r e k l a m a


Rektor oskarżony o współpracę z SB. Sprawa trafia do sądu

– Jestem bardzo zadowolony ze skierowania mojej sprawy do sądu – mówi Tadeusz Grabowiecki, rektor GWSP, który rzekomo miał współpracować z SB.

Grabowiecki mówi, że nie był współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. 11 marca 2013 r. prokurator Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Katowicach wystąpił z wnioskiem do Sądu Okręgowego w Gliwicach o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Tadeusza Grabowieckiego i uznanie, że złożył on niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. W oświadczeniu tym wymieniony nie przyznał się do współpracy z organami bezpieczeństwa państwa.

W ocenie prokuratora materiał dowodowy zebrany w ramach przygotowania postępowania lustracyjnego wykazał, iż Tadeusz Grabowiecki w okresie od 12 listopada 1976 r. do 17 stycznia 1978 r. był tajnym współpracownikiem (TW) Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Jan”.

– W roku 2010 nakładem IPN ukazała się książka „Myśl na uwięzi: kontrola operacyjna środowisk akademickich województwa katowickiego przez Służbę Bezpieczeństwa w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku : studia i szkice”, zawierająca artykuł M. Sikory „Środowisko akademickie Politechniki Śląskiej jako „obiekt” zainteresowania SB”. W artykule tym, opartym jedynie na materiałach Służby Bezpieczeństwa, zawarte są informacje o mojej rzekomej współpracy z SB. Od tej pory byłem wielokrotnie pytany przez przedstawicieli mediów o tę sprawę. Dawało mi to okazję do dementowania stawianych mi zarzutów, lecz dotychczas nie miałem prawnej możliwości oczyszczenia się z nich. Jestem bardzo zadowolony ze skierowania mojej sprawy do sądu. Znając rzeczywisty przebieg wydarzeń z tamtych lat jestem przekonany, że postępowanie sądowe pozwoli mi ostatecznie oczyścić się ze stawianych mi zarzutów – czytamy w oświadczeniu, które Tadeusz Grabowiecki wysłał do redakcji Tydzień w Gliwicach.

Encyklopedia Solidarności o Tadeuszu Grabowieckim:
„Tadeusz Grabowiecki, ur. 17 VII 1947 w Chorzowie. Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wydział Automatyki (1970); w 1980 doktorat.
W III 1968 uczestnik protestów studenckich w Gliwicach. Od 1970 pracownik naukowy Politechniki Śląskiej.
Od IX 1980 w „S”, wiceprzew. Ko­mitetu Założycielskiego na Politechnice, od X 1980 wiceprzew. KZ; współzałożyciel i redaktor nacz. tygodnika „Informator NSZZ «S» Politechniki Śląskiej”; w 1981 delegat na I WZD „S” województwa katowickiego. 12 XII 1981 internowany, osadzony w Ośr. Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu, Raciborzu, Jastrzębiu-Sze­rokiej i Uhercach, zwolniony w VII 1982.
Od 1989 członek KZ „S” na Politechnice, 1989-1991 przew. Od 1990 radny Miasta Gliwice kolejnych kadencji, 1993-1998 przew. Rady Miejskiej. Od 2005 rektor Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1995).”

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
marian
marian
11 lat temu

to jest bardzo porządny człowiek. znam go osobiście i trzymam kciuki żeby udowodnił że jest niewinny! pozdrawiam panie rektorze

student
student
11 lat temu
Reply to  marian

ale GWSP doprowadza do ruiny…

bla
bla
11 lat temu

bardzo zły zarządca uczelni..

ona
ona
11 lat temu

Zarządcą (rektorem) nie jest złym !! Wiadomo jak każdy biznes się rozkręca, nigdy nie jest łatwo !! Trzymam za Pana kciuki ;).

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI