ czemu ludziom mydlili oczy i jak ludzie podpisywali sie niepowiedzieli im wprost ze podpisujecie sie tez pod tym zeby Podium niebylo klamcy

bartek
bartek
11 lat temu

skandal! tacy ludzie chca rządzić Gliwicami? O Matko!!!!!!

Ola
Ola
11 lat temu

Jak tacy ludzie w ogóle mają czelność nazywać się gliwiczanami i wykorzystywać nazwę miasta. Albo są totalnymi przygłupami albo ktoś ich słono opłaca, żeby działali na szkodę miasta. Szkoda słów na takich ludzi. Podium to dla nas wielka szansa i bardzo kibicuję, żeby cała inwestycja w końcu się udała. A osobom z artykułu proponuję, żeby sprzątali ulice w naszym mieście wtedy ich działalność będzie miała jakąkolwiek korzyść dla Gliwic.

Ada
Ada
11 lat temu
Reply to  Ola

Szansa na co?

prawdomówny
prawdomówny
11 lat temu

Jak zbierali podpisy to mi powiedzieli ze muszę się podpisać bo Frankiewicz nakradł i ma immunitet jako prezydent i nic mu nie można zrobić. Powiedziałem im odrazu że to jest kłamstwo i tej panience powiedziałem że mam to nagrane na telefon co ona mówi. Strasznie sie wydygała i cofnęła, jak wyszedłem ze sklepu to już jej tam nie było. Tak właśnie kłamali ci ludzie. PS. immunitet mają posłowie i sędziowie a nie prezydenci miast…..

kierowca PKM
kierowca PKM
11 lat temu

Teraz wyobraźcie sobie że taki Płuciennik chce sobie kupić mieszkanie, które kosztuje 80 tys. złotych i ma bogatego wujka, który daje mu 50 tysięcy. Płuciennik mówi wujkowi, że nie chce tych pieniędzy. Dokładnie tak jest w tym przypadku. Chcemy halę, państwo daje nam kasę, a Płuciennik mówi, że nie chce.

Maślanka Mrągowska
Maślanka Mrągowska
11 lat temu
Reply to  kierowca PKM

hmm… uczciwy człowiek, człowiek z zasadami nie weźmie od wujka, choćby bogatego 50 tysiaków za nic, nie uważasz? no, chyba że ty byś wziął, w co nie wątpię

postawa grupy, która podpisała list, jest nawet patriotyczna: ci ludzie nie chcą, aby publiczne pieniądze były wydawane na darmo – to sie powinno chwalić, nie krytykować

gliwiczek
gliwiczek
11 lat temu

co ma prezent i jego przyjęcie do uczciwości, no chyba że ty sam po sobie sądzisz i „prezent” oznacza dla ciebie łapówka

nikt ważny
nikt ważny
11 lat temu
Reply to  kierowca PKM

Te pieniądze to kropla w morzu,nie wystarcza nawet na polowę tej hali,co ja mowia polowe ani na ćwiartke nawet.I pocóz nam ta hala?kto ja bedzie utrzymywał?ile imprez może się tutaj odbyc skoro nawet spodek ma trudności z utrzymaniem się?nawet się nie zastanowicie a wypisujecie takie brednie

pytam
pytam
11 lat temu

Kto za referendum o okrzyknięcie tych ludzi największymi szkodnikami miasta Gliwice?

nikt ważny
nikt ważny
11 lat temu
Reply to  pytam

przeciwnie,maja rację. To jest zbedna inwestycja

gliwicjus
gliwicjus
11 lat temu

Ciągle ci sami ludzie, te same nazwiska, tylko różne konfiguracje, różne kanapowe stowarzyszenia, komitety protestacyjne itd.

bartek
bartek
11 lat temu
Reply to  gliwicjus

jest dokładnie tak jak mówisz. np taki berezowski należy chyba do każdego z tych stowarzyszeń, podobnie lisowska, a podpisują się róznymi stowarzyszeniami bo chcą zrobić wrażenie że jest ich tak wielu

Złyduch
Złyduch
11 lat temu
Reply to  bartek

Prof. Tirus jest wszędzie. Uważaj jak otwiersz lodówkę. Szkodniki tak mają. Popatrz na takie karaluch na ten przykład. Jemu już mosty się na głowinę waliły, senatorem z PiSu chciał być, radnym chciał być. I nic, tylko prof. mat. Prof.inż. matematyki, czyli jak świnka morska. Ani to świnka, ani to morska… I stąd te frustracje…

mieszkaniec
mieszkaniec
11 lat temu

PYTAM o zawodowe sukcesy i dokonania panów? Podkreślam ZAWODOWE !!! Proszę o podzielenie się z czytelnikami zawodowymi sukcesami, niech każdy pozna i sam osądzi. Komentowanie działalności społecznej panów referendystów nie ma sensu, prawo zezwala na aktywność. Podanie informacji o zawodowych , wybitnych jak sadzę dokonaniach może czytającym wiele wyjaśnić. Gorąco zachęcam. Na początek Pan Patryk – Sukces zawodowy nr 1 to ……. , nr 2 to ….. itd. itd. Odwagi, mieszkańcy Gliwic mają prawo do informacji o ludziach operujących w przestrzeni publicznej.

Marx
Marx
11 lat temu

zaraz zaraz to dla kogo to Podium? bo ja czytam i widzę że dla „zwłaszcza – lokalnych firm budowlanych”

nikt ważny
nikt ważny
11 lat temu
Reply to  Marx

heh,racja,zwłaszcza dla b.znanej firmy Szostak&Duda

wykładowca
wykładowca
11 lat temu

Płuciennik ponoć nie radził sobie na studiach i teraz jest na dziekance. Prawda to?

...
...
11 lat temu

te dwa wymoczki ze zdjęcia chca zostać prezydentami Gliwic czy jak? kto to w ogole jest?

Ada
Ada
11 lat temu

Czy jest ktoś, kto jest wstanie przedstawić plan finansowania podium, jak już powstanie? Przyjrzyjcie się Spodkowi.. Odbywa się tam wiele imprez sportowych jak i kulturalnych, a wcale z finansowaniem miejsca nie jest tak łatwo. Tam przeróżne akcje są planowane na kilka lat z góry i prawda jest taka, że myśląc o budowie Podium najpierw należałoby zrobić rozeznanie, czy będą zainteresowani. Coś takiego trzeba wykazać w biznes planie gdy chce się uzyskać dofinansowanie rzędu kilkunastu tyś. złotych na niewielką działalność gospodarczą, a tu? Jak na razie widać tylko piękne symulacje i najdalej posunięty plan, że będą miejsca pracy dla firm budowlanych.… Czytaj więcej »

nikt ważny
nikt ważny
11 lat temu
Reply to  Ada

wreszcie jakiś rozsądny głos

Ada
Ada
11 lat temu

P.S. Z powyższymi stowarzyszeniami i referendum nie mam nic wspólnego. Rozmawiamy tu o Podium czy tych ludziach? Przy czym wykształcenie i osiągnięcia zawodowe nie wiele mają wspólnego z umiejętnością logicznego myślenia. Poza nagonką na członków powyższych stowarzyszeń, nie znalazłam powyżej żadnego argumentu za budową Podium, o konstruktywnym nie wspominam.

wynocha
wynocha
11 lat temu

przegonić tą hołotę z gliwic i spokój

observer
observer
11 lat temu

Panowie Andrzej Jarema – Suchorowski, P.Płuciennik i reszta antygliwickiej świty nie mają nic ciekawego do zaoferowania swoją osobą, swoimi doświadczeniami. Tacy młodzi a tacy zepsuci. Wychodzą z założenia, że nieważne co ludzie mówią o nich, byle mówili. Ja nie rozumiem jednego: najpierw walczyliśmy o pieniądze na „Podium”. Wywalczyliśmy. A teraz ktoś bardzo dziwny, pochodzący z naszego miasta, chce by nam te pieniądze odebrano…Panowie Andrzeju, Patryku i reszta – skończcie najpierw studia, zabierzcie się za sensowną robotę i nie kombinujcie…

gość
gość
11 lat temu
Reply to  observer

Pan Andrzej skończył studia jakiś czas temu, a co do walki o pieniądze na „Podium”, była ona nie potrzebna, walczyła grupka która być może miała w tym interes? młodzi brużdżą starym wygom?

mistrzunio
mistrzunio
11 lat temu
Reply to  gość

no studia chemiczne gratulować gratulować. gadane w liceum też miał 😀 szczególnie do nauczycielki z polskiego

gliwiczanka
gliwiczanka
11 lat temu

to zwykłe pieniactwo i robienie piany z niczego; chcą na tym zbudować kapitał do kariery politycznej – w sam raz się nadają ;( Chciałabym się dowiedzieć co takiego panowie zrobili dla Gliwic, na razie wszystko krytykują – to juz wiem, a własne dokonania???

ja
ja
11 lat temu

Proponuję najpierw skończyć srednicówkę. Fajny byłby duży obiekt sportowy zawierający boiska do koszykówki, siatkówki, tenisa, lekkoatletyczny, do tego pływalnia.
Jak będą mecze piłki nożnej to znowu będziemy zajmować się eskortami kibiców z i do PODIUM.

nikodem dyzma
nikodem dyzma
11 lat temu

Ci dwaj to taka nasza wersja Beavis and Butthead :)))

Anonimowo
Anonimowo
11 lat temu
Reply to  nikodem dyzma

hehe

gliwiczanie
gliwiczanie
11 lat temu

Informujemy, że nie jest to oryginalny tekst listu do premiera.

mieszkaniec
mieszkaniec
11 lat temu

Mam nadzieję iż kiedyś dojdzie do tego iz na forach oraz w necie bez podania swoich personaliów nie będzie można zabierać głosu bo dyskusja tutaj jest żenująca..Nie wiem dlaczego Prezydent boi się zwołać spotkanie ogólnodostepne na temat PODIUM i wyjasnić wszelkie wątpliwości ,przedstawic plan działania,zapewnić iż większa kwota nie wchodzi w rachubę,przedstawić biznes plan na zwrot poniesionych kosztów wszak ta hala nie służy do rekreacji dla mieszkańców ale dla komercji.Takie spotkanie będzie miało sens jeżeli pytania nie będą wczesniej ustawione.To iż tzw referendyści w ogóle istnieją jest zasługą Pana Frankiewicza.Gdyby miał inny styl sprawowania władzy oni nie mieli by prawa… Czytaj więcej »

Kocham Gliwice
Kocham Gliwice
11 lat temu
Anna
Anna
11 lat temu

NIC NIE RÓBMY A NAJLEPIEJ SIĘ UWSTECZNIJMY ..
W KOŃCU BYCIE MIESZKAŃCEM ROZWOJOWEGO MIASTA TO PRZEKLEŃSTWO ..
NIKT TUTAJ NIKOGO NIE TRZYMA.
SKORO TAK TUTAJ NIEKTÓRYM ŹLE TO MYŚLĘ, ŻE DOOKOŁA GLIWIC JEST WIELE IDEALNYCH ANTYROZWOJOWYCH MIEJSC ..

adam
adam
11 lat temu

wybudowanie tego obiektu jest nieocenione .Dostarczy wymiernych korzyści dla miasta i regionu. Przy autostradzie A1/A4 jest miejscem ,do którego będą przyjeżdżać EUROPEJCZYCY,więc skąd by taki pomysł o zaniechanie tej budowy ???

Ada
Ada
11 lat temu
Reply to  adam

Na przykład stąd, że budowa ma kosztować 300 miln zł, a na razie mamy 15… Nie jestem przeciwna budowie, chciałabym tylko zobaczyć konkretny biznes plan, a takich informacji się doszukać nie można. Dlaczego? Owszem, mogą przyjeżdżać Europejczycy, nawet ludzie z całego świata, tak jak do Spodka, ale tam musi się coś dziać. Imprezy powinny być zaklepane z momentem rozpoczęcia budowy na kilka lat do przodu i to nie jest mój wymysł.. Urzędnicy Komisji Europejskiej stwierdzili, że Gliwic nie będzie stać na utrzymanie hali, to chyba coś w tym jest…

Ada
Ada
11 lat temu
Reply to  Ada

Żeby nie było, z pieniędzy miejskich zostało przeznaczonych ponad 150 mln, pisząc o 15mln, że na razie mamy, miałam na myśli tę pulę której nam brakuje. Czyli ze 150 zeszliśmy do 135, co w sumie oszałamiającej różnicy nie robi, a Unia się opiera..

politolog
politolog
11 lat temu

Jak można zaplanować imprezy jeżeli budowa się jeszcze nie rozpoczęła. Organizowałem wiele wydarzeń i jest to nie wykonalne. Owszem jeśli budowa się zacznie i będzie konkretny termin oddania do użytku wtedy taki plan rozwojowy obiektu ma sens. W chwili obecnej mogłyby być wykonane badania rynku. Obiekt jest potrzebny nie dla Gliwic ale dla regionu np po to by duże wydarzenia halowe mogłyby się odbywać na Śląsku. Jedna hala to zbyt mało często na wielkie międzynarodowe turnieje. To tak dla przykładu, bo o innych zastosowaniach nie muszę pisać. Co do Spodka ma on swoje mankamenty, przez, które wiele imprez jest organizowanych… Czytaj więcej »

tekendo
tekendo
11 lat temu

Niech się darmozjady zajmą czym pożytecznym, zresztą wystarczy popatrzeć na te osoby, żeby wiedzieć że jedyne co w życiu potrafią to mącić, niczego własnymi rękami nie dokonali, ale wiedzą wszystko najlepiej. Zacznijcie płacić podatki, ciężko pracować to nie będziecie mieć czasu na głupoty i inaczej spojrzycie na świat. Miasto straci 15 mln bo nie dostanie ich na nic innego, i tak wybuduje halę i na tym się to może skończyć.

pedro
pedro
11 lat temu

co to sa za ludzie ktorzy tylko sa przeciwko rozwojowi Miasta ,bardzo dobrze ze cos sie robi i tak dalej robic ,a takich czerwonych Burakow,wywrotowcow bekartow, ktorzy wesza tylko wladze, wyslac na Wschod,niech tam rozrabiaja,a od Gliwic wara,tyle co Frankiewicz robi dla Miasta,to trzeba chwalic,no moze nie jest wszystko idealnie zrobione ale sa widoczne postepy i tak dalej trzymac panie Zygmuncie,jak 85% ludzi jest za panem, to co te pare wywrotowcow, moze zrobic szybko im do wladzy,Gliwiczanie to Madre spoleczenstwo i juz nie da sie manipolowac przez pare cymbalow,nie wszystko mozna zrobic na raz.

Ewa
Ewa
11 lat temu

Skrupulatnie zanotowałam sobie nazwiska osob podpisanych pod tym kretynskim listem ,aby przypadkiem kiedys nie zaglosowac na ktoregos z tych ******!

richard
richard
11 lat temu

Tak jak tutaj opisal jeden z uzytkownikow – podczas zbierania podpisow wykorzystywano wierutne klamstwa aby naklonic ludzi do przekazania swoich danych. Mlody chlopczyk argumentacja o zlodziejstwie prezydenta Frankiewicza chcial mnie przekonac do oddania glosu w sprawie referendum. Skonczylo sie tym, ze udzielilem mu ostrej reprymendy i pouczylem iz poslugujac sie takimi argumentami i oskarzeniami nie zbierze zadnego glosu. Poza tym tego typu sformuowania podlegaja pod stosowny paragraf. Bardzo zaluje ze nie nagralem ow chopaczka i nie wrzucilem na Youtube. Ale bylby ubaw. Ciekawe co by wtedy powiedziala grupka referendystow-oszolomow. Jesli nie podobaja im sie Gliwice – radze sie przeprowadzic.

salami
salami
11 lat temu

To pachnie PISem, brak mi wiedzy jakie ugrupowania reprezentują te stoważyszenia ale wygląda na jawny przejaw głupoty

Engelbert Ślonzok
Engelbert Ślonzok
11 lat temu

Każdy może krytykować prezydenta miasta i jego politykę, może nawet starać się go obalić/zmienić poprzez referendum – mieszkańcy sami muszą ocenić czy ma rację. W końcu mamy demokrację i odpowiednie demokratyczne procedury. Mogą tacy ludzie nawet uważać, że urzędujący prezydent rozpoczął temat PODIUM tylko dla publicity i żeby „zdobyć punkty”. Mogą nawet twierdzić (tak jak na tym forum), ze prezydent podjął temat, aby „znajome” firmy mogły zarobić – ale tu już powinni przedstawić dowody. NIE WOLNO IM JEDNAK DLA WŁASNYCH, PARTYKULARNYCH INTERESÓW – nawet motywowanych w ich mniemaniu interesem miasta – NISZCZYĆ PRACĘ WIELU LUDZI, KTÓRZY SIĘ W TEN TEMAT… Czytaj więcej »

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI