To Mirbud, a nie Unibep zbuduje Podium?

Gliwicki Urząd Miejski rozstrzygnął powtórny przetarg na budowę hali widowiskowo-sportowej Podium.

Okazuje się, że nie wygrała oferta firmy Unibep, która zaproponowała za wybudowanie Podium 306 milionów złotych. Jako najkorzystniejsza została wybrana oferta giełdowego Mirbudu o wartości ponad 321 mln zł brutto. Oferty w przetargu otwarto w połowie września. Poza Mirbudem złożyły je: Unibep (306 mln zł brutto), konsorcjum Warbud i Mercury Engineering Polska (331 mln zł brutto), Construcciones Y Promociones Coprosa (344 mln zł), Mostostal Warszawa (360 mln zł) oraz Korporacja Budowlana Doraco (389 mln zł).

Podium ma powstać w miejscu dawnego stadionu XX-lecia. Według założeń będzie to jedna z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce.

Gliwicki magistrat ogłosił nowy przetarg budowę Podium na początku sierpnia. Pierwotnie, jesienią 2011 r. do realizacji wartej blisko 300 mln zł inwestycji wybrano Polimex-Mostostal. Jednak w czerwcu spółka zrezygnowała z kontraktu, na którego podpisanie bezskutecznie czekała blisko dziewięć miesięcy.

Magistrat nie podpisywał z Polimeksem kontraktu, gdyż miasto nie miało akceptacji Komisji Europejskiej dla dofinansowania inwestycji unijnymi środkami w wysokości 141 mln zł.

Przed kilkoma dniami władze Gliwic zakończyły tygodniowe konsultacje z mieszkańcami, w których pytano o to, czy miasto ma kontynuować projekt budowy Podium w sytuacji realnej potrzeby zaciągnięcia dodatkowego kredytu, spowodowanej brakiem unijnego dofinansowania.

Prezydent miasta Zygmunt Frankiewicz zapowiadał, że uzna wynik za wiążący, jeżeli w konsultacjach weźmie udział, co najmniej 10 proc. mieszkańców. Ostatecznie frekwencja wyniosła tylko 6 proc., ale miasto postanowiło wziąć pod uwagę ponad 60 proc. oddanych głosów za budową hali.

(źródło: wnp.pl)

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
inna_ja
inna_ja
9 lat temu

Prezydęt (pisownia jak najbardziej celowa) ma wizję. A kto za to zapłaci? Pani zapłaci, Pan zapłaci, Państwa dzieci i wnuki! Jaka jest kwota zadłużenia RP w przeliczeniu na głowę obywatela… Jaka jest kwota zadłużenia miasta Gliwice w przeliczeniu na 1 mieszkańca? Ile pokoleń będzie to spłacało? Strach się bać! Pikanterii sprawie z mojego punktu widzenia dodaje fakt, że istnieje w Gliwicach i miastach ościennych dobrze rozwinięta baza obiektów sportowo-widowiskowych, więc kolejne są zwyczajnie zbędne!

hmmm
hmmm
9 lat temu
Reply to  inna_ja

Proponuje przeanalizowac budzety miast i inne takie ,a pozniej sie wypowiadac na tematy o ktorych nie masz pojecia

kierowca PKM
kierowca PKM
9 lat temu
Reply to  hmmm

Czego ty od niej wymagasz? Powtarza to co jej powiedział sąsiad pracujący na kopalni który dowiedział się o tym od szwagra pracującego na strefie, a szwagrowi powiedział kolega z magazynu bo jemu tak powiedział sąsiad referendysta. Jak ktoś nie ma o czymś pojęcia to zawsze ma najwiecej do powiedzenia. Budować Podium i tyle. Gliwice są NAJBOGATSZYM miastem na Śląsku mimo że może Katowice mają większy budżet.

inna_ja
inna_ja
9 lat temu
Reply to  kierowca PKM

Po pierwsze, czy kierowca PKM jest kimś lepszym niż górnik?
Po drugie, dlaczego zakładasz, że powtarzam czyjąkolwiek opinię?
Jeśli założyć, że miasto to takie gospodarstwo domowe w skali makro i dysponuje jakąś wolną kwotą na takie czy inne wydatki, to wypadałoby rozważyć, co niezbędne, co potrzebne, co może się przydać, a na końcu czy stać nas na wydatki luksusowe. Czy w Gliwicach rozwiązano problem braku mieszkań, niedoinwestowania służby zdrowia, czy edukacja funkcjonuje na odpowiednim poziomie. Komunikacja! Dlaczego autobus na odcinku od dworca PKP do Katedry łapie 10 minut opóźnienia. I tak dalej. I tym podobnie. Podium to ZBĘDNY luksus.

inna_ja
inna_ja
9 lat temu
Reply to  hmmm

Twojej analizy jakoś doczytać się nie mogę. A tym samym trudno mi się odnieść do Twojej znajomości zagadnienia. Jeszcze raz napiszę. My JUŻ mamy x obiektów służących sportowi i kulturze. Tylko dobrze je wykorzystać.

ala
ala
9 lat temu
Reply to  inna_ja

to fakt….jestes inna….i mozesz sie pogodzic z ty ze podium powstanie…to az tak strasznie boli???

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Mówiłem to już wiele razy i powtórzę raz jeszcze bo widzę że do niektórych nie dociera – hala Podium to będzie impuls rozwojowy a nie obciążenie miasta.

inna_ja
inna_ja
9 lat temu
Reply to  Anonimowo

Tak jak Stadion Narodowy? Megalomania, jak sama nazwa wskazuje, nie zna ograniczeń.

gliwiczanka
gliwiczanka
9 lat temu
Reply to  inna_ja

ooo widzę koleżanka z Katowic, bo tylko od Katowiczan bije syndromem małostkowości i zazdrości, bo przecież jakim prawem inne miasto mogłoby być w czymś lepsze.

Anfa
Anfa
9 lat temu

Za tą kasę wybudowali by mieszkania dla Gliwiczan, a nie jakieś Podium, mało tego jest na śląsku?? Ktoś wyliczył że wyjdzie 55 „kolorowych szkaradeł” a ilu by było szcześliwych jakby mogło się zapisać na mieszkanie, bo w Gliwicach od lat nie ma takiej mozliwości… Mieszkania by się zwróciły z czynszów, a Podium? będziemy do konca życia dopłacać do czegoś co i tak przez większość czasu bedzie zamkniete, i będzie z niego korzystał Palikot, Frnakiewicz i kuria za symboliczną złotówkę :>

alex
alex
9 lat temu
Reply to  Anfa

a dlaczego jeden ma kupowac za 200tys a drugi ma dostac za darmo????

doda
doda
9 lat temu
Reply to  Anfa

Zapisac to sie mozesz na kurs jezykowy…a nie na mieszkanie…jeden placi rate przez 30 lat…a drugi ma dostac za darmo…bo czynsz bedzie placic?????Nie osmieszaj sie kolezanko….nie ma nic za darmo….

Anfa
Anfa
9 lat temu
Reply to  doda

Tak by było uczciwie:> skoro jedni z miasta mogą dostać mieszkanie to niech dostanie każdy :> zastanów się ile osób w Gliwicach ma mieszkanie komunalne?? I z jakiej racji oni mają, a Ci którzy placą swoje kredyty muszą płacić i tak na nich, To jest własnie to nie uczciwe, niech dadzą każdemu albo niech każdy placi.

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

Wszystko wskazuje na to, ze gliwiczanie w większości chcą te hale. Cóż pozostanie uszanować te decyzję. Mam tylko pytanie jakim to niby impulsem miałaby być ta hala? Jak to działa? Gdzie w Polsce wybudowanie takiej hali przyspieszyło rozwój miasta?

P.S. Czy to w porządku informować o zmianie kosztów budowy po konsultacjach?

Gleivitzer_dodany
Gleivitzer_dodany
9 lat temu
Reply to  Anonimowo

Gliwiczanie może chcą hali ale tak naprawdę to : 1. niewiele wiedż o biznesplanie na sposób jej funkcjonowania. Demagogia o wielkim rozwoju miasta przez wydanie 300 mln zł i nienformowanie mieszkańców o kosztach funkcjonowanie wynika z prostego faktu, że Urząd Miasta po prostu nie wie jak taka hala będzie funkcjonować. Chyba, że wszyskie szkoły przeniosą tam zajęcia WF i nastepnie przychodem hali będzie obciążanie każdej placówki opłata za wynajem hali. Tak czy tak zapłaca mieszkańcy. Sam koszt ubezpeiczenia majątku o takiej wartości to minimum 1,5 mln zł na rok. Demagogią jest również to, że do spółki ( bo nie wszyscy… Czytaj więcej »

choineczka
choineczka
9 lat temu

Czyta się różnie brednie po forach ale te są największe jakie czytałam, więc albo próbujesz ludziom, którzy czerpią wiedzę z forum wyprać mózgi do końca albo jesteś takim idiotą (po byłym radnym spodziewała bym się jednak czegoś innego) – bo na stronie sporo jest na ten temat inwestycji – całe studium wykonalności, gdzie wszystko jest napisane. Wystarczy sam aport do spółki i to jest podstawa do zwrotu, po drugie wybrany zostanie dzierżawca i hala będzie na jego utrzymaniu (koszty będą po stronie dzierżawcy), nad którym nadzór będzie mieć owa spółka, a miasto i my jako mieszkańcy będziemy spłacać kredyt przez… Czytaj więcej »

Gleivitzer_dodany
Gleivitzer_dodany
9 lat temu
Reply to  choineczka

ad choineczka. Nie umiesz zacząc zdania bez słowa idiota na określenie przedmówcy ? Aport nastapi dopiero po zrealizowaniu inwestycji, spółka będzie działać oddzielnie i MUSI miec kapitał. Jaki ? Wie ktoś ? A jak dzierżawcy sie nie wybierze ? To wtedy miasto zostamnie z kosztami utrzymania obiektu. Zwrot VAT może nastąpić dopiero po zakończeniu inwestycji czy PO WYDANIU KWOTY 324 MLN ( Z VAT ) i jest to długi proces. Casus Piasta nikogo nic nie nauczył. Miasto pompuje w klub miliony złotych rocznie + reklamy spółek miejskich na meczach tylko po to by kilku kolesiów z otoczenia Frankiewicza mogło się… Czytaj więcej »

Łabędy
Łabędy
9 lat temu

Gleivitzer– ble, ble, ble, piszesz bo musisz? jak przegrywają to trzeba dopłacać, jak wygrywają to trzeba płacić premie, w obu przypadkach trzeba się wzmacniać, czy Ty siebie czytasz? choineczka jest bardziej impulsywna/ny i nazywa to–idiota–, jak można teraz wiedzieć jakim kapitałem będzie dysponować spółka która będzie zajmowała się organizacją imprez w Podium? pewnie będzie przetarg,zadajesz pytania sam do siebie?

Gleivitzer_dodany
Gleivitzer_dodany
9 lat temu

ad Łabędy.
Sam nie wiesz co piszesz. Chodzi własnie o to, że w Glwiwicach Urząd najpierw podaje jakieś liczby, robi niby biznes Plan lub inne Studium wykonalności ( lub wstaw sam jakies mądre inne określenie ) a potem naraz się okazuje, że zachodzą inne okoliczności i trzeba wydac duzo więcej srodków np :
– remont Teatru Muzycznego,
– remont Kina Bajka,
– remont Baru słałatkowego,
– burzenie Stadionu pod Podium,
– wykonanie Podium – przetarg ( wzrost kosztów podany po pseudokonsultacjach ),
– krótkoterminowa inwestycja w Piasta,
i wiele innych,

Łabędy
Łabędy
9 lat temu

Miasto musi sie rozwijać pod wszelkimi aspektami, jeśli tylko postawimy na budownictwo to będziemy wielka sypialnią, tylko dla kogo? dla innych miast w których będzie produkcja i wielkie wydarzenia sportowe, gliwiczanie będą wyjeżdżać z miasta gdzie indziej pracować czy ukulturalniać się, Gliwice muszą iść w każdym kierunku z rozwojem, przez lata nic nie robiło się jeśli chodzi o infrastrukturę sportową, bo najważniejsze były miejsca pracy,później nowe technologie, budownictwo mieszkaniowe tez w Gliwicach stoi na dobrym poziomie, infrastruktura drogowa, no i przyszedł czas na sport i kulturę, liczne mniejsze hale, pływalnia Olimpijczyk, stadion piłkarski,aby być kompletnym należy wybudować halę z prawdziwego… Czytaj więcej »

Łabędy
Łabędy
9 lat temu

Z dofinansowaniem marszałkowi województwa w końcu udało się, tak kręcił aż je zabrał na budowę muzeum w Katowicach, bo jak to, Gliwice miały by mieć coś lepszego, ciekawe że nikt nie piszczy że na muzeum w Katowicach wyda się 200 mln,i w końcu wpadł nasz „przyjaciel” na Kolejach Śląskich, i musiał się poddać, w końcu nie będzie szkodził Gliwicom.

realista
realista
9 lat temu

Biorac wszystkie wypowiedzi za i przeciw stwierdzam,ze budowac te hale,bo pieniadze i tak by sie rozeszly znajac nasze realia.

gliwiczanka
gliwiczanka
9 lat temu

W końcu ktoś pisze do rzeczy. Dokładnie tak, jak piszesz, przyszła kryska na…. sorki.. PKP na marszałka. To kara za robienie nam pod górkę. Tak wygląda zarządzanie w wersji katowiczan, dowód to spodek w którym nic się nie dzieje, stadion śląski w remoncie od lat i bez perspektyw na zakończenie.

A to prawda, że są plany przeniesienia stolicy województwa do Gliwic??

Łabędy
Łabędy
9 lat temu

To komuniści dali stolice województwa małej mieścinie Katowice, w zamian na parę lat nazwali ja Stalinogród, teraz ta mieścina się dlatego rozwija, bez historii i znaczących osób z przeszłości, może czas pomyśleć nad zmianą stolicy województwa.

pat
pat
9 lat temu

Jestem za Podium ale za parę lat, w tej chwili skoro już po samych ofertach widać znaczny rozrzut wiemy że będzie powtórka z Narodowego – wybudują najtaniej tzn. cięcia kosztów, tu czy tam gorszy materiał ale niedobudowanie do końca, albo i tradycyjna już metoda budowlana przywieźć ciężarówką materiał lepszego gatunku, pozwolić inspektorom wziąć próbki po czym opchnąć materiał na inną budowę a na tę przywieźć ciężarówkę odrzutów (tradycja musi być ;)). Inwestycja jest potrzebna, dobrze zagospodarowana hala pozwoliłaby Gliwicom przestać być miastem-sypialnią ale tego typu inwestycje rozpoczyna się stworzeniem dojazdów. Nawet jeśli materiał będzie dowożony od strony Sośnicy to zablokuje… Czytaj więcej »

Skonsultowany
Skonsultowany
9 lat temu

Niestety podejrzewam, że nikt z tutaj tak mądrze się wypowiadających nie widział jakiegokolwiek biznesplanu dla Podium, ponieważ nikt również nawet ogłaszając konsultacje się takowym nie pochwalił. Fascynujące jest to, ze 6% które wzięło udział w tych konsultacjach to wg miasta „masowe poparcie” projektu. Niech no ktoś skomentuje ten relatywizm, skoro aby wydać kilka milionów na budowę kanalizacji w jakiejś dzielnicy miasto wymaga aby 95% gospodarstw w tej dzielnicy wyraziło zgodę a żeby wydać 320mln PLN wystarczy 6% ???? To jakaś parodia !!! na dodatek tłumaczenie że miasto jest w dobrej kondycji i kredyt na kilkaset mln mu „nie zaszkodzi” w… Czytaj więcej »

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

ja jestem za Podium chociaz może nie będe z niego korzystać ale wnuki będą coś mieć za parę lat

Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

jestem za tak

koko
koko
9 lat temu

ale dlaczego do tej pory nie parafowano umowy z wybranym wykonawcą?
ktoś cos wie ?

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI