Podatek naliczony i należny, choć różnią się od siebie, są ze sobą ściśle związane. Warto wiedzieć, czym one są oraz czym się różnią, a przede wszystkim, kto może skorzystać obniżenia podatku naliczonego.
Podatek naliczony
Podatek naliczony wiąże się z kwotą podatku, która została naliczona z tytułu nabycia przez przedsiębiorców towarów oraz usług w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Polskie prawo umożliwia jednak zmniejszenie podatku o podatek naliczony.
Na kwotę podatku naliczonego (VAT) składa się m.in.:
- Podatek potwierdzony fakturą, który opłacił przedsiębiorca w związku z nabyciem towarów lub usług, które wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej;
- Zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabycia produktów rolnych związanych z dostawą opodatkowaną;
- Suma podatku wynikająca z dokumentu celnego oraz deklaracji importowej – w przypadku importu towaru;
- Kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Możesz skorzystać z prawa odliczenia podatku VAT, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą. Co ważne, można odliczyć jedynie te koszty, które ściśle wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą, jednak i w tej kwestii istnieją pewne obostrzenia, z którymi warto się zapoznać.
Podatek należny
Podatek należy opłacić po wcześniejszym pomniejszeniu go o podatek naliczony. Wiąże się ze sprzedażą towarów lub usług. Wysokość podatku należnego będzie zależeć od ceny netto oraz stawki podatku. Co ważne, podatek należny dokumentuje się na podstawie faktur wystawionych przez przedsiębiorcę.
Podatek naliczony a należny – różnice
Podatek naliczony i należny jest ze sobą ściśle powiązane, dlatego niekiedy do mylnego używania tych terminów. Najważniejsze różnice wiążą się z tym, że podatek należny dokumentuje się na podstawie faktur wystawianych przez przedsiębiorcę, z kolei podatek naliczony na podstawie towarów i usług nabytych przez przedsiębiorcę.
Podatek należny w całości odprowadzimy do urzędu skarbowego, z kolei podatek naliczony pomniejsza kwotę, która powinna zostać uiszczona. Podatek naliczony jest także opłacany za zakup towarów i usług, z kolei podatek należny jest już pobierany wraz z ceną netto za sprzedaż towarów i usług. Więcej informacji na ten temat znajdziesz m.in. tutaj: https://aleo.com/pl/blog/podatek-naliczony-a-nalezny/.
Rozliczenie podatków
Jeśli należysz do grona czynnych podatników VAT, możesz skorzystać z odliczenia podatku naliczonego od należnego. Warto jednak pamiętać, że możliwe jest odliczenie kosztów działalności gospodarczej, na które składają się m.in. wyposażenie biura, opłaty za telefon i internet, oprogramowanie komputerowe, szkolenia, paliwo czy czynsz i opłaty za media. Rodzaj odliczonych kosztów będzie miał związek z profilem prowadzonej działalności, warto jednak poszukiwać kolejnych legalnych sposobów na odliczenie kosztów, a tym samym zmniejszenia kwoty podatku.
Odliczenie VAT jest możliwe w kilku dostępnych terminach. W terminie miesięcznym lub w dwóch kolejnych rozliczeniach kwartalnych. Jednak odliczenie podatku naliczonego od należnego będzie również mogło mieć miejsce do 5 lat wstecz poprzez korektę złożonej wcześniej deklaracji podatkowej.
Jeśli interesujesz się kwestiami podatkowymi, a świat rozliczeń finansowych wydaje się wyzwaniem godnym zainteresowania, możesz pomyśleć o zawodzie księgowego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz m.in. tutaj: https://aleo.com/pl/blog/ile-zarabia-ksiegowa/.
Choć kwestie rozliczeń podatkowych wydają się mało przystępne i skomplikowane, warto zainteresować się tą tematyką, co pozwoli na zoptymalizowanie finansów gospodarstwa domowego czy przedsiębiorstwa.
Artykuł sponsorowany