r e k l a m a
spot_imgspot_img

Prawidłowa dezynfekcja powierzchni szpitalnych – jak przebiega?

>Zachowanie czystości jest niezbędne w każdym podmiocie medycznym. Szczególnie w szpitalu dezynfekcja pełni kluczową rolę – tylko w ten sposób można zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażeń groźnych dla pacjentów, ale i dla samego personelu. Jakie są wymogi prawne, jak dobrać środki i jakiego sprzętu używać podczas sprzątania w szpitalu?

Strefy w szpitalu pod względem ryzyka zakażenia

Prawidłowe sprzątanie powierzchni szpitalnych rozpoczyna się od sporządzenia planu, obejmującego następstwo wykonywanych czynności, jak i kolejność sprzątanych pomieszczeń. Ta z kolei jest powiązana z podziałem podmiotu medycznego na cztery strefy, różniące się pod względem poziomu ryzyka wystąpienia zakażenia.

W kolejności od najmniej do najbardziej skażonych, wyróżnia się strefy ciągłej czystości (miejsca z założenia czyste, np. apteka szpitalna), strefy ogólnej czystości (o niewielkim ryzyku przenoszenia zakażenia, np. dyżurka lekarska), strefy zmiennej czystości (miejsca okresowo skażone, np. izolatka) oraz strefy ciągłego skażenia (nieustannie narażone na rozprzestrzenianie się zakażeń, np. miejsce składowania odpadów medycznych). Odpowiednie środki do sprzątania i dezynfekcji każdej ze stref znajdziesz na https://mercant.pl/dezynfekcja,cp34,pl.html.

Dezynfekcja w szpitalu – wytyczne prawne

Przepisy dot. czystości w szpitalu znajdują się zarówno w polskim, jak i w unijnym prawodawstwie. Nadzorem nad przestrzeganiem obowiązujących norm zajmuje się Sanepid, dokonując okresowych kontroli w placówkach medycznych.

Zarząd szpitala odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pacjentom, jak i pracownikom: własnym (np. personelowi medycznemu) jak i najemnym (np. pracownikom firmy sprzątającej).

Zakażenia szpitalne – drogi przenoszenia

Rozprzestrzenianie się zakażeń szpitalnych przebiega od rezerwuaru tych czynników (może nim być np. osoba chora albo zanieczyszczona powierzchnia) do tzw. gospodarza wrażliwego na czynnik zakaźny (może nim być zarówno pacjent osłabiony chorobą, jak i całkowicie zdrowy pracownik). Kluczową rolę pełni czynnik transmisji, czyli sposób rozprzestrzeniania się zakażenia. Prawidłowa dezynfekcja ma uniemożliwić przedostanie się czynnika zakaźnego do gospodarza.

Zakażenie nie zawsze wymaga bezpośredniego kontaktu osoby zdrowej z chorą – bardzo często wystarczy kontakt z zanieczyszczonym przedmiotem czy inhalacja kropli z czynnikiem zakaźnym. Szczególnie narażone są osoby już osłabione – a zatem pacjenci szpitala, jak i osoby u których trwa proces chorobowy, także w formie utajonej (np. goście, personel medyczny i sprzątający).

Podstawowe zasady dezynfekcji powierzchni w szpitalu

Zabezpieczenie przed zakażeniem wymaga dezynfekowania powierzchni po każdym pacjencie, nawet jeśli nie wykazuje on objawów choroby. Przed sprzątaniem należy usunąć z pomieszczenia potencjalnie skażone przedmioty – np. pościel. Sprzątanie przebiega od góry do dołu – czyli np. od położonych wysoko szafek, przez blaty robocze po podłogi.

Nie wolno używać tych samych sprzętów do sprzątania stref o różnym poziomie ryzyka wystąpienia zakażenia. Pomocne mogą okazać się oznaczenia kolorystyczne – inna barwa dla ścierek czy mopów przeznaczonych do różnych pomieszczeń. Po każdym użyciu tekstylia wykorzystane do sprzątania powinny trafić do brudnego worka, natomiast sprzęt taki jak wiadra czy trzonki należy po każdym sprzątaniu myć i dezynfekować.

Szpitalna dezynfekcja – jak wybrać preparat?

Przy wyborze odpowiedniego preparatu pomocne mogą być oznaczenia dot. zakresu działania poszczególnych środków. Odpowiednio preparaty oznaczone B usuwają bakterie, V – wirusy, F – grzyby, S – spory a Tbc – prątki.

Zgodnie z prawem, preparat wykorzystywany do dezynfekcji powierzchni szpitalnych, musi posiadać znak CE wraz z kodem identyfikującym instytucję nostryfikującą (tzw. deklaracja zgodności) lub musi być wpisany na listę preparatów biobójczych. W przypadku środków czystości, najczęściej w grę wchodzi właśnie ta druga opcja, podczas gdy znak CE częściej nadawany jest preparatom do dezynfekcji narzędzi.

Każdy szpital musi posiadać szczegółowe instrukcje sprzątania, obejmujące wykorzystywany sprzęt, rodzaj środków oraz kolejność sprzątania (zarówno następstwo czynności w ramach danego pomieszczenia, jak i kolejność przechodzenia pomiędzy samymi pomieszczeniami).

Dezynfekcja powierzchni szpitalnych jest wymagana zarówno przez prawo, jak i przez zdrowy rozsądek. Zakażenia szpitalne należą do głównych czynników ryzyka, mogących wydłużyć czas leczenia, a nawet zagrozić życiu pacjenta, jak również personelu medycznego. Przestrzeganie zasad prawidłowego sprzątania jest zatem niezbędne.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI