spot_imgspot_img


Przeszkodził w gwałcie, dostał nagrodę

W setną rocznicę istnienia Służby Więziennej odznakę Semper Paratus otrzymał sierż. Michał Przydacz z Gliwic. Funkcjonariusz gliwickiego aresztu w ubiegłym roku uchronił młodą kobietę przed gwałtem.

Za to, że zapobiegł tragedii odebrał odznaczenie z rąk Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego. Dzięki bohaterskiej postawie sierżanta, przestępca nikogo już więcej nie skrzywdzi – niedoszły gwałciciel ogląda dzisiaj świat zza więziennych krat.

Nie odwracają głowy
W ubiegłym roku, jadąc ze swoją partnerką samochodem, sierż. Przydacz usłyszał krzyki i wzywanie o pomoc dochodzące z przydrożnych zarośli. Zatrzymał samochód i pobiegł w kierunku dochodzących głosów. Tam zastał szarpiących się dwoje ludzi. Spłoszony sprawca zaczął uciekać. Funkcjonariusz udał się w pościg i uniemożliwił sprawcy ucieczkę aż do momentu przyjazdu Policji. W tym samym czasie jego partnerka zaopiekowała się pokrzywdzoną. „Jako funkcjonariusz, ale przede wszystkim jako człowiek nie wyobrażam sobie nie odpowiedzieć na takie wezwanie pomocy. Myślę, że każdy na moim miejscu zrobiłby to samo.” – tak mówił po zdarzeniu gliwicki bohater. O tym co zrobił, Dyrektora jednostki powiadomili inni funkcjonariusze. On sam nie pochwalił się nikomu.
Dzisiaj, o wszystkim mówi z taką samą skromnością „Największą radością dla mnie jest to, że sprawca nikogo już więcej nie skrzywdzi”. W dalszym ciągu apeluje też – „Nie bądźmy obojętni. Taką potencjalną ofiarą może być kiedyś nasza żona, matka, siostra czy koleżanka. Co, jeśli wtedy nikt nie zareaguje?”

Nie są obojętni
Odznaka „Semper paratus” (łac. Zawsze gotowy) jest jednym z polskich odznaczeń resortowych. Wyróżniani są nią pracownicy i funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy wykazali się odwagą i poświęceniem w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego. Pierwsze postanowienie nadania „Semper paratus” zapadły decyzją Dyrektora Generalnego Służby Więziennej i kapituły odznaczenia w lipcu 2010 roku, w celu nagrodzenia najbardziej zaangażowanych uczestników akcji powodziowej. Za swoją bohaterską postawę i zapobieżenie tragedii, w rocznicę 100-lecia powstania Służby Więziennej, odznakę „Semper paratus” otrzymał funkcjonariusz Aresztu Śledczego w Gliwicach.

Funkcjonariusze
Służba Więzienna każdego dnia, w dzień i w nocy, izoluje przestępców za murami więzień i aresztów. Tak jest również w przypadku niedoszłego gwałciciela, który najbliższe lata spędzi za kratkami. Jak pokazuje historia z Gliwic, „niewidzialni” więzienni funkcjonariusze o nasze bezpieczeństwo dbają również po drugiej stronie.

Fot. BDG SW

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Hmm Russell Crowe ?

Anonimowo
Anonimowo
4 lat temu

Gratulacje

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Wyjdzie i zrobi to samo.

yurek
yurek
4 lat temu

skąd ta pewność autora że przestępca nikogo już więcej nie skrzywdzi ???

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI