Remont dworca PKP w przyszłym roku

Polskie Koleje Państwowe S.A. otworzyły oferty w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej i technicznej przebudowy dworca w Gliwicach.

To kolejny krok do przygotowania do przyszłorocznej inwestycji. W postępowaniu na wybór projektantów dla realizacji tego zadania wzięło udział dziesięć pracowni architektonicznych. Obecnie komisja przetargowa sprawdza złożone oferty pod kątem formalnym i prawnym. Pracownia, która zostanie wybrana w postępowaniu przetargowym będzie miała dwadzieścia tygodni od podpisania umowy na opracowanie dokumentacji przebudowy dworca w Gliwicach.

Głównym zadaniem projektantów, którzy zostaną wybrani w przetargu będzie przygotowanie projektu zagospodarowania terenu, projektu budowlanego i wykonawczego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę i nadzorem autorskim podczas trwania inwestycji. Wśród zadań projektantów jest między innymi przygotowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni dworcowej, a także wykonanie szeregów badań i analiz stanu technicznego budynku.

Przebudowa dworca kolejowego w Gliwicach jest jedną z kluczowych inwestycji z wykorzystaniem środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko realizowanych przez PKP SA.

Głównym celem przedsięwzięciem jest dostosowanie struktury przestrzennej dworca do współczesnych wymagań i standardów obsługi podróżnych. Ważnym elementem jest również poprawa estetyki dworca z dbałością o odtworzenie jego walorów architektonicznych. W ramach planowanej inwestycji dworzec zostanie dostosowany do obsługi osób niepełnosprawnych oraz wyposażony w nowoczesne system informacji wizualnej i akustycznej podróżnych. Poprzez instalację nowoczesnego systemu monitoringu poprawie ulegnie bezpieczeństwo na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu.

Szczegóły związane z inwestycją poznamy po zakończeniu prac projektowych i ogłoszeniu przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
satoru
satoru
9 lat temu

Jestem bardzo szczesliwa, że w końcu coś zrobią z tym dworcem. Mam jednak nadzieje, że nie stworzą kolejnego „nowoczesnego” budynku, ktory będzie bardziej przypominał statek kosmiczny niż dworzec. Co jak co ale dworzec gliwicki jakby go odrestaurowac i zadbać o niego mógłby być dumą Gliwic. Nie wiem jak inni mieszkańcy to widzą, ja jednak uważam, ze obecny wygląd nie jest zly pod warunkiem odnowienia, przystosowania do osob niepełnosprawnych i zadbania o wyremontowany juz dworzec z należyta starannością. W Polsce problem polega na tym, ze wladze uważaja ze jak cos jest ladne i nowe to nie trzeba tego czyscic i o… Czytaj więcej »

Ma
Ma
9 lat temu

mam nadzieję , że zniknie z dworcowych hali tandeta , koszmarne kioski z jedzeniem ,śmierdzące świństwa. w poczekalni – horror , smród i brud. bezdomni są górą na dworcu w chwili obecnej / z całym szacunkiem dla bezdomnych/ czyżby miasto nie miało żadnych alternarywnych rozwiązań. mam nadzieję ,że teraz będzie inaczej, ale na pewno czyściej

gliwiczanin
gliwiczanin
9 lat temu

Starego dworca nikt nam nie wyburzy, bo jest to obiekt zabytkowy. Jak widać na projektach udostępnionych przez UM, stary budynek pozostanie (będzie na pewno odnowiony), a po drugiej stronie torów powstanie nowy budynek.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI