Plastikowe opakowania: czy warto z nich korzystać 

Opakowanie plastikowe to rodzaj opakowania wykonanego z tworzyw sztucznych. Są one lekkie, trwałe i stosunkowo tanie w produkcji. Sprawia to, że są popularne w wielu branżach. Mogą być wykorzystane do pakowania szerokiej gamy produktów, od żywności i napojów po kosmetyki i elektronikę. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest opakowanie plastikowe?

Plastikowe opakowania to rodzaj opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, takich jak polietylen, polipropylen, polistyren i PCV. Są lekkie, trwałe i ekonomiczne, co sprawia, że są chętnie wybierane przez wielu producentów i sprzedawców. Opakowania te mogą występować w wielu formach, takich jak torby, butelki, słoiki, tace, kubki, tuby itp. Mogą być wytwarzane w różnych kolorach, kształtach i wielkościach, umożliwiają nadrukowanie takich elementów jak logo, dane firmy, grafika i informacje o produkcie.

 Emcor Packaging,producent opakowań plastikowych spożywczych, wskazuje na liczne zalety opakowań plastikowych. Wśród nich wymienia się:

  • wyjątkową lekkość,
  • wytrzymałość,
  • wygodą użytkowania,
  •   łatwość transportowania i magazynowania,
  • zapewnienie doskonałej ochrony przed wilgocią, zabrudzeniami, zniszczeniem zawartości,
  •   możliwość recyklingu,
  •   szerokie zastosowanie,
  •   możliwość wykorzystania do dekoracji.

Opakowania z tworzyw sztucznych mają wiele cech, które wykorzystuje się w różnych branżach.

Zastosowanie opakowań plastikowych

Plastikowe opakowania od EMCOR Opakowania mają szerokie zastosowanie. Łatwo zauważyć, że coraz więcej produktów jest pakowanych w tworzywa sztuczne. Są one wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, elektronicznym, zabawkowym i motoryzacyjnym. Są powszechnie stosowane w sprzedaży wysyłkowej, np. odzieży, różnego rodzaju części do maszyn i urządzeń. Opakowania z tworzyw sztucznych są również wykorzystywane do produkcji artykułów promocyjnych, takich jak długopisy czy breloczki.

Opakowania PET są powszechnie stosowane w przypadku żywności i napojów. Polietylen (PE) to kolejny popularny wybór na butelki i pojemniki. Alternatywą dla nich są pojemniki szklane, pudełka kartonowe, torby papierowe i puszki metalowe. Każda grupa ma swoje zalety i wady, które należy rozważyć indywidualnie, w aspekcie dopasowania opakowania do zawartości.

Czy opakowania plastikowe są ekologiczne?

Plastikowe opakowania nie ulegają biodegradacji, co oznacza, że nie mogą być rozkładane przez naturalne procesy i mogą pozostawać w środowisku przez wieki. Rozkład tych odpadów może trwać setki lat, co prowadzi do długotrwałego zanieczyszczenia ziemi i źródeł wody. Z tego powodu ważne jest dbanie o poddawanie ich recyklingowi.

Opakowania z tworzyw sztucznych są wygodne i wydajne. Mogą być użytkowane przez wiele lat, łatwo je przetworzyć w nowe produkty. Proces ten pozwala zmniejszyć ilość nowego plastiku, który miałby posłużyć do produkcji nowych zabawek, artykułów gospodarstwa domowego, mebli czy ubrań. Dzięki temu zmniejsza się ilość nowych tworzyw sztucznych i emisja dwutlenku węgla w procesach produkcyjnych.

Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI