r e k l a m a
spot_imgspot_img

Radni chcą cenzurować MSI, stronę internetową i materiały filmowe?

Kiedyś cenzorzy byli na Mysiej – teraz w Misiu, czyli Miejskim Serwisie Informacyjnym. Powrotu do praktyk rodem z PRL-u chce grupa radnych.

Na najbliższej sesji RM, która odbędzie się w czwartek 19 kwietnia zamierzają oni powołać Kolegium Redakcyjne. Miałoby ono zajmować się kolaudacją tekstów publikowanych w MSI, ukazujących się na stronie internetowej oraz w materiałach filmowych.

Radni tak zapędzili się w swoich cenzorskich zapędach, że zapomnieli nie tylko o obowiązującym prawie ale również o fatalnych skojarzeniach jakie budzi określenie kolaudacja.

Podpisania projektu uchwały odmówił radca prawny, wskazując na oczywiste wady prawne jakie zawiera. Kolegium Redakcyjne jest bowiem w świetle Prawa Prasowego wewnętrznym organem doradczym redakcji. W jego skład wchodzą m.in.redaktor naczelny, sekretarz redakcji, kierownicy działów. Nie mogą tworzyć go osoby spoza redakcji.

Według pomysłu radnych skład osobowy kolegium to Przewodnicząca Komisji Kultury Joanna Karweta, redaktor naczelny – Marek Jarzębowski oraz oraz przedstawiciel każdego z klubów radnych. Decyzja o publikacji tekstu podejmowana byłaby większością głosów.

Swoistego smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż radni, którzy mieliby tworzyć Kolegium Redakcyjne wybierani byliby w tajnych wyborach. Radni chcą również ograniczyć nakład gazety.

Okazuje się, że w sytuacji, gdy gliwickie płatne tygodniki oraz darmowe gazety systematycznie zmniejszają nakład, MSI go zwiększa. Jak widać części radnych nie podoba się, że na rynku lokalnych mediów Miejski Serwis Informacyjny jest obecnie najważniejszym źródłem informacji dla mieszkańców.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gliwicjus
gliwicjus
12 lat temu

Chcą zmieniać z „jest fantastycznie” na „jest dobrze”, czy w drugą stronę?

antykomunista
antykomunista
12 lat temu

Jak pojawią się informacje o tym, że jest fantastycznie, to te informacje pewnie nie przejdą kolaudacji:) Komuna wiecznie żywa. SLD ma większość w radzie miejskiej?

demokrata
demokrata
12 lat temu

Moim zdaniem – i nie tylko moim – głównym zadaniem MSI jest obecnie robienie najlepszego wizerunku prezydentowi Frankiewiczowi i jego zarządowi. Zresztą, podobnie jest niestety z niektórymi innymi lokalnymi publikatorami (np. 24gliwice.pl). Nie łudźmy się, kto decyduje o ich finansowaniu ten wymaga!
Jeśli byłaby prawdziwa społeczna kontrola to tylko korzyść, dlaczego nazywać to już cenzurą!

Owa
Owa
12 lat temu
Reply to  demokrata

zgadzam się że każdy nieprzychylny komentarz dotyczacy prezydenta i rady natychmiast jest oceniany negatywnie pod zamieszczanym tekstem

Anonimowo
12 lat temu

I tak to przeglosuja

małgosia
małgosia
12 lat temu

msi to naprawde jedyne rzetelne żródło informacji bo tylko tą gazete można dostać wszędzie no i czasem kupuje nowiny. teraz tych darmowych gazet nigdzie nie ma nawet w tesco ich nie znajduje

Anonimowo
12 lat temu

ja tam tych darmowych gazet nie odrózniam bo wszystkie piszą to samo

Choszczman
Choszczman
12 lat temu

I pewnie jeszcze będą kazali np na zdjęcie nowo wyremontowanej uliczki starówki nakładać filtry żeby wyglądała jak stara zniszczona by ktoś nie pomyślał czasem że Frankiewicz remonty robi 🙂 Tylko ciekawe co zrobią jak Piast wygra mecz? pewnie napiszą że to sędzia wszystkie bramki strzelił:) „WYGODNY” pomysł 🙂

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI