Podium powstanie za 306 milionów złotych?

Dzisiaj o godzinie 12.00 otwarte zostały oferty, które wpłynęły na ogłoszony przez miasto przetarg dotyczący budowy hali Podium.

Najniższą kwotę za realizację inwestycji zaproponowała firma Unibep z Bielska Podlaskiego. Chce ona zbudować Podium za ponad 306 mln zł. Miasto na inwestycję chce przeznaczyć ponad 391 mln zł. Hala Podium ma być gotowa za 27 miesięcy (licząc od daty zawarcia umowy). Kto jednak faktycznie wybuduje Podium okaże się dopiero po dokładnym sprawdzeniu nadesłanych ofert.

Informację podajemy jako pierwsi. W sumie wpłynęło 6 ofert.

Przypomnijmy, że poprzedni przetarg na budowę Podium wygrała firma Polimex SA, która zaoferowała 294 mln 285 tys. 566 zł. Wraz z końcem czerwca minął jednak termin związania ofertą wykonawcy hali sportowo-widowiskowej Podium. Gdy w lipcu 2011 roku rozstrzygnięto przetarg wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze.

Niestety, Bruksela rzuca Gliwicom kolejne kłody pod nogi i budowa hali nie może ruszyć. Po 30 czerwca Polimex zrezygnował z budowy.

Zagłosuj

[poll id=”9″]

Urząd Miejski ogłosił więc nowy przetarg. Przypomnijmy, że Podium to jedna z największych miejskich inwestycji w historii. To również jeden z największych i najważniejszych dla regionu projektów dofinansowanych z UE. Gliwice mają na ten cel otrzymać unijne środki w wysokości ok. 141 mln zł. Pomoc unijna nadal nie jest jednak pewna.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gliwicjus
gliwicjus
10 lat temu

Może Bruksela wie coś o czym my nie wiemy? Kolejny przetarg z decydującym kryterium najniższej ceny. Czarno to widzę. Mam znajomego, pana Rysia, on jest skłonny wziąć się do roboty za połowę tej ceny. Ale cholerka, nie stanął do przetargu. Z drugiej strony, pan prezydent mógłby wziąć pod uwagę taką jeszcze tańszą ofertę, więc może jednak?

Szczery
Szczery
10 lat temu
Reply to  gliwicjus

A Ty masz w ogóle pojęcie o PZP? jakie kryterium jako „główne” chcesz przyjąć?

Nie ma innej możliwości i w Polsce decyduje ZAWSZE jako główne kryterium CENA! weryfikowane oferty są jednak dodatkowo w oparciu o spełnianie dodatkowych warunków z SIWZ…

kszyh0
kszyh0
10 lat temu
Reply to  Szczery

To prawda. Takie mamy prawo: Albo najtaniej albo CBA wkracza i sprawdza czy nikt nam nie dał łapówki bo wybraliśmy teoretycznie gorszą ofertę :/

master
master
10 lat temu

Kto za Podium łapka w górę, kto przeciw łapka w dół.

grzegorz
grzegorz
10 lat temu

„Gliwice mają na ten cel otrzymać unijne środki w wysokości ok. 141 mln zł. ” <- to już pewne? Bo gubię się w tym, pierwsza decyzja była na NIE. Czy dalej jest szansa na te pieniądze?
Byłoby fajnie pójść do Podium zobaczyć mistrzostwa europy w siatkówce 🙂

aga
aga
10 lat temu
Reply to  grzegorz

No fajnie by było, ale budowa ma trwać 27 miesięcy, a ME za 26 miesięcy, a znając polskie realia budowa się przedłuży, więc zostaje wybrać się do Spodka 🙂

Close
Close
10 lat temu

Na wstępie chcę zaznaczyć, że nie jestem przeciwnikiem pana Frankiewicza. Popieram większość jego pomysłów i inwestycji ale z budową Podium się nie zgadzam. To nie jest potrzebna nam inwestycja. Przyznam że nie mam pomysłu co mogłoby powstać w miejscu tego starego stadionu koło lodowiska, gdzie ma powstać Podium, ale nie jestem za budową tej hali. Proponuję dyskusję nad tym co mogłoby się tam znaleźć co przydałoby się mieszkańcom. Basenów już mamy pełno, mniejszych hal sportowych też, boisko nowoczesne także więc nie wiem co by tam można zbudować, ale uważam że Podium nie jest nam potrzebne.

tomek
tomek
10 lat temu
Reply to  Close

Fajny jesteś Closes, ale dyskusja nad tym czy budować Podium czy nie odbyła się już dawniej. Zapadła trudna decyzja na tak i teraz budujemy. Masz rację, że są argumenty za i przeciw. Jak zresztą zawsze jest jakież przeciw. Ale w tym przypadku przeważyły te za i ruszono wielką machinę która sie już toczy. Zatrzymanie tego procesu w pół drogi po wydanych pieniądzach na projekt itd. byłoby niegospodarnością. Kibicujmy więc budowie, a później cieszmy się z imprez organizowanych w Podium.

Close
Close
10 lat temu
Reply to  tomek

Według mnie jeżeli okaże się, że unia nie da nam tej kasy to miasto powinno zrezygnować z budowy tej hali. Oczywiście, poniesiemy koszty spore ale budowanie tego za 306 milionów to przesada. Może w tym miejscu lepiej zrobić nowe osiedle z tanimi mieszkaniami np. dla studentów? Za 306 milionów byłoby sporo budynków.

ja
ja
10 lat temu
Reply to  Close

Tylko Unia ani EBI nie dadzą nam 306 mln na tanie mieszkania dla studentów!!! I Dalej zostaniemy z hektarami porośniętymi chaszczami!!!!

gliwicjus
gliwicjus
10 lat temu
Reply to  ja

A Unia da na utrzymanie takiego obiektu?

Close
Close
10 lat temu

Coś czuję, że i tak nam nie dadzą tej kasy więc 306 milionów miasto może przeznaczyć na lepsze inwestycje np. wspomniane mieszkania.

kierowca PKM
kierowca PKM
10 lat temu
Reply to  Close

Jeżeli mam być szczery to faktycznie może lepiej mieszkania wybudować za taką kasę. Ale nie wiem czy tak się da przenieść w budżecie miasta kasę z jednej inwestycji na drugą?

ANNA
ANNA
10 lat temu

popieram obecnego Prezydenta, ale jestem przeciwna hali sportowej, nie sztuka wybudować, potem trzeba to utrzymać. Jestem za Centrum Kultury, salą koncertową, galerią i wszelkim instytucjom kultury. jak dokładać to do kultury a nie do sportu.

Mieszkaniec Kopernika
Mieszkaniec Kopernika
10 lat temu

Komuna się skonczyła , nawet jakby miasto wybudowało te mieszkania to nie wielu było by na nie stać.Chyba że mówimy o całych dzielnicach tanich mieszkań , inaczej slamsów , finał był by taki że zamiast dopłacać z moich pieniedzy do hali dopłacałbym do tanich mieszkań , i utrzymywał patologie , więc wole dopłacać do hali

Mieszkaniec Kopernika
Mieszkaniec Kopernika
10 lat temu

Powiem tylko jeszcze jak to widzę , chcemy sportu na poziome , dobrych dróg , służby zdrowia , stadionów .Ale jak tylko zaczyna się coś budować to tworzą się komitety protestacyjne , to przez moją działke droga idzie , to pod moimi oknami , to mi widok zasłania , tamto za duże , tamto za drogie , a jeszcze inne nie potrzebne ,komitety różnych maści blokują inwestycje . Więc może nie narzekajmy potem . Zawsze lepiej posłuchać opowieści które przywiózł znajomy z zagranicy, o tym jakie tam drogi , jak czysto , albo jaka tam była hala, to ci się… Czytaj więcej »

gliwiczanka
gliwiczanka
10 lat temu

budowa i utrzymanie takiego obiektu, będzie prowadziła do droższego życia w Gliwicach, bo wszystko zdrożeje. Po co budować halę jak 30 km dalej jest SPODEK, który jest w stolicy Śląska i wszyscy znają go. Gdyby powstało podium, to spodek i ta gliwicka hala musiała by się podzielić imprezami, co by doprowadziło do zadłużenia obu obiektów.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI