r e k l a m a
spot_imgspot_img

Summer University, czyli Letni Uniwersytet

Summer University to największy i najstarszy projekt AEGEE zapoczątkowany w 1988 r.

Każdego roku odbywa się około 90 edycji „SU” w ponad 30 krajach Europy. Mają one formę jedno- lub dwutygodniowych obozów letnich o określonej tematyce. W ramach uczestnictwa w tego typu projekcie uczestnicy poznają m.in. język i kulturę państwa goszczącego. Ideą Summer University jest wymiana międzykulturowa, zdobywanie wiedzy na temat innych krajów, kultury, a także integracja europejska, przełamywanie stereotypów i aktywny, wakacyjny wypoczynek.

Grupą docelową naszego projektu są studenci z całej Europy będący członkami AEGEE lub chcący dołączyć do Europejskiego Forum Studentów AEGEE.

Tegoroczna edycja Summer University organizowana przez AEGEE-Gliwice przy współpracy z antenami z Węgier oraz z Rumunii zatytułowana jest „Cross the ECOpath in Central Europe”.

W tym roku, dzięki specjalnie opracowanemu projektowi, możliwość aplikowania na Summer University miały również osoby niepełnosprawne, co w historii Letnich Uniwersytetów organizowanych przez AEGEE-Gliwice zdarza się pierwszy raz. Uczestnikom tego projektu proponujemy nietypową wyprawę, dzięki której będą mogli zobaczyć świat z innej perspektywy. Już w Rumunii zaczniemy od warsztatów na temat świadomości ludzi o ratowaniu środowiska. Na Węgrzech uczestnicy będą oprowadzani po Budapeszcie przez ludzi bezdomnych i spróbują spojrzeć na życie w wielkim mieście od strony, której dotąd nie znali. Odwiedzą również muzeum, w których staną się na pewien czas osobami niewidomymi, które odkrywają tajemnicze ekspozycje.

Podczas polskiej części projektu uczestnicy będą mieli okazję udać się do Parku Edukacji Rozwojowej w Krakowie.

Zobaczą tam w jakich warunkach żyją najbiedniejsze osoby z różnych zakątków świata. Następnie zobaczą unikalną wystawę Milenijnych Celów Rozwoju. Kolejno udamy się do Oświęcimia, gdzie w obozie zagłady uczestnicy spojrzą prosto w oczy przerażającej historii Polski. Podczas jednego pobytu w Beskidach wszyscy zmierzą się z niebanalnymi zadaniami i w ciężkich warunkach będą musieli przetrwać całą noc.

W Gliwicach uczestnicy będą mogli podziwiać niedostępną w naszych regionach florę w Palmiarni Miejskiej. Doświadczony przewodnik przybliży grupie historię miasta Gliwice.

Zorganizujemy również wykłady oraz debaty prowadzone przez osoby będące profesjonalistami z zagadnień dotyczących ochrony środowiska oraz ekologii. Udamy się też do kopalni Guido w Zabrzu, gdzie dowiemy się więcej o pokładach złóż oraz o odnawialnej energii.

Cały projekt ma na celu przybliżenie uczestnikom zupełnie innego świata, który znajduje się tak blisko nas, a jednak często jest przez nas ignorowany. Podczas tych kilku dni będziemy działać proekologicznie, mając jednocześnie nadzieję, że nawyki wyniesione przez uczestników w czasie uczestnictwa w Summer University zostaną przez nich kontynuowane po powrocie do własnej ojczyzny. Projekt ten przeznaczony jest nie tylko dla wielbicieli eko rozwiązań.
Jest on odpowiedni również dla osób, które chcą się przekonać, że to my tworzymy społeczeństwo i razem mamy wpływ na jego obraz. Pragniemy uwrażliwić uczestników na problemy świata, które wynikają z naszych, często bezmyślnych działań oraz na problemy ludzi, którzy prowadzą życie w skrajnie innych warunkach niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jesteśmy przekonani, że po tej nietypowej wyprawie każdy jeszcze bardziej zatroszczy się o środowisko oraz bardziej doceni swoje codzienne życie.

TERMIN I LOKALIZACJA

Projekt jest realizowany od 4 do 18 lipca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce. W naszej ojczyźnie uczestnicy odwiedzą m.in.: Gliwice, Zabrze, Wisłę, Oświęcim i Kraków.

Uczestnikami projektu są młodzi ludzie z całej Europy, wśród których znajdują się osoby z Hiszpanii, Niemiec, Czech, Turcji, Holandii, Rumunii, Węgier, Rosji i Ukrainy. Wybraliśmy osoby, których aplikacje nie budziły zastrzeżeń co do przyczyn zainteresowania właśnie naszym Summer University, spośród około 90 innych. Zaakceptowane przez nas osoby z pewnością nie są obojętne na problemy z jakimi boryka się społeczeństwo. Doceniliśmy ich nieprzymuszoną wolę zaangażowania się aktywnie w ekologiczno-społeczną podróż na wielu płaszczyznach.

Portal infogliwice.pl patronuje wydarzeniu.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Akryl
Akryl
11 lat temu

Coś fajnego, jak można się zapisać na taki wyjazd?

aegee
aegee
11 lat temu
Reply to  Akryl

Poczytać możesz o nich tutaj: http://www.projects.aegee.org/suct/su2012/
Niestety teraz już nie są możliwe aplikacje, ale możesz za rok. Napisz do kogoś z biura AEGEE to powiemy Ci więcej, najlepiej wejdź na stronę aegee-gliwice i w zakładce 'Zarząd’ masz maila od Olgi – napisz do niej.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI