Potrącenie w Gliwicach. Poszkodowana 74-latka

W Gliwicach doszło do potrącenia 74-letniej kobiety znajdującej się na przejściu dla pieszych. Poszkodowana z obrażeniami wielonarządowymi została przewieziona do szpitala. Gliwiccy policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności zdarzenia oraz apelują zarówno do pieszych, jak i kierowców o wzmożoną ostrożność. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym widoczność jest bardzo ograniczona!

Do wypadku doszło dziś, 1 grudnia, ok. godz. 6.45 przy ul. Okulickiego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kobieta prowadząca samochód osobowy marki mitshubishi nie ustąpiła pierwszeństwa pieszej, znajdującej się na pasach. Poszkodowana 74-latka z ciężkimi obrażeniami trafiła do szpitala. Kierująca był trzeźwa, zatrzymano jej uprawnienia. Wszystkie okoliczności tego zdarzenia będą teraz szczegółowo wyjaśniane.

Niestety, to kolejny wypadek z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego w Gliwicach i okolicach.

Jak już informowaliśmy, w piątkowy wieczór na granicy Gliwic i Zabrza, na przejściu dla pieszych, potrącono kobietę – mimo wysiłków, jej życia nie udało się uratować. W sobotę przy ul. Toszeckiej, też na przejściu dla pieszych, potrącono 94-latka.
Mając na uwadze te zdarzenia, policjanci apelują do mieszkańców zarówno Gliwic, jak i powiatu o rozsądek oraz ostrożność na drodze.

DFE D A F
Miejsce wypadku

Nowe przepisy dają pierwszeństwo pieszym

„Musimy pamiętać, że każdy kierowca, dojeżdżając do oznakowanego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. Oznacza to, że należy zwolnić i obserwować otoczenie oraz ustąpić pierwszeństwa” – informuje policja.

Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się przed pasami celem udzielenia pierwszeństwa osobom pieszym.

Piesi także mają szereg obowiązków

Od czerwca tego roku obowiązuje nowy zapis w ustawie Prawo o ruchu drogowym, który zabrania korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych.

„Apelujemy do niechronionych uczestników ruchu drogowego o używanie elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach. Korzystanie z odblasków kilkakrotnie zwiększa widoczność, dając kierowcy czas na ominięcie lub wyhamowanie. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy bezwzględnie zadbać o bycie widocznym na drodze” – apeluje KMP Gliwice.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Covid
Covid
1 miesiąc temu

fajne te „nowe” przepisy.
TV wmawia i Policja Polska też, dezinformuje dlatego Piesi się rzucają pod pojazdy.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI