r e k l a m a


Posadzili 1000 drzew. Akcja prywatnej firmy i uczniów

Pracownicy fabryki ISOVER w Gliwicach razem z uczniami Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku posadzili 1000 buków. Wydarzeniu – przy dźwiękach leśnych piosenek – towarzyszyło odsłonięcie pamiątkowej tablicy.

– Chcemy, aby świat był lepszym domem, dlatego produkując lokalnie, angażujemy się w działania na rzecz lokalnej społeczności. Aleję Tysiąca Drzew posadziliśmy przy popularnym wśród mieszkańców Gliwic i okolic miejscu kontaktu z naturą oraz całorocznego, aktywnego wypoczynku. Bardzo się z tego cieszymy! M.in. w taki sposób realizujemy naszą misję Making the world a better home – mówi Zuzanna Schön, zastępca Dyrektora Generalnego ds. Marketingu.

Wydarzenie miało miejsce przy Ośrodku Wypoczynkowym w Gliwicach Czechowicach. Pracownicy fabryki ISOVER w Gliwicach razem z uczniami jednej z klas z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku pod okiem eksperta zasadzili 1000 buków. Wybór nie był przypadkowy.

Buk ważny dla ludzi i zwierząt
– Buk jest jednym z najpiękniejszych drzew liściastych rosnących w naszych lasach oraz gatunkiem drzew, które są najlepiej przystosowane do panujących warunków przyrodniczych w Polsce. Od dawna inspiruje artystów, poetów i pisarzy. Dawniej był symbolem płodności, długowieczności, mocy i siły. Łatwo można go rozpoznać, dzięki charakterystycznej srebrzystoszarej i gładkiej korze, która, choć z wiekiem może się pofałdować, to nigdy nie pęka i nie łuszczy się. Buk może żyć około 300 lat i osiągać wysokość do 40 metrów, tworząc niezwykle imponujące drzewostany. Jego owalne liście zmieniają barwę w zależności od poru roku, a zimą utrzymują się na gałęziach. Latem tworzą skuteczną ochronę przed słońcem i deszczem.

Pełni ważną funkcję w ekosystemie. To intensywny producent ściółki leśnej, a dzięki temu, że liście buka są bogate w związki wapnia, przyczyniają się do wzbogacenia gleby w substancje pokarmowe i zapobiegają jej ubożeniu. Bukiew, czyli orzeszki bukowe, uwielbiane są przez zwierzęta. Eksperci policzyli, że żywi się nimi około ponad 50 gatunków ptaków i ssaków. I najważniejsze. Buk potrafi wyprodukować aż 7000 litrów tlenu na dobę, co wystarcza dla 50 osób. Co roku każdy hektar lasu bukowego usuwa z powietrza około 50 ton pyłu. A w związku z tym, że lubi miejsca umiarkowanie wilgotne to teren, gdzie zostały posadzone, jest dla niego idealny – mówi mgr inż. leśnictwa Przemysław Voss, pod okiem którego pracownicy ISOVER sadzili buki.

“Małe kroki, wielka zmiana” na rzecz lokalnych środowisk
Aleja Tysiąca Drzew ISOVER powstała z okazji 30-lecia marki w Polsce w ramach realizowanej przez Grupę Saint-Gobain akcji „Małe kroki, wielka zmiana”. W ten sposób firma chciała symbolicznie podkreślić swoje zobowiązania wobec środowiska i przyszłych pokoleń. To nie była pierwsza inicjatywa, w jaką zaangażowała się marka, na rzecz lokalnej społeczności.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
8 miesięcy temu

to nie tam lądował helikopter po tragedii? W isOver…

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI