r e k l a m a
spot_imgspot_img

Radiostacja zostanie wpisana na listę UNESCO? Są duże szanse (TV)

Jakie są szanse na to, by śląskie zabytki industrialne znalazły się wśród najpiękniejszych i najważniejszych obiektów na świecie?

Spośród wielu interesujących obiektów o niezaprzeczalnej wartości historycznej i unikalnych walorach związanych z dziedzictwem industrialnym regionu, według ekspertów największe szanse na znalezienie się na liście ma Radiostacja Gliwicka i kompleks obejmujący zabrzańskie zabytki związane z górnictwem węglowym.

Członek zarządu województwa śląskiego, Jerzy Gorzelik powiedział, że wyboru tych obiektów dokonał specjalny zespół. Co ważne, gliwicki maszt jest gotowy do tego, aby rozpocząć procedurę związaną z wpisaniem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Najpierw jednak gliwicki zabytek musi zostać Pomnikiem Historii.

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2012_04/20120402_radiostacja_unesco.flv” /]
 

– Na liście UNESCO jest już jedna radiostacja, jednak jest ona stalowa i ma 6 masztów – mówił Jacek Owczarek, Dyrektor Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

Gliwicka Radiostacja to jedną z wizytówek miasta. 111-metrowa wieża z modrzewiowego drewna to najwyższa konstrukcja tego typu na świecie.

Warunkiem wpisania obiektu na listę jest spełnienie jednego lub kilku kryteriów świadczących o jego wyjątkowości i unikalności w skali światowej. Wśród kryteriów, które spełniać muszą obiekty, są m.in. integralność i autentyczność.

– Mamy świadomość tego, że jest to niełatwe zadanie, związane ze żmudną pracą. Ustaliliśmy jednak, że gra jest naprawdę warta świeczki. Dążenie do uzyskania tego statusu wiąże się nie tylko z prestiżem i względami promocyjnymi, ale pozwala także zmobilizować społeczność wokół tematu, jakim jest dziedzictwo industrialne regionu – podkreślił Jerzy Gorzelik.

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego znajduje się 936 obiektów i miejsc ze 153 krajów świata, z czego kilkanaście z Polski, m.in. historyczne centrum Warszawy i Krakowa, zamek krzyżacki w Malborku, kopalnia soli w Wieliczce i Puszcza Białowieska. O miejsce na liście ubiegać można się tylko jeden raz, dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować.

(fot. Tomasz Żak/slaskie.pl)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ms
ms
12 lat temu

dlaczego dopiero teraz, kilkanascie lat przed koncem istnienia wiezy? (:

thrte
thrte
12 lat temu
Reply to  ms

Czemu końcem istnienia? Nie wiesz jakie techniki konserwacji drewna będą znane za 15 lat. Zresztą gdyby nawet konserwacja nie pomogła to zawsze można wymieniać niektóre elementy na nowe lub do środka wieży wstawić „stelaż”. Kolejna prowokacja z bożej łaski.

Gleiwitzer49
Gleiwitzer49
12 lat temu
Reply to  thrte

… no właśnie … ale wtedy nie będzie to już autentyk … od takich pomysłów, w tym również obecnych zabezpieczeń (to już dzieło sztuki „artystów” z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej)niedobrze się robi … Biorąc z kolei kryteria jakie musi spełniac obiekt by być wpisanym na listę UNESCO szanse glwickiej wieży są raczej znikome, bez względu na to czy to się nam podoba czy też nie …

tomek
tomek
12 lat temu
Reply to  ms

Dopiero teraz są szanse na wpisanie radiostacji na listę UNESCO. Bo dopiero od niedawna Pan Jarczewski przestał być osobą, która miala za zadanie to zrealizować.

AndrzejD
AndrzejD
12 lat temu

Trzymam kciuki za wpisanie tej wieży na listę UNESCO – to naprawdę piękny i wyjątkowy obiekt.
…tylko niech wywalą to wieśniackie oświetlenie które parę lat temu
zafundował z naszych pieniędzy gliwicki magistrat.

Niko
Niko
11 lat temu
Reply to  AndrzejD

P.Andrzeju D. – zaproponuj lepiej Paryżanom wyłączenie oświetlenia Wieży Eiffla , a od Naszej WARA!!!!!!!

pijak
pijak
12 lat temu

wywalić to se możesz żone z domu a ja uważam że oświetlenie powinno być jeszcze mocniejsze żeby radiola byla widoczna z każdego miejsca w gliwicach bo teraz jest za słabe

AndrzejD
AndrzejD
12 lat temu
Reply to  pijak

…tak i jeszcze powinno migać wszystkimi kolorami i walić po oczach jak na wiejskiej dyskotece w remizie.

Niko
Niko
11 lat temu
Reply to  AndrzejD

Oczywiście , tak żeby było ją widać z kosmosu!!!

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI